KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI ile ilham alıyor, öğreniyor, üretiyoruz


farkındayım

tubailze@gmail.com

Özellikle zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde içimize kapanıp, umutsuzluğa kapılmaktansa bir arada olmanın, elele vermenin gücünü fark etmek, üretmek ve değer yaratmak hepimizin ruhuna çok iyi geliyor. Her bir katılımcının gözünde gördüğüm ışıltı ve yüzündeki gülümseme bu günlerde benim de hayata daha sıkı tutunmamı sağlıyor.

1 Aralık ve 21 Aralık’ta İstanbul Kadıköy Tasarımparkı’nda ve 22 Aralık’ta Bodrum Bitez Masal Mekan’da KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI’nı gerçekleştirdik.

KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları kitabını yazarken ve www.kadinsanyaparsin.com haber portalını oluştururken bu buluşmaları hayal etmiştim. Ve her defasında bir hayali yaşamanın keyfini sürüyorum.

KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI’nda amaç; girişimci olan ya da bir şeyler üretmeyi, yeni bir yola girmeyi düşünen kadınlarla bir araya gelmek, birbirimizi tanımak, işbirliği fırsatlarını düşünmek, birbirimizin hikayesinden ilham almak ve birbirimizden satın almak.

Özellikle zor zamanlardan geçtiğimiz bu günlerde içimize kapanıp, umutsuzluğa kapılmaktansa bir arada olmanın, elele vermenin gücünü fark etmek, üretmek ve değer yaratmak hepimizin ruhuna çok iyi geliyor. Her bir katılımcının gözünde gördüğüm ışıltı ve yüzündeki gülümseme bu günlerde benim de hayata daha sıkı tutunmamı sağlıyor.

21 Aralık İstanbul KADINSAN YAPARSIN BULUŞMASI, Ebru Akarsu ve arkadaşlarının yeterkiçocuklarüşümesin çalışmasını öğrenmemizi ve ufak da olsa katkıda bulunmamızı sağladı. (instagram: yeterkicocuklarusumesin) DBY Med Giyim ile örneğin Alzhemier hastalarına özel ürettiği kıyafetleri ile Yasemin Korkmaz’ı, Zeki Çocuk Anaokulu’nda çocukların eğitimi ile ilgili etkileyici deneyimleri ile Azra Zeynep Korkmaz’ı,yoğun işhayatının içerisinde “Ah bir peri dokunsa da yemekler hazır olsa” dediği bir dönemde www.mutfakperileri.com u hayata geçiren Münevver Karabacak’ı ve daha bir çok üretken kadını tanıma imkanımız oldu. İngilizce eğitimler alanında okullara hizmet sunan Ece Turan Harvey, Kaizen Design ile çok güzel tasarımlara imza atmaya başlayan Özge Çelebi ve Sibel Binay, takı tasarımcısı Duygu Ayaz, editör Neşe Alver, Yoga eğitmeni Gonca Yoldaş, ayakkabı yağmurluklarını bizlere gösteren İrem Güngör, tecrübelerini paylaşan Kurumsal Koç Meral Karavelioğlu, ipekche markasını oluşturan İpek Özşahin, uzun yıllar süren bankacılık kariyerinin ardından B&B Tasarım ile buketler tasarlayan Belma Büyükkoç, "Sihir Sensin" diyen terapist ve eğitmen Nuray Tanin, Grena Güzellik Merkezi ortağı Arzu Türegün, Üçel Baskı Çözümleri sahibi Nihal Özkaldım, kurumsal eğitimler organize eden Ohbe Danışmanlık ortağı Nilhan Sayhan, Kendini Sevme Sanatı başlıklı çalışmalar düzenleyen koç Yeşim Ateşçi Keleş, Akademi Prinkipo ortağı, eğitmen Ayşenur Özturanlı ve isimlerini bu yazıda paylaşamadığım daha sonra paylaşmaya devam edeceğim ve hikayelerini paylaşacağım bir çok üretken kadın bizlerleydi.

Her buluşmada o kadar güzel kadın tanıyor ve hikayelerini dinliyorum ki herkesi birbiriyle tanıştırmayı istiyor, aklımda her bir işi diğeriyle eşleştiriyor, her birinin hikayesini ve işini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bazıları profesyonel olarak işlerini kurmuş, bazıları kurma aşamasında olan, bazıları aklındaki fikirlerin olgunlaşmasını bekleyen bu kadınların söyleşilerini de yayınlamaya başlayacağım yakında.

