Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu: Son yıllarda girişimcilik bilincinin yükse


"Kadın girişimciliğini arttırmak üzere yapılan çalışmalarda girişimciliğe adım atma sürecindeki engelleri ortadan kaldırmak için ailenin, eşlerin ve toplumun; istihdam ve girişimcilik sürecinde ise iş dünyasının bilinçlendirilmesi için farkındalık yaratmak çok önemli. Son yıllarda kadın girişimciliğine yönelik destekler, farkındalık çalışmaları artarak devam ediyor. Kurul olarak devam ettirdiğimiz eğitim seminerleri, mesleki eğitim kursları, kırsalda kadın girişimciliğine yönelik çalışmalarımızla desteğe ihtiyaç duyan kadınların yanında olmak için varız."

Tuba İLZE

tubailze@gmail.com

Serap Kocaoğlu, TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) Antalya Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı, İmaj Dizayn Tanıtım Hizmetleri Tanıtım Danışmanı ve İmaj-İHK Süs Bitkileri Peyzaj Koordinatörü.

Antalya Ticaret Sanayi Odası koordinatörlüğünde kurulan, çalışmalarına Antalya Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında devam eden Antalya İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun 260 üyesi bulunuyor. Serap Kocaoğlu, Kurul’un başkanlığını iki yıldır yürütüyor. Kocaoğlu, “İl ve Bölge genelinde kadın girişimciliği oranı, yeterli düzeyde değil ancak sevindirici olan son yıllarda girişimcilik bilincinin yükselmesi ve bu yönde kadınların başlangıç yapmaya başlamaları. İl genelinde eğitim, sağlık, danışmanlık hizmetlerinde yer alan kadın girişimci sayısına göre, kadın sanayici ve üretim sektöründe yer alan kadın sayısı çok az. KOSGEB ve bankaların kadın girişimcilere yönelik geliştirdikleri özel kredi paketleri, hibe projeleri, kişisel ve mesleki eğitim programları, Kurul’umuz ve diğer Sivil Toplum Kuruluşları’nın kadın girişimciliğinin arttırılması yönünde uygulayıp geliştirdikleri projeler, girişimci kadın sayısının artırılması yönünde umut veriyor” diyor.

Aslen Erzurumlu olan Serap Kocaoğlu, 28 yıldır Antalya’da yaşıyor. İş hayatına İstanbul'da başlamış, daha sonra Yalova'da süs bitkileri üretimi alanında faaliyet gösteren Hollanda bağlantılı bir şirketin Halkla ilişkiler departmanında devam etmiş. Eşiyle de aynı işyerinde tanışarak evlenmişler ve firmanın Antalya şubesine geçiş yapmışlar.

Serap Kocaoğlu girişimcilik hikayesini şöyle anlatıyor.

- Bir çalışan olarak başarılı olmak için verdiğim çaba aynı zamanda üretimden yönetime her departmanda bilgi birikimi için deneyim kazanmama vesile oldu. Aslında kendi işimizi kurmaya sermaye ve iş planı açısından hazırlıklı olmadığımız bir dönemde karar verdik. Bilgi birikimimizin, kendimize olan güvenin en önemli sermaye olduğunu düşünerek ve ‘risk almadan olmaz’ diyerek, üretim, pazarlama iletişimleri, büyüme stratejileri konularındaki tecrübelerimizi biraraya getirerek 1994 yılında kendi işimizi kurduk.

- Kızımın da küçük yaşlarına denk geldiği için onu da bu fikre ortak ederek zor aşamaları birlikte geçirdik. İşin içinde büyüdü diyebiliriz.

- Bu sektöre devam ederken, ayrıca eğitimini aldığım ve aslında hep gönlümde yatan mesleğimi de kurduğum reklam ajansı ile hayata geçirdim. Tarım sektörü ağırlıklı olmak üzere marka yönetimi, kurumsal kimlik çalışmaları, grafik tasarım, masa üstü yayıncılık konularında Tanıtım Danışmanı olarak hizmet veriyorum. Bu alanda tüm Türkiye’deki firmaların katılımı ile yıllık yayınlanan Çevre Peyzaj Sektör Kataloğu’nun tasarım ve içeriğini hazırlıyoruz.

- Süs Bitkileri ve peyzaj bitkileri üretim departmanımızda koordinatörlük görevimin yanısıra tanıtım danışmanlığı da birlikte yürütüyorum. 1994’den bu yana iç mekan ve dış mekan süs bitkileri ve peyzaj bitkileri üretimi yapıyoruz.

- Küçük alanlarda üretim ve perakendeye yönelik satışla işe başladık, deneyimleyerek ve ağır ağır büyüyerek devam ettik. Elbette başarısızlıklarımız da oldu ama "her kriz bir fırsattır" diyerek sektöre yönelik talepleri fırsata çevirerek zamanla çalışma alanlarımızı genişlettik.

