400 milyon TL borçtan, 1 milyar TL cirolu bir şirkete... Dönüşüm, hayaller ve Evrim Aras


Farkındayım

tubailze@gmail.com

400 milyon TL borçtan, 1 milyar TL cirolu bir şirkete... Dönüşüm, hayaller ve Evrim Aras

Geçtiğimiz hafta TOBB Aydın Kadın Girişimciler Kurulu tarafından "Türkiye'nin Girişimci Kadın Gücü Aydın Buluşması" gerçekleştirildi. Daha önce haberini paylaştığımız "Çalışan Anneler, Mutlu Çocuklar" kreşi temel atma töreninin ardından Adnan Menderes Üniversitesi'nde panel ve söyleşiler gerçekleşti.

Panelin konuşmacılarından birisi de TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı ve Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı Evrim Aras'tı.

Bugünlerde Aras Kargo ve Austrian Post arasındaki görüşmeleri ile gündeme gelen Evrim Aras'ın hikayesinden bahsetmek istiyorum sizlere.

Evrim Aras, 2008 yılında -kendi doğum altınları ile kurulmuş olan- Aras Kargo’nun başına geçiyor. Bu aslında bilinçli planlanmış bir yol değil. Bu yolda biraz dramatik bir başarı hikayesi var.

Evrim Aras’ın hayali konservatuvara girmekmiş. Ancak babası "Şarkıcı mı olacaksın" diyerek izin vermemiş. "O zaman ben de savaş muhabiri olurum" diyerek Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü’ne kayıt olmuş. Ardından bir televizyon kanalında çalışmaya başlamış ancak kriz nedeniyle işten çıkarılmış. Kendi ayakları üzerinde durmak, özgürlüğünü kazanmak ve bunun için de para kazanmak isteyen genç kız, aile şirketinin kapısını çalmış ve işe başlamış. Kargoculuğa şubelerde başlamış, dağıtım yapmış, her alanda görev alarak işi mutfağında öğrenmiş.

Babası Celal Aras'ın 2008 yılında vefatı ile onun için yeni bir yol başlamış. Yeni anne olan Evrim Aras, ailede kargoculuğu bilen, alanda çalışmış tek çocuk olarak başkan seçilmiş. Ve şirketin dönüşümünü başlatmış.

Ancak 29 yaşındaki bu genç kadın, durumu parlak bir şirketin CEO koltuğuna oturmamış. Tam aksine şirketin borçları nedeniyle kendisine reddi miras önerilerinin yapıldığı bir dönem bu. Celal Aras’ın iki yıllık rahatsızlığı nedeniyle oluşan lider boşluğu, şirketin gerilemesine neden olmuş. Göreve 400 milyon borçla başlayan Evrim Aras o süreci şöyle ifade ediyor : “İşe 400 milyon TL'lik borçla başladım. Çalışanlara maaş ödeyemiyor, tekeri döndüremiyordum. İnsanlara maaş ödemem, mazot almam, kargoyu bir şekilde dağıtmam gerekiyordu. Ben de tabi ki danışarak ve doğru bir planlama modeli ile Türkiye’yi dolaşmaya başladım ve insanlara gerçekleri söyledim. Bir süre daha maaşları ödeyemeyeceğimi ama hayallerimin olduğunu ve bu işin kazanacağını, bu hedefleri ancak hep beraber koşarsak başarabileceğimizi ifade ettim. Tek tek dolaştım tüm Türkiyeyi, insanlara dokundum. Ve onlar da kendi ekmeklerine ve işlerine sahip çıktılar. Herkes koşmaya başladı. Ve biz iki yıl sonra 6 kat büyümüştük. Şu anda da 1 milyar TL cirosu olan, yabancı ortağa sahip, dünya markası olmaya koşan bir şirkete dönüştük. Hem finansal, hem operasyonel hem vizyonel anlamda komple bir dönüşüm yaşamış olduk.”

Finansal yapılanma kapsamında 2010 yılında İş Girişim Yatırım, Aras Kargo'ya ortak oldu. İş Girişim Yatırım ise sahip olduğu yüzde 25 hisseyi üç yıl sonra Austrian Post şirketine sattı. Bugünlerde ise, geri kalan yüzde 75 hissenin de Austrian Post’a satılması yönünde süregelen görüşmeler konuşulan konular arasında yer alıyor. Kimi aile şirketini yabancı sermayeye satmayı planladığı için eleştiriyor. Benim gördüğüm ise, kendi hayallerini hayata geçirmeye çalışan bir genç kız iken hayatın kendisini soktuğu yolda zorunlu olarak CEO pozisyonuna gelen ve önemli tecrübeler yaşayarak reddi miras durumunda olan bir şirketi değerli hale getiren bir Evrim Aras... Kimbilir belki bunun sonrasında kendi hayallerini, yeni girişimlerle hayata geçiren Evrim Aras olarak yatırımlarını konuşacağız.

#araskargo #evrimaras #yönetim #girişim #başarı

75 görüntüleme