Kadınsan Yaparsın: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları


Gazeteci-yazar ve eğitmen Tuba İlze’nin ilk kitabı “KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, ve Heyecanlı Yolları” 8 Mart’ta piyasada olacak. Kitap, girişimci olmak isteyenlere bu yolda karşı karşıya kalacakları durumlarla ilgili rehberlik yapmayı amaçlıyor. Yazar, girişimci kadınlara kendini ve işini sorgulamaları için pratik ifadeler sunuyor ve yapmış olduğu söyleşilerden ve DÜNYA Gazetesi'nde yayınlanmış yazılarından bölümler paylaşıyor.

Kitabın tamamlayıcı unsuru ise, girişimciliğe yönelik güncel bilgiler ve haberlerin, söyleşilerin, eğitim programlarının yer alacağı www.kadinsanyaparsin.com adresli haber platformu olacak.

Kitabın hazırlanması aşamasında yaşları 20 ile 50 arasında değişen, hem girişimcilik geçmişi olan hem de olmayan kadınlar ile görüşmeler yapılmış. Girişimci olmayı zaman zaman düşünüp de vazgeçmiş olan veya adım atmaya çekinmiş kadınlar, kendilerini girişimcilikten alıkoyan nedenleri şöyle sıralamışlar:

1. Tek başıma nasıl altından kalkacağımı bilemedim.

2. Ailem cesaretimi kırdı.

3. Birikmiş paramı riske atamadım / Para bulamadım.

4. Bir kadın olarak yapabilir miyim bilemedim.

5. Başarısız olmaktan korktum.

6. Hem evi hem işi idare etmek çok zor geldi.

Yazar Tuba İlze, sonuçlarla ilgili olarak “Aslında ailenin bu yolda destekleyici değil de ‘heves kırıcı’ davranması, kadınlarda başarısızlık korkusunu daha da fazla perçinliyor ve tek başlarına olduklarını hissetmelerine neden oluyor. Bu nedenle, tek başlarına altından nasıl kalkacaklarını bilemiyorlar. ‘Kadın başına’ şeklinde ortaya çıkan toplumsal baskı, zamanla iç baskıya dönüşüyor. Kadınlar, tıpkı diğer girişimciler gibi iş konuları ile uğraşırken bir yandan da beklentilerin büyüklüğünün altında eziliyorlar. Duygusal olmamaları gerektiğini, evi, işi, aile fertlerini, çocukları, eşi dostu mükemmel bir şekilde idare etmeleri gerektiğini düşünüyorlar” diyor.

Karşılaşılan zorluklar...

Ailesinden destek gören ve/veya direnerek bu yola çıkanların zorlandıkları konuların büyük bir kısmının aslında cinsiyet kaynaklı değil de iş ve yönetimsel konularla ilgili olduğu görülmüş. Bu konularında başında; bürokrasi engelleri, vergilerin fazlalığı,, tahsilat sorunları, muhasebe bilgisinin yetersizliği, finansman sıkıntıları, eleman bulma ve elde tutma sorunları, iyi bir ekip oluşturamamanın yarattığı güçlükler, kendine ayıracak zaman kalmaması geliyor.

İlze, bir çok girişimcinin karşı karşıya kaldığı bu sorunların yanı sıra “kadın” olmanın getirdiği ilave zorlukların olduğundan bahsedenler olduğunu da söylüyor. Bu girişimcilerin, aynı işi yapan erkek girişimcilere göre çok daha fazla çalışmalarının gerektiğini ifade ettiklerini vurguluyor. İlze “Bu noktada zorluklar yaşayan kadın girişimciler, erkek egemen iş dünyasının kadını sertleştirdiğini ve kadınların ‘erkek tavırlı’ olmaları gerektiğini düşünmelerine neden olduğunu ifade ediyorlar” diyor.

Zemin, erkeklere göre daha zorlu

Kadın girişimciler; mücadeleciler, yapıcılar, güçlü organizasyon yeteneğine sahipler, gelişmiş sezgileri var, duygusal zekaları daha yüksek, detaycılar, saygılılar, daha adiller, bir çok farklı konuyu aynı zanda yönetebiliyorlar, insan ilişkileri daha kuvvetli. Ancak kadın girişimcilerin erkeklere göre çok daha zorlu bir zeminde yürüdükleri bir gerçek. İlze, son yıllarda kadın girişimciliğini desteklemek üzere atılan adımların, verilen kredilerin ve hibelerin, hayata geçirilen eğitimlerin bu zorlukların aşılmasında muhakkak önemli bir katkı sağlayacağını ifade ederek “Daha eğitimli kadın, daha bilinçli bir aile ve toplum yaratacak. Kadınların iş dünyasına yapabilecekleri niceliksel ve niteliksel katkılar çok fazla. Bu yolda atılacak her bir adım, söylenecek her bir söz, verilecek her bir destek çok büyük bir etki yaratacak” diyor.

“Kadınsan Yaparsın: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları” şu bölümlerden oluşuyor:

-Farkında Ol

-Başlangıç Noktanı Bul. Öğrenmeye Vakit Ayır.

-Sen kadınsın. Erkek gibi olma.

-Finansal kaynakları iyi araştır.

-Bağlantılar kur ve geliştir.

-Zamanı yönetmeyi öğren.

-Başarısız olmaktan korkma

#tubailze #kitap #kadın #girişimci #yönetim

26 görüntüleme