Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu ile kadın girişimciler, satınalmacılarla buluşacak


Kadın girişimciler için dünyanın en önemli etkinliklerinden biri olan Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu Eylül ayında İstanbul’da toplanacak. Birleşmiş Milletler (BM) ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ortak kuruluşu olan Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliği ile gerçekleşecek, farklı ülkelerden 500 kadar katılımcının yer alması beklenen etkinlikte, Türkiye’den tekstil, turizm ve bilgi ve iletişim teknolojileri ve ticari hizmetler alanlarında faaliyet gösteren 350 kadın girişimci uluslararası düzeyde önemli iş bağlantıları kurma fırsatı elde edecek.

İlki 2011 yılında Çin’de düzenlenen Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu, ardından Meksika, Ruanda ve son olarak ise Brezilya’da gerçekleştirildi. 2015 yılında Brezilya’nın Sao Paulo kentinde düzenlenen Forum’da, Accenture, Google, IBM, illycaffè, Schneider Electric, Sodexo gibi dünyanın önde şirketleri yanı sıra 40 ülkeden 400’den fazla katılımcı yer aldı.

Sanem Oktar: Hedef, 350 kadın girişimci 10 milyon dolar ticaret hacmi

1 – 2 Eylül 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu’nu kamuoyuna duyurmak amacıyla bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda ITC Başkanı Arancha Gonzalez ve KAGİDER Başkanı Sanem Oktar söz aldılar.

Türkiye’de şu anda 97 bin kadın girişimci olduğunu ve 2020 yılı hedefinin 150 bin kadın girişimci olduğunu söyleyen KAGİDER Başkanı Sanem Oktar, Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu’nun kadın girişimcilere yeni ufuklar açabilecek çok değerli bir fırsat olduğunun altını çizdi. Oktar “Ülkenin kadın girişimcileri, belirlenen iş kollarında dünyanın önde gelen şirketlerinin satın almacıları ile birebir iş yapma olanakları buluyorlar. ITC’nin düzenlediği son 4 forum ile yaklaşık 50 milyon ABD doları tutarında bir iş hacmi oluşmuş. 1-2 Eylül 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenleyeceğimiz forumda bizim de iddialı hedeflerimiz var: Bu forumda ülkemizden 350 kadın girişimciyi dünyanın 50 ülkesinden satınalmacılarla bir araya getirip, toplamda 10 milyon ABD doları tutarında bir iş hacmi yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

Arancha Gonzalez: 2020'de 1 milyon kadın girişimci

2020 hedeflerinin dünya genelinde 1 milyon kadın girişimci olduğunu ifade eden ITC Başkanı Arancha Gonzalez ise “Bu yılki forumu İstanbul’da yapmamız, Türkiye’nin öncü kadın girişimcilerinin çabalarının takdiri. Bu organizasyon ile ekonomik büyümeyi sağlamak için, bölgedeki ve ötesindeki kadın girişimcilere de ilham vereceğiz” dedi.


42 görüntüleme