Antalya'da kadın girişimciler ile buluştuk


tubailze@gmail.com

KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI'nın 26'ncısı geçtiğimiz günlerde Antalya Ticaret ve Sanayi Odası TOBB Kadın Girişimciler Kurulu işbirliği ile Antalya'da gerçekleşti.

1 Aralık 2016'da "İş yapan ve iş yapmayı düşünen kadınlar olarak bir araya gelelim, birbirimizi dinleyelim, birbirimizden öğrenelim, birbirimize nasıl katkıda bulunabileceğimizi konuşalım, işbirlikleri geliştirelim" düşüncesiyle hayata geçen KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI ilk kez bir kurumsal işbirliği ile hayata geçti.

Bu alanda ekibiyle birlikte değer yaratan calismaya imza atan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu (KGK) İcra Komitesi Başkanı Serap Kılıç Kocaoğlu ile bir süredir bu günü planlıyorduk. Organizasyonu yaparken amacımız Kurul üyelerinin dışına da çıkarak üye olmayan katılımcılara da ulaşmak ve etkileşimi sağlamaktı. Ama bir yandan katılımı sınırlı da tutmak gerekiyordu. 50 kişi ile sınırlandırdık ama katılım bunun çok üzerine çıktı. Kalabalık, yoğun ama çok güzel ve mutluluk verici bir toplantıydı. Eğitim danışmanlığından iskele yapımına, sağlık hizmetlerinden tarımsal faaliyetlere çok geniş yelpazede harika, üretken Antalya'lı kadınlarla tanıştım. Kadınlar, sosyal girişimciler. Para kazanmayı yalnızca para kazanmak olarak görmüyorlar. Bunu yaparken nasıl değer yaratır, nasıl diğerlerine faydalı olurum diye düşünüyorlar. Toplumsal kalkınma, sosyal adalet kadınlarla gerçekleşecek, buna çok inanıyorum. Elele vermek, elini uzattığında uzanan eller olduğunu görmek gibisi yok. Bugüne kadar bilincimizin altına kodlanan bütün o kadından kadına dost olmaz manasını içeren sözlerin kayıtlarını silmek ve birbirimize sarılmak mümkün.

TOBB Antalya Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Serap Kocaoğlu organizasyon sonrası şunları söyledi: "Ortaklık kültürünün ekonomik gelişmeye ve büyümeye katkısının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Şirketlerin ve girişimlerin kağıt üzerinde olmasa bile ortak konularda hizmet veren sektör temsilcilerinin karşılıklı işbirlikleri sağlayarak ticari çalışma ortaklığı kurmaları ve sektörel katkı sağlamaları mümkün. Kadın girişimcilerimiz arasında da bu yönde network ve iletişim ağı kurmalarına vesile olduğumuz bu buluşma çok verimli oldu" İlerleyen zamanlarda Antalya'dan girişimci kadınların hikayelerine de yer vereceğim.

Aynı gün Antalya Ticaret Odası TOBB Kadın Girişimciler Kurulu tarafından kadın girişimci ödülleri de verildi. Ödül alan isimleri de paylaşmak istiyorum:

Yenilikçi Iş Fikri Kategorisi 1. Sibel Özdoğan, Nevin Demirhan, Begüm Kaya, Gülseren Evcen- Buselique Tasarım Atölyesi 2. Bilge Erk- L'atelier du Chef Yiyecek İçecek Danışmanı, Şef 3. Tülin Dinçer- Pizza Napoli Yöresinde Fark Yaratan Kadınlar Kategorisi 1. Zülfiye Nur Sağlamer - Ressam, yazar, gönüllü eğitmen, Havasupark Doğal Yaşam Bungalows 2. Hamide Özdemir- Altınbeşik İbradı Pekmez Üretim İşletmesi 3. Aylin Ayaz Yılmaz, Evşen Yüceer, Gülşah Gültepe Çelik- Mutlu Portakal Kadın Kooperatifi Sosyal Girişimcilikte Kadın Kategorisi 1. Hülya Bostanoğlu- Engelliler Sanat Evi kurucusu 2. Prof. Dr. Ayşe Boztosun- Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi 3. Sinem Tosunoğlu- İç mimar, tasarımcı, ebru sanatçısı

Digital Yazılımda Kadın Kategorisi

1.Gökçe Sarsılmaz- Yazılımcı


351 görüntüleme