Garanti Bankası, kadın girişimcilere 10 yılda 3 milyar TL’den fazla kredi verdi


Farkındayım

tubailze@gmail.com

Kadın girişimciliğine yönelik çalışmalarının 10. yılını kutlayan Garanti Bankası, bu süre zarfında kadın girişimcilere 3 milyar TL’den fazla kredi verdi.

Garanti Bankası ve Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliği ile gerçekleştirilen Kadın Girişimci Buluşması’nın 33’üncüsü Kırklareli’nde düzenlendi. Kadın girişimciliğinin, Türkiye ekonomisi için en önemli itici güçlerden biri olduğu inancıyla 2006’da yola çıkan Garanti Bankası, konuyu farklı bir segment olarak ele almasının onuncu yılını kutluyor.

Kadın girişimcilere 10 yılda 3 milyar TL’den fazla kredi desteği sunan Garanti Bankası’nın Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Çalışma hayatında yer alan kadın ekonomik açıdan güçlenirken, aile içindeki konumu da iyileşiyor. Aile içi karar verme gücü, kendine duyduğu güven ve toplumsal saygınlığı artıyor. 10 sene boyunca, tanık olduğumuz tüm hikâyelerin ortak noktasında, kadın girişimciliğinin önündeki başlıca engellerden birinin aile ve toplumsal baskı olduğunu söyleyebilirim. Ancak, iş hayatına atılan kadın girişimciler, çevresindekilerin “yapamazsın” telkinlerine rağmen yoktan var ediyor, kendinden çok başkalarını düşünüyor, çevresini geliştiriyor ve engel tanımıyor” diyor.

Sırf bu nedenle, sektörden bağımsız olarak tüm kurumların, tüm bireylerin farkındalıkla hareket etmesi, omuz omuza çalışması ve bu konuda bir sorumluluk üstlenmesi gerektiğine gönülden inandıklarını ifade ediyor. Kadın girişimciler açısından finansmanı doğru kullanmanın, üretime çevirmenin ve istihdama katkı sağlamak için yol göstermenin finansman sağlamaktan daha önemli olduğunun farkında olduklarını ifade eden Karadere “Sürekli yenilediğimiz araştırmalar ve sahada edindiğimiz tecrübeyle, önümüzdeki dönemde de kadın girişimcilerimizin yoluna ışık tutmak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diyor.

Garanti Bankası, kadına olan pozitif ayrımcılığını ise taksitli ticari kredilerde gösteriyor. Karadere, “Taksitli ticari kredide en düşük faizli kaynağı, mevzuatın izin verdiği ölçüde kadın girişimcilerimize sağlıyoruz” diyor.

Kadın Girişimci Buluşmaları ile ülke çapında daha fazla kadına ulaşmak, daha fazla kadının finansa erişimini kolaylaştırmak ve kadın girişimcilerin yaşadığı zorluklara daha etkin çözümler üretebilmek için Anadolu’ya açıldıklarını ifade eden KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, Türkiye’de 1.2 milyon girişimci bulunduğunu ve kadın girişimcilerin oranının bu rakamın sadece yüzde 10’u civarında bulunduğunu belirterek “2014’te kayıtlı istihdam sağlayan kadın girişimci sayısı 112 binken bu sayı geçtiğimiz yıl 97 bine düştü. Yani artacağına azaldı. Kadın girişimci sayısındaki azalma da ekonomik gidişat açısından önemli" diyor.

Bu rakam, kendi hesabına çalışan kadınları değil, istihdam yaratan kadın girişimcileri kapsıyor. Dolayısıyla bu rakamın artırılması ekonomi açısından büyük önem taşıyor. Kadın girişimciliğini desteklemek için gerekli yasal altyapının oluşturulmasına katkıda bulunmak üzere faaliyet yürüttüklerini kaydeden Oktar, başvuruları toplanan ve 1-2 Eylül tarihlerinden Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) ile birlikte İstanbul’da düzenlenecek olan Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu’nun önemini de vurguluyor. Dünyanın her yerinden kadın girişimcileri, uluslararası firmaların satınalmacıları ile bir araya getirecek Forum’a 200’ü Türkiye’den 500 kadın tedarikçi katılacak.

ABD’de federal hükümetin kamu ihalelerinde kadın girişimcilerin çağrılmasının kanunen zorunluğu olduğunu hatırlatan Oktar, “Kadınların ihalelere çağrılmasını zorunlu kılan yasayı Türkçe’ye çevirdik. Kadın girişimcilerin kamu alım ihalelerine çağrılmasının önemini gösteren bir dosya hazırladık. Önümüzdeki günlerde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’ye sunacağız. KOSGEB kanalıyla aslında devletimiz eğitim ve kaynak sağlıyor. Bir de yapılan kamu ihalelerine kadın girişimcilerimiz davet edilirse, onlar da bu işte tecrübe kazanırlar. Bir iki ihale kaybedilse bile üçüncü de doğru teklif vermeyi öğrenecektir” diyor.

BİR KAÇ RAKAMLA 10 YIL

-Garanti, KAGİDER ve Ekonomist dergisi işbirliğiyle, 10 yıldır gerçekleştirilen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’yla, 31 bine yakın kadına ilham verici hikâyelerini anlatma fırsatını sunuldu.

-2008’den bu yana düzenlenen Kadın Girişimci Buluşmaları sayesinde 6 binden fazla kadın girişimcinin kişisel gelişimine destek olundu.

-2012’de Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi’yle (BÜYEM) başlattığı “Kadın Girişimci Yönetici Okulu” projesiyle bin 500’den fazla kadının işlerini daha iyi yönetebilecek bilgi ve beceriler kazanmasını sağlandı.

-Kadın girişimcilere uluslararası pazarlarda yeni iş fırsatları yaratmak amacıyla Eylül ayında düzenlenecek olan “Kadın Tedarikçiler Forumu”na destek veren Garanti aynı zamanda, Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ni imzalayan ilk banka.

-2014 yılında kadın konusunda bir çalışma grubu kuran Garanti, üst yönetim temsilcilerinden oluşan Kadın Komitesiyle çalışmalarına devam ediyor.

#kadıngirişimciler #garantibankası #nafizkaradere #kobi #kırklareli #kagider #sanemoktar #kredi #işletme #finansman #tubailze

25 görüntüleme