16. KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI düzenlendi


16. KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI, dün akşam İstanbul Kadıköy’de gerçekleşti. Bu organizasyonda konuğumuz, Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Yöneticisi Özden Anık Tekir idi. Tekir “Öncelikle finansı öğreneceğiz. İkincisi, satışla ilgili kendi bariyerlerimizi yıkacağız. Farkında olmak durumundayız” dedi.

KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI, 31 Mayıs’ta Marmaris'te ve 2 Haziran’da Bodrum’da...

KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları kitabının yayınlanması ve www.kadinsanyaparsin.com haber portalının yayına başlamasının ardından “Bir araya gelelim, birbirimizin hikayesini dinleyelim, ilham alalım, birbirimize nasıl katkıda bulunacağımızı konuşalım” diyerek Aralık ayında başladığımız KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI’nın 16’ncısı dün akşam Kadıköy Tasarımparkı Cafe’de gerçekleşti. Her buluşmada yeni katılımcılarla birbirimizden yeni şeyler öğrenmeye devam ediyoruz.

Dün akşam düzenlenen KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI’na Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Yöneticisi Özden Anık Tekir de katıldı. Onun bakış açısını, tecrübelerini ve önerilerini dinlemek hepimiz için oldukça besleyici oldu. Özden Anık Tekir’in konuşmasından birkaç başlığı buradan da paylaşmak istiyorum.

  • Kendi ön muhasebenizi tutacak kadar muhasebe bilmelisiniz. İşinizi geliştirmeniz için gerekli belli başlı eğitimler var. Bunlardan bir tanesi, finans okuryazarlığı ve ön muhasebe. Ne olursa olsun kendi ön muhasebenizi kendiniz tutmalısınız.

  • Biliyorum, satış ve pazarlama çok zor ama 12 yıl aktif satış yapmış birisi olarak herkesin satışçı olabileceğine inandığım bir çıkış noktam var. Çünkü doğduğumuz an itibariyle hayata satışla başlıyoruz. Önce yapabileceğinize inanmanız gerekiyor, yapabileceğinize inandığınızda bütün yollar açılıyor.

  • Diyelim ki “yapabilirim ama sevmiyorum” diyorsunuz. O zaman satışınızı ve pazarlamanızı yapabilecek iş ortakları ile çalışabilir, biraz büyüdüğünüzde ise personel alabilirsiniz.

  • Kadın girişimciliği ile ilgili araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlardan bir tanesi, kadın girişimcilerin büyümesinin daha az olması. Kadınlar, girişimciliğe erkeklerden çok daha yatkınlar ama onların şirketleri büyüttüğü kadar büyütemiyorlar. Tıkanmanın sebebi ise yine kendimize koyduğumuz bariyerler. Erkekler şirket kurduklarında ilk olarak sekreter alıyorlar. Çünkü “ben bu işlerle uğraşamam, benim başka işlerim var” diyorlar. Kadın girişimciler ise “Benim sekretere verecek param yok ben yaparım” düşüncesiyle kendilerine bariyer koyuyorlar..

  • Satış yapmak demek, hedef koymak demek. Hedefleyeceğiniz rakamlar içinde sekreterinizin maaşını da yer alacak ve üç değil beş satmanın yollarını arayacaksınız. Ama “her işi ben yapayım” demeye başladığınızda olmuyor.

  • Öncelikle finansı öğreneceğiz. İkincisi, satışla ilgili kendi bariyerlerimizi yıkacağız. Farkında olmak durumundayız.

  • İşinize bir anlam katmalı ve bunu bir yere yazmalısınız. “Ben bu işi yapıyorum çünkü… “ Kendinizce bir anlam yaratın. Bunun dünyayı kurtaracak bir anlam olması gerekmiyor. Çocuğunuzu okutmak, annenize bir ev almak vb kendi dünyanızda bir anlam.

  • Kendi anlamınızı bulduğunuzda bir yere yazın. Çok sıkılıp bunaldığınızda çıkarın ve bakın. Kendinize gelecek ve silkeneceksiniz.


185 görüntüleme