Kendini tanı, hikayeni yaz, ses ve video ile birleştir


farkındayım

tuba ilze

Küçük büyük herkesin en önemli konusu; satış. Unutmamak gerekiyor ki; satış, sadece satış değil. Önce vizyonunu hayata geçirmek için atman gereken adımları atmalısın. Ardından yazıda ayrıntılı bir şekilde paylaştığım, reklamcı Serdar Erener'in önerisini hayata geçirerek önemli etkiler oluşturabilirsin.

"Hikayeni yaz, sesle birleştir ve video yap"

Bugün, yeni bakış açısı oluşturabilirsin.

Biz de 8 Mart haftası için KADINSAN YAPARSIN videoları hazırlamaya başladık. İlkini hemen aşağıda izleyebilirsiniz.

1 Aralık’ta başladığımız ve geçtiğimiz hafta itibari ile 9’uncusunu tamamladığımız KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI’nı İstanbul, Bodrum, Ankara ve Bursa’da gerçekleştirdik.

Süreç, "KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları" isimli iş ve yönetim kitabı ve kadın girişimciliği haberlerinin yer aldığı www.kadinsanyaparsin.com ile başlamıştı. Zaman içerisinde “Birbirimizi tanıyalım, birbirimizden ilham alalım, birbirimize katkıda bulunalım” düşüncesiyle KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI hayata geçti. Çok keyifli paylaşımların gerçekleştiği bu buluşmalarda bariz bir şekilde görülüyor ki herkesin en önemli sıkıntısı; satış.

Satış, hiçbir zaman sadece satış değil. Bu yolda kendinizi anlamanız, gerçekçi bir şekilde konumlandırmanız, hedef kitlenizi doğru seçmeniz, kendinizi o kitleye en etkili araçları kullanarak ifade etmeniz gerekiyor

Bu hafta Entrepreneur dergisinde okuduğum bir yazıdan bazı bölümleri ve KAGİDER’in Kahvaltı Sohbetleri’nde dinlediğim reklamcı Serdar Erener’in konuşmasının bir özetini paylaşmak istiyorum sizlerle. Son derece yararlı olacağını düşünüyorum.

Her şeyden önce vizyonunuzu hayata geçirebilmek için şu dört adımı mutlaka atın.

1. NETLEŞ. Başarı, senin için ne ifade ediyor?

Neyi başarmak istediğin konusunda net olman gerekiyor. Gözlerini kapat ve bu yıl sonunu hayal et. Yılların geçtiğini ve kendini harika hissettiğini çünkü müthiş şeyler başardığını düşle. Attığın adımları ve 2017 yılında ulaştıklarını düşün. Sonra bunların hepsini yazıya dök ve bir plan yap. Bu planı yönetilebilir parçalara ayır. Her yeni çalışma gününe bu listeye bakarak başla.

2. KEŞFEDİL. İşini nasıl anlatacaksın?

2017’de büyüyebilmek için mesajını oluşturmalı, kitlene bunu duyurabilmeli ve keşfedilmelisin. Bu yıl çekirdek stratejin ne olacak?

Herşeyi bir arada yapmaya çalışma. Bunun yerine hedef kitlenin en çok hangi konu ile ilgilendiğini keşfet ve buna yönelik birkaç strateji geliştir.

3. HİZMET SUN. Hedef kitleni nasıl etkileyeceksin?

2017 yılında hedef kitlene nasıl hizmet vereceğin konusunda bir plana sahip olmalısın. Yaptığın işin hedef kitlenin hayatına nasıl bir değer katacağını ortaya koy. İşini daha yakından tanımaları, müşterin, takipçin olmaları için onlara ne vaad edeceksin?

4. ODAKLAN. Seni engelleyen şey ne?

Girişimcilik serüveni, bir anlamda delilik. Bir an kendinizi çok umutlu ve mutlu, bir an yorgun ve hatta umutsuz hissedebilirsiniz. Yorgun ve umutsuz hissettiğimiz anlarda kendi yolumuzu kendimiz kapatır ve kendimizi geri çekmeye başlarız. Bu da genellikle korkulardan ve çelişkilerden kaynaklanır.

Gelin kendinizi geri çekmeyin ve kendinizi başarı için konumlandırın. Bu şekilde geçmişteki direnç noktalarınızdan kurtularak harekete geçebilir ve hedefinize doğru yol alabilirsiniz.

