Girişimci Kadınlar Zirvesi Denizli’de yapıldı


Dünya Kadınlar Günü Kutlama etkinlikleri kapsamında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOBB işbirliği ile düzenlenen “Girişimci Kadınlar Zirvesi” Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Sayın Dr. Sema Ramazanoğlu’nun katıldığı ve 81 İl’den gelen 350 Girişimci Kadının katılımı ile Denizli’ de gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, TOBB olarak girişimcilik konusunu ve özellikle kadın girişimciliği konusunu çok önemsediklerini söyleyerek, “Ülkelerin, milletlerin zenginleşebilmesinin artık tek bir yolu var. O da özel sektörün gelişmesi, girişimci sayısının artması. Rakamlar da bunu doğruluyor. Şu anda dünyanın en zengin 20 ülkesi, aynı zamanda en girişimci 20 ülkesi. İkinci sebebi de; işsizliğin tek çözümü girişimcilik” dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ise, kadının eğitim seviyesinin arttıkça istihdamdaki payının da aynı oranda arttığını vurgulayarak “Bu durum girişimcilikte, karar alma mekanizmalarında ve siyasete katılımda da aynı şekilde artış göstermektedir. 2014 verilerine göre, kadın istihdam oranının, en yüksek olduğu ilimiz Denizli’dir. Türkiye’de, genel olarak kadın istihdam oranı yüzde 28’lerde iken, Denizli’de bu rakam yüzde 35’tir. İhracatçı kimliğiyle, girişimci sanayicisiyle, dinamik ekonomisiyle ülkemizin gözbebeği olan Denizli’de, kadınlarımız bu büyük başarının ortağıdır. Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişmesine katkıda bulunmak için kadın girişimci sayısını arttırmak büyük önem taşıyor. Var olan kadın girişimcileri güçlendirmek ve onları dünya ile bütünleştirmek de öyle. Kadın girişimcilerin oranı ise toplumların gelişmişlik düzeyiyle yakından ilişkilidir. Ülkemizde her alanda yaşanan olumlu gelişmelerle, 2004 yılında yüzde 4,9 olan kadın girişimci oranı, 2015 Haziran ayı itibarıyla yüzde 8 seviyesine ulaşmıştır. Türkiye'deki kadın girişimcilerin sayısı 110 bini aşmıştır. Bu yeterli mi? Elbette ki hayır! Bu rakamların çok daha yüksek seviyelere taşınması için çalışıyoruz” diye konuştu.


22 görüntüleme