Kadın esnaf sayısı % 15.72 artmış. Önce neşeyle doldum, sonra...


Bugün TESK’in verilerini okuduğumda kadın esnaf hayalini kurduğum, içimi neşeyle dolduran o güne geri döndüm. Kadın esnaf sayısında bir önceki yıla göre yüzde 15.72’lik bir artış olmuş. Kadın esnaf ve sanatkarların en fazla olduğu iller: Çanakkale, Muğla, Uşak, Burdur, Balıkesir imiş. Mutlulukla rakamları okurken neşemi gölgelemeye çalışan sesler yükselmeye başladı içimden ve bu artışın sadece kağıt üzerinde olmamasını diledim. Malum kadın girişimciye verilen desteklerden yararlanmak üzere kadınlar öne çıkıyor. Merak ettiğim: Desteği aldıktan sonra da kadınlar işin başında duruyor, işi kendileri yürütüyor ve gerçekten esnaf oluyorlar mı? Mesela son yıllarda alışveriş yaptığınız kadın esnaf sayısının arttığını gözlemliyor musunuz?

Tuba İLZE

tubailze@gmail.com

KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI’na katılanlar bilir. Kendi yolumdan bahsederken her defasında bu yola kadın esnaf hayaliyle çıktığımı söylerim. Uzun yıllar Yönetim yazıları yazdım ve eğitimler verdim. Yazı ile uğraşan herkes gibi benim de bir gün yazılarımı derleyip toplayıp bir kitap haline getirmek gibi bir hayalim vardı. Ancak odaklanacağım konuya karar verememiştim.

Bir gün evimden çıktım ve caddeye doğru yürümeye başladım. Kadıköy’ün oldukça hareketli bir semtinde ve mahallesinde oturuyorum. Evimden ana caddeye kadar olan yaklaşık 5 binalık mesafede her türlü esnafı bulabilmek mümkün.

Yıllardır her gün geçtiğim o yolu yürürken bir hayal canlandı gözümde. Nalburun önünde taburesine oturmuş bir kadın, kuruyemişçinin önünde leblebileri kavuran bir kadın… Mevcut esnafı da seviyorum ama işin gerçeği bu hayalle yüzümde kocaman bir gülümse oluştu, içim neşeyle doldu.

Gerçek hayat böyle değildi, maalesef. Sağıma baktım, soluma baktım. Sadece marketlerde kasiyer, kuaförde manikürcü ve pedikürcü, köşede çiçekçi olarak gördüm kadınları. O an kararımı verdim. Ve “KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları” isimli yönetim kitabı ile başlayan, www.kadinsanyaparsin.com ve KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI ile devam eden sürecin ilk adımı o hayalle atıldı.

Güne Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Gazetesi'nde yayınlanan verilerle başladım. Kadın esnaf ve sanatkar sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 10 bin 383 artarak 265 bin 245 olmuş. Yani yüzde 15.72’lik bir artış söz konusu. Nüfus oranına göre kadın esnaf ve sanatkarın en fazla yer aldığı il ise Çanakkale imiş. Ve ben bir anda yine hayal kurduğum o güneşli güne, içimin neşeyle dolduğu o ana döndüm. 30 KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI organize edip henüz Çanakkale’de yapmamış olmanın şaşkınlığı, “bir an önce planlayabilirim” düşüncesiyle heyecana dönüştü.

Mutlulukla rakamları okur ve planlar yaparken neşemi gölgelemeye çalışan sesler yükselmeye başladı içimden. Bu artışın sadece kağıt üzerinde olmamasını diledim. Malum kadın girişimciye verilen desteklerden yararlanmak üzere kadınlar öne çıkıyor. Merak ettiğim: Desteği aldıktan sonra da kadınlar işin başında duruyor, işi kendileri yürütüyor ve gerçekten esnaf oluyorlar mı? Benim gözlemlerim, bu desteklerin kadınları fikir olarak bile harekete geçirdiği. "Acaba ne yapabilirim" diye düşünmeye başlamak bile çok önemli bir adım.

Dolayısıyla çok önemli ve harekete geçirici etkisi olduğunu biliyor ve gözlemliyorum.

Son yıllarda kadınların bir araya gelmelerini, öğrenmelerini, ilham almalarını sağlayan bir çok çalışma var. Bunların her birisinin etkisi ve katkısı çok büyük kuşkusuz. Bir şeyler yapmak isteyen, ürettiklerini ticarete dönüştürmek isteyen kadınların sayısında önemli bir artış var. Sosyal medyanın da bu motivasyonda etkisi büyük. Önemli bir yatırım yapmadan, büyük bir riske girmeden iş yapma fırsatları kadınları da harekete geçiriyor. Bir çok girişimci gibi kadınlar da daha çok e-ticaret imkanlarını değerlendirmeye eğilimliler.

Yani istekte bir artış olduğu kesin.

Merak ettiğim verilen desteklerde kadınların öne çıkması, kadınların sadece fonlara ulaşma aşamasında yer almalarına neden olabiliyor mu? Dolayısıyla bu rakamlar sadece kağıt üzerinde kalıyor olabilir mi?

Alışveriş yaptığınız kadın esnaf sayısında artış gözlemliyor musunuz?

Sizin gözlemleriniz ve tecrübeleriniz nasıl?

Yorumlarda paylaşırsanız çok önemli bir katkıda bulunacaksınız.

En fazla kadın esnaf, Çanakkale, Muğla, Uşak, Burdur, Balıkesir'de

En az kadın esnaf, Şırnak, Siirt, Batman, Ağrı ve Diyarbakır'da

Biraz da Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken’in paylaştığı verileri aktarayım. Bendevi “Kadın esnaf ve sanatkarlarımızın tüm esnaf ve sanatkarlar içindeki oranı yüzde 15,72 olarak kaydedildi. Nüfus oranına göre kadın esnaf ve sanatkarın en fazla yer aldığı il Çanakkale olarak belirlendi. Çanakkale'de 4 bin 379 kadın esnaf ve sanatkar faaliyet gösteriyor. Çanakkale'den sonra nüfusa göre en fazla kadın esnafın yer aldığı il ise 7 bin 304'le Muğla oldu. Uşak, 2 bin 732 kadın esnaf ve sanatkarla üçüncü sırayı alırken, Burdur bin 959 kadın esnafla dördüncü, Balıkesir 8 bin 652 kadın esnafla beşinci sırayı aldı. Nüfusa göre kadın esnaf ve sanatkarın en az olduğu iller ise sırasıyla, Şırnak, Siirt, Batman, Ağrı ve Diyarbakır oldu” diyor

Kadınların en çok tercih ettiği meslek, bakkallık

Erkek esnaf ve sanatkarlarda olduğu gibi kadın esnafların da en çok bakkallık mesleğini tercih ettiğini belirten Palandöken, 'Kadın esnaf ve sanatkarımızın en fazla iş yeri açtığı meslek kolu, büfelerde, bakkallarda ve marketlerde yapılan ticaret oldu. İkinci sırada lokantacılık, yemek ve içecek sunumu faaliyetleri, üçüncü sırada kadın kuaförlüğü, dördüncü sırada tezgahlar ve pazar yerleri vasıtasıyla yapılan ticaret ve beşinci sırada da giyim eşyası imalatı ve ticareti yer aldı. Kadınlarımız elinin değdiği her yer çiçek açıyor. O yüzden kadınlarımızın tüm meslek dallarında faaliyet göstermesi için onlara daha fazla destek verilmesi gerekir. Kadınlara verilen destekler arttıkça kadın esnaf ve sanatkar sayımız da artmaya devam edecektir' şeklinde konuştu.


38 görüntüleme