İstemedikleriniz yerine istediklerinize odaklanın. Takdir ettiğiniz insanları okuyun, onların bazı alışkanlıklarını kendi rutininiz haline getirin. Kendi alanınızdaki başarılı bazı insanlara ulaşın ve nasıl yaptıklarını öğrenin.

Bunları gerçekleştirdiğinizde kendi hikayenizi yazma yolunda en önemli adımları atmış olacaksınız.

Hikaye edilmemiş hiç bir şey akıl ve kalpte yer etmez

KAGİDER Kahvaltı Toplantısı’nda konuşan ünlü reklamcı Serdar Erener de çok önemli ipuçları vererek hikâye edilmemiş hiçbir şeyin aklımızda ve kalbimizde yer etmediğini belirtti. İnsanlığın hikâye ile beslendiğini ifade eden Serdar Erener, “Ne satıyorsanız satın, yaptığınız işi çok iyi hikâye etmelisiniz. İyi yazılıp iyi anlatılan bir hikâyenin yerini hiçbir şey tutmaz” dedi.

Serdar Erener,

“Akıl mı duygu mu?”

“Hikaye mi açıklama mı?”

“Göz mü kulak mı?”

“TV mi internet mi?” sorularına yanıt aradı. İşte konuşmasından öne çıkanlar:

Akıl, duygu ile çalışır

  • Akıl duygu ile çalışır. Aklın benzini duygudur. Bunu dünyada bilenler ve bilmeyenler var. Bence kadınlar bilen taraf. Kadınlar bunu içgüdüsel olarak biliyorlar. Erkekler ise bu konuda biraz eksikler.

  • Herhangi bir satış eyleminde her satış çabası duygusal çekirdeğin içine bir akıl önermesi koyarak gerçekleşiyor. Sadece akıl önermesi hiçbir şeye yetmiyor. Sadece duyguları tahrik etmek de işe yaramıyor.

Ne satıyorsanız satın, iyi hikaye edin

  • Hikâye edilmemiş hiçbir şey bizim aklımızda ve kalbimizde yer etmiyor. O nedenle bütün erdem sahipleri hikayeleştirerek bir şeyleri anlatırlar. İnsanlık hikâye ile besleniyor. İnsanın kalorisi hikâyedir. Bence esas olan iyi hikâye kurgulayabilmek.

  • 30 yıllık deneyimlerimde öğrendiğim şey; bunun öğretebilir bir şey değil, doğuştan gelen bir özellik. Ne satıyorsanız satın, yaptığınız işi iyi hikâye edebilecek insanları bir şekilde bulmalısınız. Bunun etkisi hiçbir şeyde yok. İyi yazılıp iyi anlatılan bir hikâyenin yerini hiçbir şey tutmaz.

Satışı ses fikri ile taçlandırın

  • “Sese duyarlılık, insanların ayakta kalmalarının en önemli uyarıcısı. Herhangi bir satış ya da bir marka çabasının olmazsa olmazlarından birisi, bunun ses fikri ile taçlandırılması. Küçük bir ses ya da sinyal de olabilir. Birisinin sizi bir ses ile hatırlaması bir işaret ile hatırlamasından daha tesirli. Ses ile kendinizi hatırlatma veya akıllarda, kalplerde yer etme ihtiyacı görüntüden çok daha önemli.

Yaptığınız her işin bir videosu olsun

  • Youtube ve Facebook gibi sosyal mecraların hepsi aslında televizyona, yani cep ekranlı televizyonlaşmaya doğru gidiyorlar. O nedenle canlı yayınlar başladı, diziler internette yayınlanıyor. İnterneti televizyon gibi kullanma zekâsını geliştirebilirseniz, bu ardışık etkiye rağmen çok büyük şeyler yapabilirsiniz. Burada işin sırrı, ses çok önemli, hikâye de öyle, ama kıpraşan görüntüler olmazsa bir işe yaramaz. Yaptığınız her işin bir videosu olmalı.

#kadın #girişimci #kadınsanyaparsın #tubailze #başarı #satış #entrepreeur #girişimcilik #kadıngirişimci #serdarerener #reklam #vizyon #kagider

181 görüntüleme