Hande Yaşargil: Yönetim kurullarında kadın kotası bekliyoruz


Yönetim kurullarına girmeye aday kadınlara, Türk iş dünyasının en etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden mentorluk alma imkanı tanıyan Yönetim Kurulunda Kadın Programı’nın 3'üncüsü Aralık ayı itibari ile başladı. Programın, daha fazla kadının yönetim kurullarında yer almasını sağlamak hedefiyle sürdürülebilirliğini sağlamak için Yönetim Kurulunda Kadın Derneği kuruldu. Suzan Sabancı Dinçer: YK'na giren kadınlar, cesaret veriyor Yönetim Kurulunda Kadın Programının 3'üncü döneminin başlaması nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan YKKD Danışma Kurulu Başkanı, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer, “Yönetim Kurulunda Kadın Derneği, ekonomik ve toplumsal açıdan ülkemize katkı sağlayacak bir oluşum. 2012’den beri bu yolda yürüyoruz. Şirketlerin yönetim kurulunda kadınların yer alması diğer kadın yöneticileri hem motive ediyor hem de cesaret veriyor. Bu anlamda rol modeller oluyor. Geride bıraktığımız iki dönemde toplam 90 mentimiz oldu. Kendilerini tebrik ediyorum. Üçüncü dönemde sayıyı artırmak için daha yoğun çalışmaya devam edeceğiz” dedi. Hande Yaşargil: Yeni dönemde Anadolu'ya odaklanacağız Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Başkanı Hande Yaşargil ise “Temel hedefimiz, Yönetim Kurulu'na atanan bağımsız, yönetici ya da aile üyesi/hissedar kadın sayısını artırmak için farkındalığı yükseltmek. Bu amaçla havuzu güçlendirerek çoğaltmaya, atayan her merciyi hareketimize destek vermeye davet ediyoruz. Yeni dönemde Anadolu’ya daha çok odaklanacağız. Anadolu’dan aramıza katılacak Mentor-Mentilerle birlikte programımızı ve yürüyüşümüzü daha da kuvvetlendireceğiz” diye konuştu. Yönetim kurullarına daha fazla sayıda kadın üye girmesini sağlamak için kota uygulanmasını beklediklerini vurgulayan Yaşargil "Bu yolda yürürken yanımızda daha fazla erkek görmek istiyoruz. Ortak hareket edersek, organizasyonlarımızın büyüklüğünü ve ölçeğini kullanırsak hedef yolunda önemli bir ilerleme kaydedebiliriz. Konunun sadece kadınlarla ilgili olmadığının altını çizmek istiyoruz" dedi.

Programa katılan 90 kadından 37'si yönetim kuruluna atandı İlk iki dönemi tamamlanmış olan programa; ilk dönem 40, ikinci dönem 50 olmak üzere toplam 90 kadın Menti ve bir kısmı her iki dönemde de gönüllü destek veren 65 Mentor dahil oldu. Toplam 90 kadın liderden 37’si bu programda yer aldığı süre içinde bir ya da daha fazla yönetim kurulu üyeliğine atandı. Bağımsız yönetim kuruluna atanma 5, kendi şirketinde Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanma 20 oldu. 20 kişi de farklı şirket ve dernekte yönetim kuruluna girdi.Yönetim kurullarına girmeye aday kadınlara, Türk iş dünyasının en etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden mentorluk alma imkanı tanıyan Yönetim Kurulunda Kadın Programı'na, bugüne kadar 90 kadın Menti ve 65 Mentor dahil oldu. Toplam 90 kadın liderden 37'si, programda yer aldığı süre içinde bir ya da daha fazla yönetim kurulu üyeliğine atandı.

Derneğin çalışmalarına baz oluşturan Yönetim Kurulunda Kadın Programı, Yönetim Kurulu Üyeliği alanında saygın akademik kurumların akredite ettiği, Türkiye'nin ilk ve tek sertifika programı olma özelliği taşıyor. Program, Türk iş dünyasının en etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden mentorluk alma imkanı tanıyor. 18 ay süren her dönemde 'Mentorlar' yeni bir kadın 'Menti' ile çalışıp, onların Yönetim Kurulu rollerine hazırlanmasında önemli bir rol üstleniyorlar.


101 görüntüleme