Dairesi ofisi, banyosu deposuydu. Bugün, servetini kendi başına yapmış kadın girişimcilerinden


Spanx’ın kurucusu Sara Blakely, bir partiye gitmek üzere hazırlanıyordu. Beyaz pantalonunun altına giyebileceği, iz yapmayacak, düzgün bir iç çamaşırı olmadığını fark etti. Eline aldığı makasla külotlu çorabının ayak kısmını kesmesiyle Spanx süreci başlamış oldu. Kıyafet sıkıntılarını çözmeyi amaçlayan marka, bugün çok çeşitli ürünler sunuyor.

Mart 2012’de Spanx’ın kurucusu Sara Blakely, Forbes dergisi tarafından kendi servetini yaratmış en genç milyarder, TIME’s dergisi tarafından en etkili 100 kişiden birisi seçildi. Atlanta merkezli Spanx, bugün 50’nin üzerinde ülkede satışa sunuluyor.

Spanx’ın ilk günlerinde Sara Blakely, ne fikri ve sınai haklar için avukat tutacak ne de bir ekip kuracak paraya sahipti. Ofisi Atlanta’daki apartman dairesi, deposu banyosuydu.

2000 yılında Oprah Winfrey, Spanx’ı ünlü “Favori Şeyler” listesine eklemek istediğini söylemek üzere aradığında Blakely’in bir sorunu vardı. Ekip, ofisinde bir çekim yapmak istiyordu. Bazı arkadaşlarının da desteği ile çekim için kendisine sahte bir ofis yaptı.

Blakely, ilk yıllarda bir avukat tutamadığından kendi patentini yazabilmek için kütüphanede gecelerini geçirdi. Haftasonları ise, beş-altı saat süren araba seyahatleri yaptı ve kendi ürününü üretmeleri için çorap üreticilerine yalvardı. “Bana finansal desteğimin kim olduğunu sorduklarında onlara Sara Blakely diyordum” diyen Blakely, Florida’nın önde gelen mağazalarından birisi ile görüşmeye giderken bir çift Spanx’ını uğurlu kırmızı sırt çantasının içine attı (bir çok arkadaşı, kendisini amatör gösterecek sırt çantası ile gitmemesi için uyarmıştı. Bir Prada almalı, toplantı sonrası iade etmeliydi.)

Toplantının ikinci dakikasında satın almacıların dikkatini kaybetmekte olduğunun farkındaydı. Tuvalete gitti. Toparlayıcı, tayt çoraplarını beyaz pantalonun altına giydi.

Girişkenliği ve istekliliği işe yaradı. Neiman Marcus, Spanx’ı yedi yerel mağazasında bulundurma kararı aldı. Blakely, arkadaşlarını bu şehirlerden bir çift Spanx alması için harekete geçirdi ve hatta almaları için para verdi.

Bugün Blakely, Spanx’ın yüzde yüz sahibi olarak yola devam ediyor. Forbes in 2015 listesinde de yer aldı. Blakely “Sektörde en fazla tecrübeye de en fazla paraya da sahip olan değildim. Ama zorlu ilk yıllarımı düşündüğümde en fazla uğraşan ve özen gösterendim” diyor.

#kadın #girişimci #forbes #spanx #sarablakely #başarı #neimanmarcus #tubailze #kadınsanyaparsın #motivasyon

45 görüntüleme