Girişimci Münteha Adalı: Başkalarına göre eksi olan her şeyin fırsat olduğunun farkındayım


Farkındayım

tubailze@gmail.com

Herkesin “hayır” ya da “zor” dediği noktalarda “Kimse istemiyorsa, ben burada olmalıyım” diyorum. Başkalarına göre eksi olan her şeyin fırsat olduğunun farkındayım.

Siverek/Urfa’da doğan Münteha Adalı, 14 yaşında terör sebebiyle İstanbul’a göç edenlerden. Bankacılık ile başladığı kariyerine girişimcilik ile devam etmiş. KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği), WPO (Women Presidents Organisation), TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) üyesi olan Münteha Adalı, halen ortağı olduğu Güvensan Bina Bakım Hizmetleri şirketini yönetiyor.

ARYA Kadın Yatırım Platformu'nda melek yatırımcı olan Adalı, TUKUTUKUM ile ilk yatırımını gerçekleştirmiş. Son dönemde girişimlerine Ataşehir’de faaliyete geçen BY Adalı (Yeni Nesil Yeni Tatlar /Esnaf Lokantası) ile 39 Kalamış Marina Aparts işletmelerini de ekleyen Münteha Adalı ile geçtiği yolları konuştuk. Sohbetimizden öne çıkanları keyifle okumanızı diliyorum.

 • “Haksızlığa uğruyorum”, “Fırsat önüme çıkmıyor” dediğim her durumun benim için ne büyük fırsat olduğunu sonradan fark ettim. Eksilerin hayatımızda ne büyük artılar olduğunu gördüm. Güneydoğulu olmak, iyi bir eğitim almamak, yabancı dil bilmemek bir çok insanın ürkekleşmesine neden oluyor.

 • Siverek Urfa’da doğdum. Ortaokulu bitirene kadar Siverek’de kaldım. 8 kardeştik. 1979’da terör nedeniyle İstanbul’a geldik. Bir anda geldiğimiz için yüreğimin bir kısmı hep orada kaldı. Erenköy Kız Lisesini, ardından Açıköğretim Fakültesi’ni bitirdim.

 • Özgeçmişimde İstanbul koşullarında rekabet edebileceğim güçlü bir şey yoktu. O zaman, dönüp malzemelerime baktım. Hepimiz elimizde bir takım malzemelerle dünyaya geliyoruz. Malzememe baktığımda anlatacak çok şeyim olduğunu fark ettim. Malzemelerinizi iyi bilirseniz çıkış yolunu buluyorsunuz.

 • İyi eğitim almadığınızda, iletişim çok önemli. Her iletişimde bir şey öğreniyor, farklı bir eğitim alıyorsunuz.

 • Benim zamanımda kızların çalışabileceği yer, bankalardı. Özel şirketlerde çalışılması, çok uygun görülmüyordu. Dokuz yıl bankacılık tecrübem oldu. Profesyonel hayatta geçirdiğim süreci, üzerine para aldığım bir eğitim süreci olarak gördüm.

Başkalarına göre eksi olan her şeyin fırsat olduğunun farkındayım

 • Girişimcilik, benim için özgürlük. Birisinden emir almayı hiç sevmedim. Bana bir şey dikte edilmesinden nefret ettim. Kendi alanımı kendim yaratmak istedim. Tabi ki herkes böyle olmak zorunda değil. Herkes kendi hamuruna göre yol çizecek.

 • 1992 yılında Güvensan Temizlik Şirketi’ni kurduğumuzda kurumsal olarak çalışan temizlik firması yoktu. Vasfı, işi gücü olmayanların alanı gibi görülüyordu. Eğitimli insanlar, bu işi yapmıyordu. Çünkü toplum olarak biz yaptığımız işlerle de kendimizi sınıflandırıyoruz. Bankada ikinci müdürdüm. Bana ailem de dahil herkes “Temizlikçi mi olacaksın” dedi. “Kocan mı senin aklına girdi” diyerek benim böyle bir tercihim olacağını dahi düşünmediler.

