Başarılı bir girişimci olmak tesadüf değil


Yapılan araştırmalar, başarılı girişimcilerin bazı ortak alışkanlıkları olduğunu ortaya koyuyorlar. Bu davranış biçimleri kendini kontrol etmeni sağlayabilir:

1. Erken başlamak

Gününün önemli bir kısmı e-mailleri kontrol etmek, telefonlara cevap vermek ve diğer insanların senin önceliklerini belirlemesine izin vermekle mi geçiyor? Başarılı girişimciler, yola erken çıkanlar. Böylece gün içi iletişim ve ilişki geliştirme çalışmaları başlamadan işlerinde yol almış oluyorlar.

2. Sürekli öğrenmek

Sürekli bakış açılarını ve dünya görüşlerini geliştirmeye çalışıyorlar. Günde bir iki saat okuyor, sürekli öğreniyor ve işlerine katkıda bulunabilecek yeni bakış açıları kazanıyorlar.

3. Bütçe yapmak ve ona bağlı kalmak

Gerek özel hayatınızda gerekse iş hayatınızda bütçe hazırlamak hayati öneme sahip. Yapılan çalışmalar, girişimcinin ne kadar çok para kazanırsa kazansın nakit akışlarına büyük önem verdiğini ve bu davranışın daha çok para kazandıkça da değişmediğini gösteriyor.

4. Çok çalışmaktan korkmamak

Girişimci olmak demek “Oh, kendi işimi kurar, keyfime göre çalışırım” demek değil. Özellikle ilk yıllarda çok yoğun bir çalışma temposunu göze almak gerekiyor. Bu süreçte en önemli konulardan birisi, ilerleyen sayfalarda daha detaylı değineceğim zaman yönetimi.

5. Net hedefler belirlemek

Başarılı girişimciler, ne için çalıştıklarını net bir şekilde bilirler. Hayallerine yönelik açık zaman hedefleri vardır. Önümüzdeki dört hafta, önümüzdeki altı ay, önümüzdeki beş yıl içinde ne yapmak istediklerini ifade edebilirler. Çalışmalar gösteriyor ki hedeflerini yazılı hale getirmek, net bir harekat planı yapmak ve bu hedefleri destekçilerinle paylaşman hedeflerine düşündüğünden de kolay ulaşmanı sağlıyor.

6. Başarısız olmaya gönüllü olmak

Başarısızlıktan korkmak, başarıdan da uzaklaşmana neden oluyor. Başarılı girişimciler, güvenli alanlarından dışarıya adım atanlar ve yeni riskler alanlar. Hata yapmanın öğrenme sürecinin bir bileşeni olduğunun farkındalar.

7. Zaman zaman durmayı ve nefes almayı bilmek

Durmak, bir girişimci için zordur. Ama başarılı olanlar, bunu yapabilmenin öneminin farkındalar. Arada durmak, şarj olmak, yenilenmek performansı artıran en önemli unsurlardan. Gevşemek için kendine zaman verdiğinde yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına da izin veriyorsun aslında.

KAYNAK: KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları kitabı , s.35


50 görüntüleme