Bazı kadın girişimciler, yaşadıkları şehre şükrediyorlar


Farkındayım

tubailze@gmail.com

Dell tarafından yayınlanan Kadın Girişimci Şehirleri Endeksi'nde ilk sırada NewYork yer alıyor. Şehrin yönetiminde kadınların oldukça etkin olmasının rolü büyük. Belediyedeki 27 komisyonun yüzde 70’i kadınlar tarafından idare ediliyor.

Farklı farklı bankalara yaptığınız kredi talepleri reddedildi. Melek yatırımcılar gibi alternatif finansman yöntemleri olduğunu biliyorsunuz. Ama o kanallara nasıl ulaşabileceğiniz hakkında fikriniz yok. Ulaşsanız da ‘yatırım yapacakları sınırlı sayıdaki insandan birisi olma şansım var mı’ ya da ‘işimin yüzde kaçına yatırım yaparlar’ gibi sorular zihninizde.

Zar zor, psikolojik engelleri aşarak çıktığınız girişimcilik yolunda kaynaklara erişim; en önemli sıkıntı olarak karşınızda duruyor. İşte böyle durumlarda bazı kadın girişimciler, yaşadıkları şehre şükrediyorlar.

Dell tarafından yayınlanan Kadın Girişimci Şehirleri Endeksi’nde (Women Entrepreneur Cities Index) şehirlerin işlerini büyütmek isteyen kadın girişimcileri çekebilme ve destekleme potansiyeli ölçülüyor. Çalışma kapsamında Dell, araştırma firması IHS işbirliği ile bir değerlendirme sistemi oluşturarak, önde gelen 25 şehri derecelendirmiş. Aslında zaten girişimci dostu olan bu şehirleri, farklı bakış açısı ile değerlendirmek amacıyla yeni kriterler eklenmiş. Bu kapsamda beş kategoride, 70 göstergeye bakılmış:

-Pazar

-Yetenek

-Sermaye

-Kültür

-Teknoloji

Kadın girişimci için en uygun şehir, NewYork

Araştırma sonuçları, NewYork’u bir kadın girişimci için en uygun şehir olarak ortaya koyuyor. Ancak belirtmek gerekiyor ki listede en üst sıralarda yer alan şehirlerin bile puanları ortalama. Örneğin birinci sırada yer alan New York’un puanı 100 üzerinden 58.6.

Yani en iyi şehirler arasına girenlerin bile kadın girişimcilere yönelik belirlenmiş kodları yok aslında.

Dell’in ABD Kamu İlişkileri Yöneticisi Cris Turner “New York’un listenin üst sırasında yer almasına şaşırmadım. Bu durum üç baskın etkenden kaynaklanıyor: İnsan, politikalar ve programlar” diyor. İşte New York’u öne çıkaran başlıca özellikler:

İNSAN

Şehrin Dijital Yöneticisi, Tepe Teknoloji Yöneticisi, Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Yöneticisi kadın. Şehrin yönetiminde kadınlar, oldukça etkin. 27 komisyonun yüzde 70’i kadınlar tarafından idare ediliyor. Şehir yönetiminde bu kadar çok kadının yer alması, kadın işletmelerine ilişkin kültürün değişmesinde de önemli bir rol oynuyor.

POLİTİKALAR

2014 yılından beri NewYork Belediyesi kadın girişimcileri destekleyecek bir dizi adım attı. Bunlardan bir tanesi Azınlıklar ve Kadınlar Sahipliğindeki İşletmeler Sertifikası. Bu sertifika, azınlıklar tarafından kurulan işletmelere ayrıcalıklar tanıyor. Önümüzdeki 10 yılda programa 16 milyar dolar kaynak ayrılacağı taahhüt edildi.

PROGRAMLAR

Şehirde bu alanda geliştirilen programların listesi oldukça uzun ancak bunlardan öne çıkanlar; ücretsiz mastır sınıfları, iş ağı oluşturma ve mentorluk organizasyonları, yeni teknolojilerle ilgili çalışmalar. Rapora görüşleri ile katkıda bulunanlar, bu gelişmelerin New York’ta da bir gecede gerçekleşmediğini hatırlatıyorlar. Kadın girişimciliğinin gelişiminde en önemli unsur elbette finansman. Ve bu alanda erkek egemenliği sürüyor. Ancak New York’ta bunun da değişim göstereceğine dair inanç tam.

İstanbul, son sırada yer alıyor

Araştırma kapsamında 25 şehir incelenmiş. NewYork’un birinci sırada yer aldığı araştırmada İstanbul ise son sırada yer alıyor. Araştırma sonuçları, İstanbul’daki kadın girişimcilerin özellikle sermayeye erişim, eğitim ve gelişim ile teknoloji kullanımının yaygınlaşması anlamında desteğe ihtiyacı olduğunu ortaya koyuyor.

Sıralama şöyle:

1. NEW YORK

2. BAY AREA

3. LONDON

4. STOCKHOLM

5. SINGAPORE

6. TORONTO

7. WASHINGTON, DC

8. SYDNEY

9. PARIS

10. SEATTLE

11. MUNICH

12. AUSTIN

13. BEIJING

14. HONG KONG

15. TAIPEI

16. SHANGHAI

17. TOKYO

18. MEXICO CITY

19. SAO PAULO

20. SEOUL

21. MILAN

22. DELHI

23. JOHANNESBURG

24. JAKARTA

25. ISTANBUL


32 görüntüleme