Lavanta hayalinden LAVA markasına


Farkındayım

tubailze@gmail.com

Sibel Asna, A&B İletişim Yönetim Kurulu Başkanı. Uzun yıllar önce İzmit’in Akmeşe köyünde satın aldığı arsayı bir yaşam alanına çevirerek 2000 yılında buraya yerleşmiş.

Hafta içi şehir hayatının koşturmacası içerisinde olan Asna, bulduğu her fırsatta burada doğa ile tanışmış, mücadele etmiş.

Bir kadın, dört duvar içinde kapalı da kalsa üretmeden, çoğaltmadan duramaz. Sibel Asna da her bir kadın gibi üretken. Yoğun işhayatına rağmen Armaş Çiftliği’nde bir hayalini daha hayata geçirmiş. Lavanta dikmeye başlamış.

Lavanta ile ilk kez Fransa’nın Provence bölgesinde tanışan Sibel Asna “Güneşin altında göz alabildiğince uzanan mosmor tarlalar, üzerinde vızıldayan arılar ve olağanüstü bir koku…’Bir gün benim de böyle bir tarlam olacak...’ cümlesi orada ruhuma kazındı diyebilirim. Sonra yıllar geçti, küçük bir çiftliğim ve oldukça geniş bir arazim olunca, mor tarlaların hayali de güçlendi. Küçük denemeler, toprak analizi, uygun fidelerin bulunması, Ünal Vural’ın sayesinde gelen bir TIR dolusu cılız fidenin bin bir acemilikle dikilmesi ve ilk hasat... Tam dört yıla sığan sürecin başlangıcı böyle oluştu. Üzerinden neredeyse 15 yıl geçti. 15 zorlu yıl!” diyor.

Asna, geçtiğimiz günlerde basın mensuplarını lavanta hasadı için Armaş Çiftliği’ne davet etti. Çiftiliğin ve LAVA markasının hikayesini dinlediğimiz, harika doğanın tadını çıkardığımız bu günde çok hoş olmayan bir haber de aldık. Tüm bu umutlu, heyecanlı çalışmaların arasında çiftliğin arazisinden geçmesi planlanan otoban nedeniyle Armaş Çiftiliğinin varlığının tehlike altında olduğunu öğrendik. Yani, fideleri, ağaçları, lavantaları, şahane doğası ile bir yandan da yaşam mücadelesi başlıyor aslında Armaş Çiftiliği için.

Gelelim LAVA’nın hikayesine.

Lavanta adıyla bildiğimiz Lavandula Angustifolia’nın üretimi, Türkiye’de daha çok Akdeniz Bölgesi’nde yapılıyormuş. Marmara Bölgesi’ndeki ilk üretim ise bu hayalin sonucunda, İzmit’in Akmeşe Köyü’nün yakınlarında gerçekleşmiş oldu.

Asna, sadece üretken bir kadın değil aynı zamanda bir halkla ilişkiler uzmanı ve başarılı bir yönetici. Dolayısıyla ona sadece hayalini gerçekleştirmiş olmak yetmemiş. Bir süre sonra “Acaba köy sakinlerine yeni bir iş alanı açabilir miyim?” çabası içine girmiş. Köy kahvesinde, okulun bir sınıfında düzenlenen toplantılar, lavantanın faydalarını ve ekonomik getirisini anlatma gayretleri takip etmiş bu çalışmaları. Ancak ne yazık ki şu ana kadar bu çabalar bir sonuca ulaşamamış ve köylüler geleneksel ürünlerden lavantaya geçişe ikna olmamış henüz.

(Bu vesileyle lavanta konusunda çok güzel bir örneğe de değinmeden geçmeyeyim. Seferihisar’ın başarılı belediye başkanı Tunç Soyer güzel ve önemli bir çalışmaya daha imza attı. Soyer’in çabaları ile Seferihisar’da geçtiğimiz günlerde lavanta hasadı bayramı gerçekleşti.)

Sibel Asna, yağ işleme sürecine 2007’de başlamış. “Elde ettiğimiz yağın kalitesini ölçtüren arkadaşım Meltem Kurtsan (Otacı-Kurtsan Grubu, etkin hissedar) son derece kaliteli bir ürün yetiştirdiğimizi söyleyince dünyalar bizim oldu. Çiftlikteki yardımcımla birlikte el yordamıyla geliştirdiğimiz amatör damıtmaç, bir elektrik mühendisi tarafından tasarlanıp kadim tesisatçımız Kadir Usta tarafından uygulanan primitif damıtma tesisimiz işlevini görmüştü. İlk yıl 15 kg, ikinci yıl 8 kg yağ elde edip sabun ve kolonya üretimine hammadde temin edebilmek, lavantacılık kariyerimde önemli bir başarı adımı olmuştu. Pazarlama sürecindeki çabalarımıza usta tasarımcı Bülent Erkmen logo, Crea Baby’deki genç sanatçılar ise ürün ve ambalaj tasarımlarıyla destek verdi. LAVA markamız pazara çıkmaya hazırdı. Pazarlama maceramız, 2004 yılında Pabetland’la başladı, Pabetland çalışmalarına ara verene kadar da sürdü ve başarılı oldu. 2006 yılbaşında Kanyon Alışveriş Merkezi'nde, anneler gününde ise Mavi Jeans'in çeşitli mağazalarında satışa sunuldu. Sonrasında yeni arayışlara girdik. LAVA ürünlerini çeşitli internet sitelerinde meraklılarıyla buluşturduk.”

Ancak LAVA sürecinde araya başka konular, hastalıklar, duraklamalar giriyor. Son zamanlarda yeni bir koleksiyon oluşturma çabası içerisinde olduklarını ifade eden Asna, “Yeni tasarımlarla ürün yelpazemizi genişletiyoruz. Çevrimiçi bir satış sitesi kurma hazırlıklarına başladık, fide adedimizi artırmak üzere yeni dikimler yaptık. Hatta yurtdışına LAVA ürünlerini pazarlamayı düşünüp, fizibilite çalışmalarına girdik. İnternet üzerinden dükkan açıyoruz” diyor.

#lava #lavanta #girişimci #izmit #sibelasna #kadınsanyaparsın #kadın #akmeşe

869 görüntüleme