 • Olaylara tersten bakmayı, kimsenin görmediğini görüp fırsata çevirmeyi seviyorum. Bir çoğunun kapatmak istediği şeyin üzerini açmaktan hoşlanıyorum. Herkesin “hayır” dediği, “zor” dediği noktalarda “Kimse istemiyorsa, ben burada olmalıyım” diyorum. Başkalarına göre eksi olan her şeyin fırsat olduğunun farkındayım.

 • Eşimle birlikte kurduğumuz şirkette hiçbir zaman aynı noktada çalışmadık. Eşim finans, ben operasyon kısmı ile ilgileniyordum. Son 15 yıldır da şirketi yalnız yönetiyorum.

İşinizin, tutkularınızın delisi olmazsanız yılarsınız

 • İşinizle ilgili girişimciliğinizi devam ettirmezseniz yaşayamazsınız. İşinizin, tutkularınızın delisi olmazsanız sizi yıldıracak binlerce sebep yaratabilirsiniz.

 • 29 yıldır iş hayatının içindeyim. Bu sürede hayat sizi filozofa dönüştürebiliyor. Ben de “Hayat doğum ile ölüm arasındaki bir uğraşı sanatıysa bunun en iyi rolünü de ben oynayacağım” diyorum.

 • 2004 yılından beri hayatımda Sivil Toplum Kuruluşları (STK) var. Ev ile iş arasında kalmıştım. Bu çalışmalarla sosyalleşmeye başladım. Paylaştıkça çoğaldığımı anladım.

 • Genç KAGİDER’in proje lideri oldum. Gençlerle çalışmak çok keyifli. Böylece hem genç kalmayı hem de geleceği öğreniyorum.

 • Gençlerin STK faaliyetlerine önem vermelerini tavsiye ediyorum. Bu çalışmalar, kişinin kendisini keşfetmesini sağlıyor.

Girişimciliğin şekli değişiyor

 • STK’larda farkındalık yaratıyorsunuz ama sonuçları görme şansınız çok yok. 2012 yılında yolumuz Ahu Serter ile kesişti. Zaman içerisinde kadın şirketlere yatırım fikri oluştu. ARYA Kadın Yatırım Platformu, Türkiye’nin tek kadın odaklı yatırım platformu. Ben de yatırım liderlerindenim.

 • İlk yatırım; Özge Akbulut’un sahibi olduğu yapay organa yapıldı. Bu yatırıma Ahu Serter ve Güler Sabancı ortak oldu. İkinci yatırım Yağız İzgül ün sahibi olduğu tencere tava oldu. Ahu ve ben, Tuğba Kuzdere tarafından tasarlanan ipek eşarplardan oluşan Tukutukum markasının yatırımcısı olduk.

 • Ben, girişimlerde öncelikle kişinin o işe olan tutkusunu ve vazgeçmeme durumunu gözlemlerim. Tuğba’nın tutkusuna ortak oldum.

 • Yatırımcılıkta biz de kendimizi keşfediyoruz. Birisinin tutkusuna ortak oluyor, risk alma yönümüzü geliştiriyoruz.

 • Bana göre, girişimciliğin de şekli değişiyor. İlla bir iş fikri bulup kendi işinizi kurmak zorunda değilsiniz. Kurulu bir şirkete yatırımcı olarak dahil olup girişimciliğinizi devam ettirebilirsiniz.

 • Bir iş fikriniz olur, kurulu bir şirketiniz vardır, cironuz düşüktür, büyüme potansiyeliz ve riskiniz yüksektir, bu tarz bir yatırım platformuyla iletişimde olun. Dosya hazırlarken bile işi öğreniyorsunuz.

#kadın #girişimci #kadıngirişimciler #müntehaadalı #byadalı #arya #melekyatırımcı #başarı #fırsat #kariyer #güvensan #39kalamışmarinaaparts

151 görüntüleme