Varoluşu becermemiş bir insanın mutlu olabildiğini görmedim: Sevecek ve çalışacaksın


Yaşam, kontrol edilebilir bir şey değil. İnsanlar, kontrol ettikçe kaygısını azaltabileceğini sanıyor, oysa tersine kontrol etmeye çalıştıkça, kaygıları artıyor. Çözüm, kendini hayatın akışına bırakmak...

Geçtiğimiz hafta KalDer tarafından düzenlenen 25. Kalite Kongresi’nde yer alan oturumlardan bir tanesinin konusu, mutluluk idi. Konuşmacılar arasında yer alan Psikiyatr Dr. Ümit Yazman’a göre mutlu olmak için şunları unutmamak gerekiyor.

- Mutluluk tamamen ‘an’la ilgili

- Mutlu olmanın en önemli kuralı, sevmek ve çalışmak.

- Yalnız olmamak ama tek başına olmayı da becerebilmek gerekiyor..

Dr. Ümit Yazman’ın konuşmasından öne çıkanlar şunlar:

 • Gelecekte yaşayan insanın mutlu olabildiğini hiç görmedim. Geleceği, bugününe ipotek koyan insanın mutlu olduğunu görmedim. Mutluluk tamamen, sadece ve sadece yaşadığınız anla ilgili.

 • Gelecekte yaşamak, benim çok alışık olduğum, çok sık gözlemlediğim bir duruma neden oluyor; kaygıya. Bugünkü modern insanın en büyük derdi ve mutluluğun en önemli düşmanı, kaygı.

 • Kaygının beslendiği bir tane şey var: O da belirsizlik. Belirsizlik, daima kaygının temeli. Acaba ne olacak, başarabilir miyim başaramaz mıyım, şöyle mi böyle mi olacak, yapabilir miyim yapamaz mıyım… Birbirine ters iki duygu birbirine çarptığı an çıkan kıvılcımın adı, kaygı.

Bütün kazancınız, 'an' ınıza kattığınız

 • Geçmişte yaşayan da iki şey yapar. Ya “bir zamanlar kartaldım” diyerek eski günleri anar. Ya da “ne şansızım, bütün olumsuzluklar beni buldu” diye şikayet eder. İki durum da bugünde yaşamayı etkiler.

 • Mutluluk, tamamen ve tamamen anla ilgili. O anınıza neyi katabiliyorsanız ,bütün kazancınız odur. Bunu bilip, bununla yaşayalım.

 • Klinik pratiğimde varoluşu becermemiş bir insanın mutlu olabildiğini görmedim. Nasıl var olabileceğimizi Freud yıllar önce söylemiş: Lieben und arbeiten. Yani; seveceksin ve çalışacaksın.

 • Sevgi yatırımı yapmayı bileceksin. Çalışacaksın ve üreteceksin. Bu ikisi olmadan var olamazsın.

Varolmayı becerenin mutlu olmakla ilgili çok önemli şansı var

 • Bunları yaptığımızda mutlu olur muyuz? Var olmayı beceren insanın mutlu olmakla ilgili çok önemli bir şansı var. İnsanın üretelim ve sevelim meselesine iyi vakıf olması gerekiyor.

 • İnsanların ilişkilerde var oluş şekline bakmak lazım. Ben ilişkileri dinlemeye gayret ederim. İlişki; hayattaki duruş, mutlu olma potansiyeli ve sebepleri hakkında müthiş ipucu verir. İlişki duymak çok önemlidir.

 • Var olan, var olmayı becermiş insanın kurduğu ilişki; bağlılık ilişkisidir. Bağlılık ilişkisi şunları içerir: Ben varım. Var olmayı da beceriyorum. Seni de seçiyorum. Seni seçerken –bu patronum, sevgilim, eşim, arkadaşım olabilir- çaresiz olduğum, mahkum olduğum, başka seçeneğim olmadığı için seni seçiyor değilim. Seninle beraber yürüyorum. Sen de bana karşı belirli sorumluluklarını yerine getirirsen bu sevgimiz karşılıklı sürer ve her ikimizin de hem karşılıklı gelişmesine hem de ilerlemesine sebep olur. Müthiş besleyici ve zenginleştirici bir deneyimdir.

Bağımlılık ilişkisi ödüllendiriliyor

 • Tersi, ilişkinin bağımlılık üzerine kurulması. Türkiye’de çok görülen ve müthiş ödüllendirilen bir durum. Bağımlılık ilişkisi ise şunları içerir: Benim varoluşum, tamamen senin hayatında var olmama endeksli. Ben, senin hayatında var olduğum sürece varım. Çok seviyorum seni. Kişi, kendi varoluşunu diğerinin hayatında varolmaya endekslediğinde diğeri tarafından değersizleştirilmeye mahkumdur. Kişi ancak ve ancak kendi kişisel varoluşunu tutabilirse o zaman diğeri tarafından değer bulur.

 • Mutlu olan insanların niteliksel değerlere niceliksel değerlerden daha fazla değer verdiğini gördüm. Yaşamda mutluluğu getiren elle tutulmaz, parayla satılmaz değerlerdir. Parayla mutlu olunabildiğini hiç görmedim. Para, mutlu olmanın araçlarından biri olarak yardımcıdır.

 • Üzerinde en fazla düşündüğüm ve anlamaya çalıştığım terim to have to be oldu. Birisi sahip olmayı, diğeri olmayı tanımlar.

 • Sahip olmanın peşinde olan insanların mutluluk algısının ve mutlu olma şansının olmanın peşinde olanların aksine ciddi derecede düşük olduğunu düşünüyorum. Kişi, ne kadar çok sahip olmanın peşinde olursa kendisiyle ilgili boşluğunu o kadar büyütüyor aslında

 • Tek başına olmak ve yalnız olmak yanlış kullanılıyor

 • .

 • Tek başına olmak ile yalnız olmanın yanlış kullanıldığını düşünüyorum. Mutluluğun en önemli anahtarlarından birisinin yalnız olmamak olduğunu düşünüyorum. İnsanlar, yalnızlıklarından kurtulmayı, tek başına olmamak zannediyor. Ve hemen kendilerini kalabalık bir yere, bir kulübe ya bir arkadaşlarının yanına atıyor. Yalnızlık, yüreğinizde bir ötekine yatırımın olamaması hali. Yüreğinizde ötekiyle ilgili bir yatırım yoksa, derin ve sıcak bir ilişki kurmayı beceremiyorsanız binlerce kişinin arasında olsanız da bir işe yaramaz.

#mutluluk #an #kaygı #belirsizlik #bağımlılık #bağlılık #ümityazman #kadınsanyaparsın #kalder #kalitekongresi

441 görüntüleme