Bodrum’da Masal Mekan'ı hayata geçiren Esra Akkaya “Masalla içimizdeki çocuğa sesleneceğim”


farkındayım

Esra Akkaya, oyuncu ama aynı zamanda da bir girişimci ve işletmeci. 18 yaşından beri kendi parasını kazanıyor. Satışcı olarak başladığı ve tencere, tava dahil bir çok şey sattığı bu sürecin kendisine çok şey kattığını ifade ediyor. Akkaya, “Konservatuvara başladığımda oyunculuğun normal bir hayatı idame ettirmek için zor bir meslek olduğunu fark ettim. Oyunculukta bir süre çok para kazanıyor, bir süre hiçbir şey kazanamıyorsunuz. Ben, uygun olan her şeyi birbiri ile eşleştirmeyi seviyorum. Arkadaşlarıma da iş buluyor, uygun olan işlerle onları bir araya getiriyordum. Bu şekilde Sihirli Anahtar Ajansı’nı kurdum. 12 yıl boyunca ajansı sürdürdüm, bu sırada da iki cafe tecrübem oldu. Ancak bunlar sadece cafe değil, eğitimlerin, etkinliklerin düzenlendiği mekanlardı. Tatlı Huzur Cafe, şu anda hayatına devam ediyor. Burada da bir çok atölye gerçekleştirdik” diyor.

Yaptığım bütün işler çocuk olmakla ilgiliydi

Akkaya, bu sene bir hayalini hayata geçirdi. Bodrum’da bir taş ev hayali ile yola çıkan Akkaya, Masal Mekan’ı kurdu. “Burada masallar anlatacağım, eğitimler ve spiritüel çalışmalar hayata geçireceğim” diyen Akkaya sözlerine şöyle devam ediyor: “Uçsuz bucaksız bir alanı var masalın. Bu beni çok heyecanlandırıyor, çünkü hayal kurmaya devam edebilmeye ihtiyaç duyuyoruz. Çocukken bunu çok iyi beceriyoruz, sonra hayallerimiz sınırlandırılıyor, engelleniyor. Amacım masalla birlikte içimizdeki çocuğa seslenmek. Büyükleri buraya çekebilmek istiyorum. Hem masalı dinlesinler, hem masal atölyesine katılsınlar ve kendi hikayelerini anlatış biçimlerini fark etsinler.”

Akkaya, profesyonel hayatında kendisini tanımlayan kelimeleri yaratıcılık, oyun oynamak ve hayal kurmak olarak sıralıyor. “Aslında ne iş yaptıysam hepsi çocuk olmakla, oyun oynama arzusu ve yaratıcılıkla ilgiliydi. Bunun yanısıra mekanları ve mekanları dönüştürmeyi seviyorum. Bir çöplüğe baktığımda onu dönüştürdüğümü hayal ediyorum. Mekanları yeniden dönüştürmek, yalınlaştırmak ile ilgili çalışmalar beni çok heyecanlandırıyor” diyor.

Bırakıp gitmem gereken zamanı bilirim

Bir girişimci ya da işletmeci olarak geçtiği yollarda ne zorluklar yaşadığını sorduğumda “Doğrusu bu yolda hiç zorluk yaşamadım” diyen Akkaya bunun nedenini şöyle açıklıyor “Ben, bir şeyi ne zaman bırakıp gitmem gerektiğini biliyorum. Benim için bittiği o noktaya kadar işi neşe ve heyecan içinde yapıyorum. İş dünyasında genelde işin asık suratla yapılacağına dair bir algı var. Oysa bana göre eğer sen eğlenir ve keyfini çıkarırsan para geliyor. Benim konfor alanım; benim için keyfi biten şeyi bitirebilmek.”

Kadınlar için DİNLEN, TAZELEN, NEŞELEN BULUŞMASI

Kadınlar için Dinlen, Tazelen, Neşelen Buluşması 28-30 Ekim tarihleri arasında Bodrum Masal Mekan’da düzenleniyor. Detaylar: www.ohbedanismanlik.com.tr

#masal #mekan #masalmekan #esraakkaya #eğitim #gelişim #bodrum #bitez #ohbedanışmanlık #kadın #kadınsanyaparsın

1,094 görüntüleme