Uluslararası Kadın Liderler Zirvesi Pakistan'da gerçekleşti


Soldan sağa: Reem Rice CEO'su Qashif Effendi,  BM Kadının Ekonomik Olarak Güçlendirilmesi Masası Genel Sekreteri Fiza Farhan, Pakistan Hava Kuvvetleri'nden Pakistan ve Asya'nın ilk kadın paraşütçüsü Bisma Nasim, Tümgeneral ve Askeri Doktor Nigar Johar, yazar ve sosyal girişimci Tuba İlze,  Westbury Group Pazarlama Direktörü Farhat Rashid, KAGİDER Yönetim Kurulu üyesi Seçil Şendağ, Monaco Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Hilde Heye, Pixelhunters CEO'su Dr. Ani Atanasova, New World Concepts CEO'su Yasmin Hyder ve  danışman Jan Vankrunkelsven

Pakistan / Karaçi

New World Concepts tarafından sekizincisi düzenlenen International Women Leaders’ Summit (Uluslararası Kadın Liderler Zirvesi) “KENDİNE YATIRIM YAP” teması ile 23 Ocak’ta Karaçi Movenpick Hotel’de gerçekleşti. Konferansa Türkiye’den KAGİDER Yönetim Kurulu üyesi Seçil Şendağ ve KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları kitabının yazarı, eğitmen ve sosyal girişimci Tuba İlze katıldı.  New World Concepts CEO’su ve Pakistan Kadın Girişimciler Ağı (WE-Net) Kurucu Başkanı Yasmin Hyder “Uluslararası Kadın Liderler Zirvesi, Pakistanlı kadın profesyoneller için küresel başarı hikayeleri ve iş liderlerinden öğrenme fırsatı sunuyor” dedi. 

Yasmin Hyder: Küresel başarı hikayeleri kadının güçlendirilmesini destekliyor

Hyder, New World Concepts’in 15 yıl önce bir pazarlama şirketi olarak kurulduğunu ancak bugün uluslararası danışma kurulu ile birlikte Pakistan’da kadınların ekonomik olarak güçlendirilmesi vizyonu ile yönetim danışmanlığına geçiş yaptığını ifade etti. “Bu konferans serisini yönlendiren de bu ruh” diyen Hyder sözlerine şöyle devam etti: “Kadın girişimcileri teşvik etme hedefimizin bir parçası olarak, Dünya Bankası Grubu ve Avustralya Hükümeti'nin desteği ile Pakistan WE-NET'i (Kadın Girişimciler Ağı) hayata geçirdik. WE-NET, ulusal düzeyde kadın girişimcilerle bağlantı kurmayı, Pakistan'da kamu ve özel sektör ortaklıkları kurmalarını sağlamayı ve bilgi alışverişini sağlamayı amaçlayan sürdürülebilir bir forum oluşturmayı amaçlayan ülke çapında ağ. Dünya Bankası verilerine göre Pakistan nüfusunun yarısı kadınlardan oluşuyor ancak kadınların işgücüne katılma oranı sadece yüzde 25.

Kadınları güçlendirerek daha iyi toplumlar yaratılabileceğine ilişkin farkındalığı arttırmamız gerekiyor. Her kadın lider, çevresindeki dünyayı iyileştirmek için bir fırsata ve güçlü kabiliyete sahip. En büyük değişiklikler, küçük bir adımla başlıyor. Bugün burada dünyanın dört bir yanından seçkin konuşmacılara sahip olmanın ayrıcalığını yaşıyoruz. Eminim ki bizimle paylaşacakları şeylerden ilham alacaksınız ve motive olacaksınız. Ülkemiz basında sadece olumsuz haberlerle yer alıyor, umarım sizler bu haberlere karşın ülkelerinize birer Pakistan elçisi olarak dönersiniz. Biz, 220 milyon nüfuslu güçlü bir milletiz ve halkımızın direnci, sıcaklığı ve misafirperverliği ana gücümüz”

New World Concepts CEO'su Yasmin Hyder, Tümgeneral Nigar Johar'a plaketini takdim ederken

Pakistan Silahlı Kuvvetleri'nde en yüksek rütbeye sahip olan kadın: Tümgeneral Nigar Johar

Konferans salonunda bir çok üniformalı kadın subay bulunuyordu. Askeri Tıp Fakültesi Rektör Yardımcısı da olan Tümgeneral Nigar Johar, Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nde en yüksek rütbeye sahip olan kadın. “Kariyerinde başarılı olmuş olan tüm kadınlar zorluklarla, engellemelerle karşılaşmış ancak asla vazgeçmemişlerdir” diyen Nigar Johar, kariyerinde ilerlerken ailesinin destekleyici rolünü özellikle vurguladı.

