Amazon Kraliçeleri projesinde 83 kadın üretiyor


Harran Kaymakamlığı’nın Aile Destek Merkezi bünyesinde sağladığı eğitim olanaklarını kullanan kadınlar “Amazon Kraliçeleri” projesinde bir araya gelerek seramik tasarımlar ve yerel lezzetler üretiyor. Halepli Bahçe’de yapılan kazılar sonucu ortaya çıkan amazon kraliçeleri mozaiği, erkek egemenliğine karşı başkaldıran, doğayı ve hayatı temsil eden kadın savaşçıları tasvir ediyor. Amazonların bu güçlü ruhlarından ilham alan proje kadınlara hem ruhsal hem de ekonomik destek sağlamayı amaçlıyor.

Amazon Kraliçeleri’nin ürettikleri ürünler arasında hem seramik ve keçe tasarımlar hem de yerel lezzetler yer alıyor. Harran’ın güçlü kadınları, UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ünvanına sahip Konyalı keçe ustası Mehmet Girgiç’ten dersler alıyorlar. Binlerce yıllık geçmişiyle zengin kültür değerlerine sahip Anadolu’nun özgün materyallerinden biri olan keçe böylece yaşatılmaya devam ediliyor. Bölgenin medeniyetlerinin sanatlarında önemli yer tutan seramik ise, kadınların elinde sosyal bir girişime dönüşüyor.

Harran, Türkiye’nin güneydoğusunda kadınlar için en dezavantajlı yerlerin başında geliyor. “Amazon Kraliçeleri” projesindeki 83 kadın, günümüzün amazonları olarak bölgenin sosyal ve ekonomik koşullarına üreterek cevap veriyor. Kadınların karşılaştıkları sorunlar arasında eğitim yetersizlikleri, kız çocuklarının okula gönderilmemesi, üretim aşamasında aktif olarak çalışmakla birlikte kazandıkları ve kazandırdıkları paraları harcama özgürlüğüne sahip olmamaları, tarlada ücretsiz aile işçisi olarak çalışmaları yer alıyor.

Amazon Kraliçeleri Harran Gastronomi Okulu’nun Öncüleri Arasında

Amazon Kraliçeleri, henüz yeni kurulsa da bölgenin uzun dönemli değişimine katkı sağlayacak gastronomi okulunun da öncüleri arasındalar. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın da yer aldığı gastronomi projesinde Mardin Cercis Murat Konağı’nın Şefi Ebru Baybara koordinatörlüğünde, bölgenin mutfak envanterinin çıkarılmasında ve bölge ürünlerinin gurme ürünler haline gelmesinde rol alıyorlar.

Aynı zamanda Mardin’deki Hayatım Yenibahar Projesi’nin kurucusu olan Ebru Baybara Demir ile bölgenin lezzetleri üzerine çalışan kadınlar artık salça, acı biber salçası, tatlı biber salçası, domates salçası, isot, pul biber, yöresel kurutmalıklar özel turşular ve soslar üretiyor.

90’lı yılların sonunda zor şartlarda sadece iyi yemek pişirmesini bilen kadınlarla Cercis Murat Konağı’nı hayata geçiren Ebru Baybara Demir, Mardin’de yaşanan olumsuz gelişmeler sonucu hayatın durma noktasına gelmesiyle geçtiğimiz sene Mardinli kadınlarla birlikte “Hayatım Yenibahar” atölyesini kurmuştu.

#harran #amazon #amazonkraliçeleri #girişimci #üretim #kadın #harrankaymakamlığı #ebrubaybara #hayatımyenibahar #kadınsanyaparsın

241 görüntüleme