Yoshiko Shinohara: Japonya’nın kendi başına servet oluşturmuş ilk kadını


82 yaşındaki Yoshiko Shinohara, işini kurduktan 40 yıl sonra Japonya’nın ‘kendi başına servet oluşturmuş ilk kadını’ olarak kabul edildi. 1973 yılında Tokyo’da bulunan tek odalı dairesinde Temp Holding’in ilk adımını atan Shinohara, personel istihdamı alanında faaliyet göstermeye başladı. Şirketini kurarken kendi mutluluğunu ilk sıraya koyan ve bugün Fortune En Güçlü 50 İşkadını listesinde bulunan Shinohara’nın Entrepreneur’da yer alan hikayesinden öğrenecekler var.

1. Risk üstlenmeye gönüllüydü

O yıllarda Japonya’da bir kadın olarak kendisine sunulan işlerin kendisini tatmin etmeyeceğini fark eden Shinohara Avrupa’ya taşındı. Ve burada geçici iş fikri ile tanıştı. 1970’lerde Japonya’ya geri döndüğünde geçici iş imkanları sağlayacağı istihdam bürosunu hayata geçirdi. Ancak bu dönemde Asya ülkelerinde geçici istihdam yasadışıydı ve iş fikrini değiştirmek yerine riske girmeyi tercih etti.

2. Motivasyonu milyarder olmak değildi

Shinohara’nın motivasyonu, yüzde 1’lik dilime girmek değildi. Kendi ifadesi ile “Yaptığı iş ile topluma bir katkıda bulunmayı ve markasını dünya çapında tanınır hale getirmeyi” amaçladı.

3. İlk sıraya mutluluğunu yerleştirdi

Shinohana, evlendikten kısa bir süre sonra boşandı. Bu kararını “Evli olmamayı tercih ettim, çünkü benim için doğru insan değildi” sözleriyle açıklayan Shinohana, erkek kardeşinin ve annesinin öfkesini üzerine çekmek pahasına boşandı. O yıllarda bir çok kadının tercihi olan ev kadınlığının kendi hayat yolunda doğru bir seçim olmadığını farketti. Ve boşandıktan sonra kendi başıma bir şeyler yapması gerektiğine karar verdi.

4. Japon kadınları için fırsatlar yarattı

Forbes Asia ile yaptığı bir söyleşide bu süreci “Evlendikten ve çocuk sahibi olduktan sonra Japon kadınlarının ev kadını olması bir kuraldı. Ve tekrar işgücünün arasına katılabilmek oldukça zordu. Ancak tüm bu zorlukları aşabilmek için kadınlar için birkaç fırsat da vardı. Şirketimiz Japon kadınları ile birlikte büyüdü” sözleri ile ifade etti.

5. İş başarısı için kadın-erkek dengesini sağladı

Şirket, başlangıçta yalnızca kadınları istihdam ediyor ve bununla da gurur duyuyordu. Bu durum, şirketin ana değerlerinin bir sonucuydu. Ancak satışlarda bir gerileme fark ettiğinde erkekleri de işe alma fikri oluştu. 1988 yılında bunu yöneticilerine danıştığında yöneticiler “Hayır, bizim onlara ihtiyacımız yok” cevabınıverdiı. Sezgilerini dinleyen Shinohara satış ekibine erkekleri de yerleştirdi ve bunun olumlu etkisini gördü. Şirketin başarısı için erkek ve kadın istihdamında bir denge kurulması gerektiğini fark etti.

#kadın #girişimci #yönetim #japonya #Shinohara #kadınsanyaparsın #başarı #lider #ilham #motivasyon #tempholdings #yoshikoshinohara

150 görüntüleme