Pakistan ve Asya'nın ilk kadın paraşütçüsü, Bisma Nasim

Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nde görev alan bir diğer kadın subay ise Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) Filo Lideri Bisma Nasim idi. Bisma Nasim, sadece Pakistan’ın değil aynı zamanda Asya'nın ilk kadın paraşütçüsü olarak tarihe geçmiş. Şiddetli muhalefete karşın hayatının idealini nasıl gerçekleştirdiğini, yalnızca erkeklerin yer aldığı bu alana girişini ve erkek meslektaşları ile yarışarak nasıl başarılı olduğunu paylaştı. 

Seçil Şendağ: Kadınları güçlendirmek, akıllı ekonominin vazgeçilmez öğesi

Konferansta konuşan KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği)  Yönetim Kurulu Üyesi Seçil Şendağ, KAGİDER'de kadınları güçlendirmenin akıllı ekonominin vazgeçilmez öğesi olduğunu söyledi. "Eğer dünyada işgücünde toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanırsa küresel gayrisafi hasılada 28 trilyonluk artış olacak" diyen Seçil Şendağ iki ülkenin kadın girişimciliği konusundaki çalışmalarının birbirine ilham vereceğini söyledi.

Seçil Şendağ'a plaketini Türk Havayolları Karaçi Genel Müdürü Fatih Atacan Temel takdim etti.

Tuba İlze: Kitabı yazdıktan sonra ben de bir sosyal girişimciye dönüştüm

“Kendini Markalaştırmak” başlıklı oturumda Reem Rice CEO’su Qashif Effendi’nin sorularını yanıtlayan KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları kitabının yazarı gazeteci, eğitmen ve sosyal girişimci Tuba İlze “İş ve yönetim kitabı olan KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları” kitabını yazarken bir yazar ve eğitmen olarak başlayan yolculuğumda ben de bir sosyal girişimciye dönüştüm. KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI kapsamında Türkiye’nin farklı bölgelerinde 600 kadına yüzyüze ulaştım. Hedefim, ilk bir yıl içinde bağımsız, güçlü, güvenilir ve samimi bir marka yaratmaktı. Hiç bir fon, sponsorluk vb desteği olmadan bazen kimse

gelecek mi gelmeyecek mi bilmeden farklı şehirlere gittim. Bunları yaparken sahip olduğum tek şey, sevgim, samimiyetim, bildiklerimi aktarma tutkum idi. Tek başıma gittiğim her yerden çoğalarak döndüm. Bu konferans ile KADINSAN YAPARSIN henüz birinci yılını tamamlamışken uluslararası platforma çıkmış oldu.  Burada çok iyi eğitimli, başarılı Pakistanlı işkadınları ile tanıştım. Dileğim ülkemin kadınları ile dünyanın her yerinde üreten, üretmek isteyen kadınların bağlantı kurmalarını sağlayabilecek bir köprü olabilmek” dedi.  

Tuba İlze ayrıca 24 Ocak’ta WE-NET tarafından düzenlenen “Kadın Girişimciliğin Güçlendirilmesi” başlıklı toplantıda da  KADINSAN YAPARSIN markasını oluştururken ve geliştirirken sosyal medyayı nasıl kullandığını anlattı. 

Konferansta konuşma yapan diğer isimler ise şöyle sıralandı: Engro Coal Mining Company CEO'su  Mr. Shamsuddin Shaikh

İsveç Büyükelçisi Ingrid Johansson 

OICCI (Overseas Investors Chamber of Commerce and Industry) Başkanı Khalid Mansoor

KFC Pakistan CEO'su Raza Pirbhai

Monaco Kadın Girişimciler Derneği Başkanı Hilde Heye

Hangzhou Jinjiang Group CEO'su Becky Lin 

Hollanda Büyükelçisi Ardi Stoios-Braken

Avusturya Büyükelçisi Dr. Brigitta Blaha 


180 görüntüleme