BODRUM, ilk İstanbul dışı organizasyonumuzdu

22 Aralık Bodrum organizasyonu, ilk İstanbul dışı organizasyonumuzdu. Çoğu İstanbul’dan Bodrum’a yerleşmiş olan kadınlarla bir araya geldik. İstanbul’daki profesyonel kariyerlerine son verip yeni üretim alanlarını seçenler; büyükşehirdeki mesleklerini Bodrum’da farklı bir konsept ile sürdürmeye karar verenlerden oluşan bir katılımcı listesi vardı. Çok sınırlı sayıda da olsa Bodrum’lular da vardı aramızda.

Bodrum, bir yandan çok nitelikli insanları kazanıyor, bir yandan yeni bir tüketici kitlesi oluşuyor. Ancak Bodrum’lular bir yandan da büyükşehirin stresi ve telaşının Bodrum’a bulaşmasından endişe ediyorlar.

“İyi ki geldiniz, İstanbullular”

Bodrum’lu katılımcılardan deri ayakkabı üreticisi, Bağcık mağazasının sahibi Suzan Tunçay, büyükşehirden Bodrum’a gelenlerin yeni bir tüketici kitlesi yarattığını belirterek bunun önemli bir fırsat olduğunun altını çiziyor ve “İstanbullular hoşgeldiniz, iyi ki geldiniz” diyor.

“Büyükşehirin telaşı Bodrum’a bulaşmasın”

Yine bir Bodrum’lu olan, Sinoloji eğitimi aldıktan sonra Şangay’da çalışan ve ardından Bodrum’a geri dönerek topraklarını ekip biçmeye başlayan Hazal Yanar, kendi yetiştirdiği otlardan çay karışımları, doğal makyaj malzemeleri üretiyor. Hazal Yanar ise, büyükşehirin telaşı ve stresinin Bodrum’a bulaşmasından tedirgin. “Biz yavaş yaşarız. Kahve içip, sohbet etmek için işleri bir süre erteleyebiliriz. Ve bundan da çok memnunuz” diyor.

“Bodrum’da 12 ay iş yapmak oldukça zor”

Buluşmaya katılan Bodrum yerlilerinden birisi de, emekli İngilizce öğretmeni, eğitmen, politika ve STK çalışmalarında yer alan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da eşi olan Hülya Kocadon idi. Bizlerle Bodrum’un değişen yaşamı ve ekonomisine ilişkin gözlemlerini paylaşan Kocadon aynı zamanda iş kurmayı düşünenlere de uyarı ve önerilerini iletti. Girişimcilerin Bodrum’da iş kurarken çok daha dikkatli olmaları, özenli fizibilite çalışmaları yapmaları gerektiğini ifade eden Kocadon, Bodrum’da 12 ay iş yapmanın oldukça zor olduğunu hatırlattı. Aslında bu noktada işbirlikleri yapmanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha fark ettik. Farklı noktalarda, ufak işbirlikleri ile bir ağ oluşturulması, küme çalışmaları; mekan, pazarlama maliyetlerini düşürerek sinerji yaratacak.

Bodrum yerlisi ile büyükşehir yaşamından kaçanları tarım buluşturabilir

Bodrum gibi büyükşehirden kaçanları çeken yerler için KADINSAN YAPARSIN BULUŞMASI’ndan çıkan bir diğer önemli gözlem de tarıma ilişkin oldu. Topraktan bıkan ve topraktan vazgeçen bir yerli halk ve toprağı özleyen, ona dönmek isteyen büyükşehir insanları var. Bu iki kesim buluşturularak hem organik tarımla ilgilenmek isteyen kesimin yerel halktan tarımı öğrenmesi sağlanabilir; hem tarımsal vizyon genişletilebilir, niş ürünler üretmenin yolları aranabilir, hem de yerli halka toprağın değeri anımsatılmış olabilir.

Birlikte düşündüğümüzde ne çok fikir ortaya çıktığına şaşırıyoruz, heyecanlanıyoruz ve üretme isteği ile doluyoruz.

Türkiye'nin her yerinde buluşacağız

KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI bundan böyle İstanbul ve Bodrum’da her ay düzenlenecek. Ancak diğer illerdeki kadınlarla da bir araya gelmek istiyoruz. Çok yakında diğer bölgelerimizde de KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI’nı gerçekleştirecek ve birlikte büyüyeceğiz.

Türkiye’nin her yerinden KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI’nı gerçekleştirmek üzere bir kadın girişimcinin işlettiği cafe önerilerinizi de özellikle rica ediyorum.

#kadın #girişimci #kadıngirişimci #kadınsanyaparsın #kadınsanyaparsınbuluşmaları #tubailze #istanbul #bodrum #türkiye #üretim #işbirliği #tasarımparkı #kadıköy #masalmekan #bodrumbitez

546 görüntüleme