Yedi Kedi Tasarım Kurucusu Cansen Öcal: En keyiflisi, ilk prototiplerin çıktığı anlar


Cansen Öcal, Ankara'lı bir kadın girişimci. Yedi Kedi Tasarım'ın kurucusu

www.yedikeditasarim.com.tr

Okur Gezer Kitap Kılıfı ile KADINSAN YAPARSIN MAĞAZASI'nda ( https://www.kadinsanyaparsin.com/online-store) yer alan Cansen Öcal'ı ve diğer tasarımlarını biraz daha yakından tanıyalım

- Çalışma hayatıma lise yıllarında başladıktan sonra 33 yaşımda iken, Bilkent Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu’na girdim ve buradan mezun oldum. 28 yıllık çalışma hayatımın son 10 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Diyanet İşleri Başka nlığı gibi kurumlara, yazılım projeleri geliştiren bir firmada İdari İşler Müdürü olarak çalıştım. Şu anda 45 yaşında bir girişimciyim.

- Bundan 5-6 sene önce, internetin hayatımızda çok önemli bir yer almaya başlaması ile birlikte, internetten satış yapılabilecek bir iş hayalim başlamıştı. Ama farklı bir şeyler yapmak gerektiğini keşfettim. Erişimin bu denli kolay olduğu bir dönemde ancak farklı ürünleriniz olursa dikkat çekebilirdiniz.

Öncelikle KOSGEB’in düzenlediği Uygulamalı Girişimcilik kurslarına katıldım.

- 2016 yılının Mayıs ayında hem insan hayatını kolaylaştıran hem de sürdürülebilirlik, kaynakların verimliliği, geri dönüşüm ve tekrar kullanıma yönelik bilinci oluşturacak, kullanıcılarımıza bu yönde bir bakış açısı ve alışkanlık kazandıracak ürünler tasarlamak ve üretmek üzere Yedi Kedi Tasarım San. Tic. Ltd. Şti’ni kurdum.

- Şu anda 3 ana ürünümüz bulunuyor, dördüncüsü ise yolda;

Torbox Çok Amaçlı Düzenleyici

Yedi Kedi Şişe Aparatı

OkurGezer Kitap Kılıfı.

İki ürünümüze TPE'den Tasarım tescil belgesi aldık. İki tane de tescilli markamız. bulunuyor.

- Ürünlerin tasarımlarını kendim geliştiriyorum. Üretimleri için dış kaynakları kullanıyorum. Satış ise hem www.yedikedi.com.tr üzerinden hem de diğer önemli internet siteleri (evidea, dekorazon, evmanya, pera bulvarı, epttavm) üzerinden gerçekleşiyor, ayrıca ürün verdiğimiz birkaç mağaza var.

- İşimin en keyif aldığım aşaması ilk prototiplerin çıktığı anlar oluyor. O ilk ürünü elinize almanın heyecanını anlatmam çok zor. Bir başka keyifli yanı ise kullanıcılardan gelen olumlu geri bildirimler. Övgüler motivasyonumu artırıyor, eleştiriler ürünlerimi nasıl daha iyi hale getirebileceğime dair yönlendirme yapıyor.

- En zorlandığım bölüm satış ve pazarlama aşaması. Doğru kişiler ile hızlı kontak sağlamak gerçekten çok zor. Bunun için iş dünyası profesyonellerini bir araya getiren sitelerden (Linkedin) faydalanıyorum ve herkesle görüşmeye çalışıyorum. Çünkü konuştuğunuz herkes size bir fırsat ile geliyor olabilir ya da siz ona bir fırsat olabilirsiniz. Fikirleri paylaşmak, kaynakları ve gücü birleştirmek bizi ileriye götürüyor.

#yedikeditasarım #cansenöcal #ankara #tasarım #girişimci #kadın #işkadını #okurgezer #kitap #kitapkılıfı #torbox #aksesuar

331 görüntüleme