Emel Aksoy Gündemir: Ağcılık, erkek işi dediler. Hiç üstüme alınmadım


Farkındayım

tubailze@gmail.com

“Ağcılık, erkek işi dediler. Hiç üstüme alınmadım. Ben, iyi bir şey yaptım, denize attım. Norveçli balıkçıların çektiği ağlar bile bugün benim imalatım”

Emel Aksoy Gündemir’in hikayesini ilk kez yan tarafta paylaştığım reklamda duydum.

İnsanın içini ısıtan bir ses “Aslında ben bu işe çok küçük yaşta başladım. Annem, ağ örerdi ev bütçesine yardım için. Ben de işi ondan öğrendim. Ağcılık, erkek işi filan dediler. Hiç üstüme alınmadım. Ben, iyi bir şey yaptım, denize attım. Norveçli balıkçıların çektiği ağlar bile bugün benim imalatım” diyordu.

KADINSAN YAPARSIN ifadesinin en güzel örneklerinden birisi olan Emel Aksoy Gündemir, bu yolda yaşadıklarına ve Emel Balık ve Balık Ağı AŞ’nin hikayesine dair sorularımı yanıtladı. İşte söyleşiden öne çıkanlar:

Annemle birlikte evde ağ dikmeye başladık

  • Babam avcılık yolu ile balıkçılık yapan biriydi. Balık ağı ile doğduğum günden beri tanışıklığım bu yüzdendir. Fakat şu anda yaptığımız su ürünleri yetiştiriciliği sektörüne girmem ortaokul dönemlerinde başladı. Teyzemin eşinin balık yetiştiriciliği çiftliği kurması ile onlardan ve diğer çiftliklerden ağ dikim talepleri geldi. Annem ile birlikte evde bir dikiş makinesi ile ağ dikmeye başladık.

Araştırmacı ve geleceği öngören yapım, bu işi yapmamda öne çıktı

  • Etrafımda her zaman bu işler amatörce yapılırdı. Ben lise son sınıftayken su ürünleri sektörünün geleceğin işlerinden biri olduğunu araştırmalarımın sonucunda tespit ettim, ve bu sektörde hizmet veren firmanın da Türkiye’de bulunmadığını tespit ettim. Araştırmacı ve geleceği öngörebilen yapım, bu işi yapmamı sağlayan en önemli özelliklerimden olmuştur.

Büyüme aşamasında teknik bilgiden çok finansal boyut zorlayıcı oldu

  • Kuruluş aşamasında, bu işin Türkiye’de örneği olmadığı için yurtdışı araştırmaları ve deneme – yanılma yöntemi ile çalışmalarımız çok zor geçmişti. Bunların tedariği, finans kısmının sağlanması, daha sonrasında malzemelerin doğru kullanımı ve malzemelerin doğru dikilmesi konularında çok zorlandığımı söyleyebilirim. Büyüme aşamasında teknik bilgiden çok finansal boyut zorlayıcı olmuştur.

Yurtdışı ortaklı bir firma olmak, çok profesyonel olmamızı sağladı

  • Kullandığımız malzemelerin çoğu yurtdışından geliyordu. Bu yüzden yurtdışı firmaları ile tanışıklığımız ve ticaretimiz arttı. Uzun yıllar ticaret yaptığımız Norveçli Egersund firması da bu vesile ile bize ortaklık teklif etti. İki yıllık bir süreç sonrasında 2011 yılında ortak olduk. Yurtdışı ortaklı bir firma olmak çok profesyonel olmamızı sağladı.

  • Özellikle işim konusunda kendime çok daha fazla güvendiğimi söyleyebilirim. Aslında benim için en önemli olan bu işe başladığımda bunu bir bayanın yapamayacağını düşünen insanların fikirlerinin değiştiğini görmekti.

Emel Balık ve Balık Ağı AŞ hakkında

1992 yılında kurulan su ürünleri yetiştiriciliği sektörünün ilk ağ kafes dikimi yapan firma, iki dönüm kapalı alan, altı dönümü açık alan olmak üzere toplam sekiz dönüm alan üzerinde yer alıyor.

2004 yılında Limited Şirket olan firma, 2011 yılında Norveçli dünyanın bir numaralı ağ üreticisi Egersund Net ile ortaklık kurarak daha kurumsal bir kimlik ile Anonim Şirkete dönüşmüş.

Firmanın çalışanları içerisinde bir kişi Su ürünleri Yüksek Mühendisi, iki kişi Su Ürünleri Teknikeri olmak üzere yıllardır sektör içerisinde çalışmış yönetim kadrosu ve 35 çalışanı ile sektörün en kalabalık personel istihdamı bulunuyor. Firmanın Genel Müdürü Emel Aksoy Gündemir, erkek egemen sektörde tek kadın girişimcisi. Bu özelliği 2008 Yılında Garanti Bankasının düzenlediği, Kadın Girişimcilik yarışmasında 806 kadın arasından birinci olmasını sağladı.


1,255 görüntüleme