OPET Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk: İz bırakın


farkındayım

tubailze@gmail.com

"Doğasında üretkenlik, yaratıcılık, iletişim becerisi, koruma güdüsü olan insanın her güçlüğü başarabileceğine inanıyorum.Sizlere söyleyebileceğim tek şey 'İz bırakın' Bu dünyadan gelip geçtiğinizde ardınızda kurumuş dallar değil, tomurcuk tutmuş ağaçlar ve renk renk çiçekler bırakın lütfen"

Bu hafta bir çok organizasyon gerçekleşti. Ancak hepsinden kısa kısa bahsetmek yerine, birkaç yazıda ve derinlemesine paylaşmak istiyorum.

Haftanın en geniş kapsamlı, dolu dolu ve keyifli organizasyonu, Brand Week İstanbul idi. MediaCat dergisi tarafından düzenlenen Brand Week İstanbul , 7-11 Kasım tarihlerinde yani tüm hafta boyunca sürdü. Bu sene, Brand Week İstanbul’un ana teması, Impact olarak belirlenmişti. Kapital Medya Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan’ın da ifade ettiği gibi, “dokunan, somut biçimde ve kalıcı etki.”

Katılımcılar üzerinde ilham verici etkiler yaratan oturumlardan daha ilerleyen haftalarda bahsetmeye devam edeceğim. Ancak bugün paylaşmak istediğim, Brand Week kapsamında bu sene dördüncü kez düzenlenen Fark Yaratan Kadınlar seremonisi.

Fark Yaratan Kadınlar listesinde Opet Yönetim Kurulu Kurucu Üyesi Nurten Öztürk, Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görüldü. “Küçük dağ köyünde öğretmen bir babanın kızı olarak büyüdüm. Babam, köydeki okuma yazma bilmeyenleri okula çağırıp okuma yazma öğretirdi. O dönemde hayatıma yön veren, bana yol gösteren en önemli kişi olan Atatürk’ü tanıdım. Babam daima ‘Işık ol kızım, öğretmen ol’, annem ise ‘Çalış kızım mutlaka bir mesleğin olsun’ derdi” cümleleri ile ifade ediyor yolunun başlangıcını.

Köy Enstitüsü mezunu öğretmenin kızı Nurten Öztürk, çok çalışması gerektiğini ve başkalarını aydınlatmak için bir şeyler yapması gerektiğini bilerek büyük şehre gelmiş ve Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’na girmiş. Bu süreçte kendisiyle aynı idealleri taşıyan ve hayatına yön veren üçüncü erkekle tanışmış. Öztürk, o süreci , eşiyle ticarete atılmalarını ve OPET’in hikayesini şu sözlerle anlatıyor:

  • Ben biyoloji, eşim fizik öğretmeni olarak göreve gönderildik. Mutlu insanın daha başarılı olabileceğini birlikte öğrendik. 80’li yıllarda dokuz yıllık öğretmenlikten sonra eşim, ticareti denemek isteyerek ticarete atıldı. Benim de ona destek olmamı istedi ve 13 yıl öğretmenlikten sonra ben de çalışma hayatına küçücük bir madeni yağ dükkanında başladım.

  • Sanıyorum o dönemde erkeklerin hakim olduğu akaryakıt sektörüne şirket sahibi ve yönetici olarak giren ilk kadındım. Kabullenmeyenler oldu. Ama o süreçte sabırlı olmayı ve tavizkar olmamayı öğrendim.

  • 1992 yılına kadar Mersin’de Türkiye’nin en büyük madeni yağ ve akaryakıt distribütörü olduk. İstanbul’a gelip şansımızı daha büyük ölçekte denemek istedik ve Opet’i kurduk. Sabrımız, çalışkanlığımız, azmimizle gittikçe büyüdü.

  • Kadın duyarlılığım, sektörde bir şeylerin eksik olduğunu söylüyordu. Şirketimiz bir yandan büyürken bir taraftan da eksik olanın ne olduğunu düşünüyordum. Baktım ki istasyonlara araçların biri girip biri çıkıyor. İlk yerli akaryakıt dağıtım şirketi olarak aracın yerine aracın sahibi olanı koymalıydık. O yüzden “Önce İnsan” diyerek istasyonlarımızda hizmet kalitesini artırmaya başladık.

  • 2000’li yıllar, yollara çıkan insanların temiz tuvalet bulamadıkları yıllardı. Ve Temiz Tuvalet Kampanyası’nı başlattık. 9 milyon insana birebir ulaştık ve ciddi bir değişim Türkiye’nin her yerinde kendini gösterdi.

  • Küresel ısınmanın olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla Yeşil Yol Projesini başlatarak istasyon çevrelerini ağaçlandırmaya başladık. Bayi eşlerini de bu sürece dahil ettik. Örnek Köy Projesi ve Tarihe Saygı Projesi ile Gelibolu Yarımadası’nı restore ettik.

  • “Bundan sonraki hedefim, ülkem ve insanları için kusursuza yolculuk olmalı. Savaş değil barış, nefret değil sevgi, karanlık değil aydınlık yarınlar için olacak mücadelem” dedim ve koşuya devam ettim. İnanıyorum ki kadın duyarlılığım, öğretmenliğim, sosyal sorumluluk projelerine önderlik etmem ve yurda yaymamda etkili oldu.

  • 45 yıllık evli, üç çocuk, dört torun sahibiyim. Evlilik, annelik, iş yaşamı üçgeninde sürekli dolanıp durdum ama hiçbir zaman, zamanın gerisinde kalmak, zamana yetişmek istemedim. Zamanın önüne geçmek istedim.

  • Sosyal sorumluluk projeleri yaparken gördüm ki liderlik aslında kökleri ile toprağı sarmalamak, dallarında çiçek açtırmaktır. Adil, yol gösterici, motive edici olmaya çalıştım. Başarının ‘başaracağım’ diyenlerle, ‘başarabilirsin’ diyenlerin ortak eseri olduğunu, BİZ olmanın önemini öğrendim.

  • .................................................................................................................................................................FARK YARATAN KADINLAR- WOMEN TO WATCH

Nurten Öztürk OPET Yönetim Kurulu Kurucu üyesi - Yaşamboyu Onur Ödülü Beyza Kapu Loreal Türkiye CMO -Pazarlama Lideri Gözde Akpınar Betek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı -Marka Lideri Burçak Günsev Wanda Digital Ajans Başkanı- Dijital Lider Ela Gökkan Savcı MullenLowe İstanbul Ajans Başkanı- Yaratıcı Lider Kamuran Uçar Unilever Türkiye, Rusya, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Asya ve Kafkasya Ev Bakım Kategorisi Başkan Yardımcısı- Pazarlama Lideri Nil Bağcıoğlu Rafineri Reklamcılık Yönetim Kurulu Başkanı- Yaratıcı Lider Yonca Brunini Google EMEA Pazarlama Başkan Yardımcısı -Pazarlama ve Teknoloji Lideri Sanem Oktar directComm Yönetici Ortağı- Girişimci Lider

#opet #nurtenöztürk #mediacat #fark #farkyaratankadınlar #womentowatch #kadın #başarı #ödül #işhayatı #kadınsanyaparsın #lider

345 görüntüleme