Evlerdeki atıklar, İpekche ile şık tasarımlara dönüşüyor


farkındayım

"İpekche’nin hem çevre bilincine sahip hem de elde ettiği gelirin belirli bir kısmını sosyal sorumluluk projelerine aktaracak bir proje olmasına karar verdim. Her projede gelirimin bir kısmıyla, hiçbir kuruluşa bağlı olmadan, bireysel destekler sağlıyorum."

İpek Kuray Özşahin; fotoğraf sanatçısı, milli sporcu annesi, İpekche’nin üreticisi bir girişimci. Ben kendisini ve ürünlerini Naturel Fuarı’nda yer alan standında tanıdım. Bugünkü yazımda sizlerle de tanıştırmak istiyorum. Uzun yıllar dış ticaret üzerine çalıştıktan sonra kızının doğumu ile birlikte iş hayatına ara vermiş.

Binicilik sporuyla uğraşan ve beş yıl üstüste milli binici olarak spor hayatına devam eden kızı 16 yaşında Hollanda’ya taşınmaya karar verince İpek Kuray Özşahin yılın yarısını Hollanda’da geçirmeye başlamış. Bu süreçte eline geçen çok sayıda plastik ve cam şişelerle ne yapabileceğini düşünmeye başlamış. İlk olarak marketten aldığı orlon iplik ve düğmelerle süslediği şişe ortaya çıkmış. Ardından zeytin ezmesi şişeleri, mumluk ve saksıya dönüşmüş. Ortaya çıkan ürünleri sosyal platformlarda paylaşmaya başladığında da çevresinin ilgi ve beğenisiyle karşılaşmış.

Hayallerim, hiç bir engel koymadan ortaya çıktı

“Neden çevre bilincine de katkı sağlayacak bir ürün üretmeyeyim” düşüncesinin ortaya çıkması ile birlikte ilk satın alma teklifi gelmiş. İpek Kuray Özşahin, kendisine koyduğu hedefi şöyle ifade ediyor: “İpekche’nin hem çevre bilincine sahip hem de elde ettiği gelirin belirli bir kısmını sosyal sorumluluk projelerine aktaracak bir proje olmasına karar verdim. Her pojede gelirimin bir kısmıyla, hiçbir kuruluşa bağlı olmadan, bireysel destekler sağlıyorum. Bu bir kızın çeyizinin alınması, Suriyeli bir çocuğun masraflarının karşılanması ya da ÇYDD’ e destek olabiliyor” diyor.

Arkadaşlarının evlerinden şişe, kurdele, ip gibi atık malzemeleri topladığını, bir otelin ketçap, mayonez, reçel şişelerini kendisi için sakladığını ifade eden İpek Kuray Özşahin “Hayallerim, hiçbir engel koymadan ortaya çıktı ve ilerliyor. Düğünlerde masalarda süs olarak kullanılan kavanozlar, düğün sonrası misafirlere hediye ediliyor, davetlere ürün veriyorum. Şu anda yılbaşı hediyelikleri çalışıyorum” diyor.

#ipekche #girişimci #kadın #kadınsanyaparsın #dekorasyon #mum #şişe #süs #atık #ipekkurayözşahin #tubailze

218 görüntüleme