- Tüm Akdeniz Bölgesi ve diğer bölgelere yaklaşık 40 dönüm alanda üretim, ithalatını yaptığımız bitkiler ve servis ağımızla tedarikçi firma olarak toptan satış hizmeti veriyoruz.

- Üç yıl once Yalova’da açtığımız şube ile Marmara Bölgesi’nde de üretim ve satış faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Ayrıca iç mekan bitkilerinin direk ithalatını yapıyoruz.

- İş hayatımdaki yoğunluğumun yanı sıra, sivil toplum çalışmaları da her zaman önceliğim oldu. Her bireyin mutlaka bir sivil toplum örgütünde yer alarak sosyal sorumluluk bilincini oluşturması ve yerine getirmesi gerektiğine inanıyorum. Toplumsal fayda sağlamak adına yapılan tüm çalışmalara katkı koymaktan mutluyum ve bunu sürdürmek için zaman yönetimi konusunda denge kurmayı öğrendim .

- Daha iyi olmak için; gelişen dünyaya ve yeniliklere ayak uydurmak, değişen ekonomi koşullarına hazırlıklı olmak, artan rekabet koşullarında ayakta kalmak, girişimcilikte süreklilik adına “iyiyim” demek yerine” iyi olmak için çalışıyorum” demek daha doğru olur diye düşünüyorum.

- Ben, girişimcilik hikayemdeki başarıyı amatör ruh, profesyonel hizmet, işe saygı, cesaret ve özgüven sayesinde kazandım.

- Bu süreçlerde kişisel çabalarımın yanısıra ailemin desteğini hep yanımda hissettim. Aile içi ve iş hayatındaki sorumlulukları eşimle ve kızımla paylaşarak birbirimizi tamamlayarak yol alıyoruz.

-Donanımları olan, işine saygı duyan ve hakkıyla yapan herkes başarı elde eder. Başarılı olma yolunda kadın erkek gibi bir algı olmamalı. Kadın erkek başarısı sadece farklı yeteneklere sahip olmaları ile sorgulanabilir. Kadının detaylara olan hassasiyeti, doğasında olan organizasyon başarısı, titizliği, sabrı ve sorumluluk bilinci başarılı olmasındaki en önemli özellikleri. Kadının bu özelliklerinin farkına varılması, desteklenmesi, teşvik edilmesi ve hakettiği saygıyı görmesi iş hayatında daha fazla kadının yer almasını sağlayacak.

- Ülkemizde ile ve toplumsal bakış açısı ne yazık ki kadının başarısını kanıtlaması için erkeğe göre daha fazla mücadele etmesini gerektiriyor ve kadın hep daha iyisini yapmak için çabalıyor. İş dünyasında da önce erkek egemenliğini aşmaya çalışıyor. Geleneksel aile yapılarımız, toplumun kadına bakış açısı, kadına verilen aile içi sorumluluklar, eğitim fırsatı verilmemesi maalesef kadının iş ve sosyal yaşamda yer almasındaki en büyük engeller.

- Kadının girişimciliği, iş hayatındaki başarısı girişimcilik yönünde cesaretlenmesi ailenin, eşin, iş dünyasınn desteği ile doğru orantılı artıyor ya da azalıyor. Kadın girişimciliğini arttırmak üzere yapılan çalışmalarda girişimciliğe adım atma sürecindeki engelleri ortadan kaldırmak için ailenin, eşlerin ve toplumun; istihdam ve girişimcilik sürecinde ise iş dünyasının bilinçlendirilmesi için farkındalık yaratmak çok önemli. Son yıllarda kadın girişimciliğine yönelik destekler, farkındalık çalışmaları artarak devam ediyor. Kurul olarak devam ettirdiğimiz eğitim seminerleri, mesleki eğitim kursları, kırsalda kadın girişimciliğine yönelik çalışmalarımızla desteğe ihtiyaç duyan kadınların yanında olmak için varız. Bu desteklerden yararlanmak için kadınların da çaba sarfetmesi ve kendileri için şans yaratmaları gerekiyor.

- Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse o sosyal toplum felçlidir...” sözü ile de kadını ve hak ettiği yeri en iyi şekilde özetlemiş oluruz…

- Kadına dair çalışmalara destek veren “Kadınsan Yaparsın” düşüncesiyle yola çıkan ve bu anlamda çok önemli farkındalıklar yaratan, kadın buluşmalarına vesile olmanız nedeniyle de size

teşekkür ediyorum.

#kadın #girişimci #serapkocaoğlu #kadıngirişimci #girişimciantalya #tobb #tubailze #antalya #antalyaticaretodası #işdünyası

673 görüntüleme