Satışta zorlanıyor, sosyal girişimcilikle ilgileniyorlar


Farklı şehirlerde gerçekleştirdiği 32 buluşma ile evden üretim yapan ve küçük ölçekli işyeri sahibi binlerce kadını bir araya getiren Kadınsan Yaparsın Organizasyonu, ilginç bulgulara ulaştı. En çok satış ve pazarlama konusunda zorlanan kadın girişimciler bu alanda profesyonel desteğe ihtiyaç duyuyorlar. İşini kurarken bankalardan uzak durmayı tercih eden kadınların sadece %10’u KOSGEB’den yararlanırken, aralarında melek yatırımcıların da bulunduğu alternatif fonlamalarla ilgili bilgi sahibi değiller. Sosyal girişimcilik ile ilgileniyorlar.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde ‘Kadınsan Yaparsın Buluşmaları’ gerçekleştiren Kadınsan Yaparsın Organizasyonu, bir yıl içerisinde düzenlediği 32 etkinlikte evden üretim yapan ve küçük ölçekli işyeri sahibi binlerce kadını bir araya getirdi. Gerek yüz yüze ve gerekse de sosyal medya üzerinden yapılan buluşmalarda kadın girişimcilere yönelik önemli bulgular elde edildi. Her durumda üretici vasfına sahip olan kadınlar en çok satış ve pazarlamada zorlanıyorlar. Bu alanda profesyonel desteğe ihtiyaç duyan kadın girişimciler, sosyal medyanın öneminin farkındalar ve bu mecralardaki varlıklarını güçlendirmeye çalışıyorlar. Bulgulara göre kadın girişimcilerin bir diğer önemli gündem maddesini sosyal medya ve e-ticaret oluşturuyor. Sosyal medyanın öneminin farkında olan ve bu alandaki varlıklarını geliştirmek isteyen kadın girişimciler, işlerini kurarken banka kredisinden uzak duruyorlar. Çok azının melek yatırımcının sadece ismini duyduğu kadın girişimcilerin sadece yüzde 10’u KOSGEB desteklerinden yararlanmış durumda.

Bir yılda 32 buluşma gerçekleştirildi

Organizasyon ve elde edilen bulgulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kadınsan Yaparsın Organizasyonu Kurucu ve Yöneticisi Tuba İlze, 8 Mart 2016’da piyasaya çıkan “KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları” isimli İş ve Yönetim kitabı ve www.kadinsanyaparsin.com haber sitesi ile çıktığı bu yolculuğu sosyal girişimciliğe dönüştürdüğünü belirtti. 1 Aralık 2016’da iş yapan ve yapmayı düşünen kadınları bir araya getirmek, iletişim ve etkileşimi geliştirmek amacıyla Kadınsan Yaparsın Buluşmaları’na başladığını ifade eden Tuba İlze, bir yıl içerisinde gerçekleştirdikleri 32 buluşmada evden üretim yapan küçük ölçekli işyeri sahibi binlerce kadını bir araya getirdiklerini söyledi.

İnstagram ve Facebook’u kullanıyorlar

Gerek yüz yüze gerekse de sosyal medya üzerinden ulaştıkları kadın girişimciler ile ilgili önemli bulgular ede ettiklerini açıklayan Tuba İlze, tüm girişimciler için olduğu gibi kadın girişimciler için de ilk sırayı satış ve pazarlamanın aldığını belirtti. Tuba İlze, “Buluşmalarımıza katılan kadınların yüzde 90’a yakını en temel gündem maddelerinin satış ve pazarlama olduğunu ifade ediyorlar. Kadın doğası itibarı ile zaten bir üretici konumunda. Her durumda bir şeyler üretiyorlar. Ancak daha profesyonel bir bakış açısı ile satış pazarlama yapmalarını sağlayacak mekanizmalara ihtiyaçları var” dedi. Kadınların ikinci gündem maddelerinin sosyal medya ve e-ticaret olduğuna dikkat çeken Tuba İlze “Ulaştığımız kadın girişimcilerin tamamı sosyal medyanın farkında ve bu alandaki varlıklarını geliştirmeye yönelik adımlar atmaya hazır. Örneğin aksesuar gibi ürünler üreten kadınlar ağırlıklı olarak İnstagram, danışmanlık ve eğitim gibi hizmetlere yoğunlaşan kadınlar ise ağırlıklı olarak Facebook reklamları ile işlerini duyurmayı tercih ediyorlar.

KOSGEB desteklerini biliyor, ama değerlendirmiyorlar

Kadın girişimcilerin önlerindeki en önemli açmazın hala finansman olduğuna dikkat çeken Tuba İlze, buluşma ya da sosyal medya üzerinden ulaştıkları kadın girişimciler iş kurmak için banka kredisini tercih etmediklerini vurguladı. Kadın girişimcilerin tamamına yakınının KOSGEB desteklerini duyduğunu, yüzde 40’a yakının bu desteklerin içeriğini bildiğini, ancak sadece yüzde 10’a yakının bu desteklerden yararlandığını açıklayan Tuba İlze, “Kadın girişimciler arasında melek yatırımcılar yaklaşık yüzde 30’luk bir bilinirliğe sahip. Alternatif fonlamalar neredeyse hiç bilinmiyor. Tedarik zincirinde kadınları bir araya getirecek, birbirlerinden satın almalarını, iletişim kurmaları ve kendilerini tek başına hissetmemelerini sağlayacak platformlara ihtiyaç var” dedi.

Sosyal girişimcilik, kadınların ilgisini çekiyor

Kadınlar, işin sosyal yönüyle de ilgileniyorlar. Kazançlarını bir kısmını sosyal sorumluluk projelerine aktarıyor ya da bir araya gelerek sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyorlar. Sosyal girişimcilik kadınların ilgisini çekiyor.

"İhmal eden" olarak ifade edilme riski de var

Girişimcilik yolu insanın kendisini zaman zaman tek başına hissettiği, ruh halinin sık sık inişler çıkışlar sergilediği bir yol diyen İlze kitabı yazarken yaptığı araştırmada kadınları girişimcilikten alıkoyan en önemli nedenlerin şöyle sıralandığını görmüş:

* Tek başına nasıl altından kalkacağımı bilemedim.

* Ailem cesaretimi kırdı.

* Kadın olarak yapabilir miyim bilemedim.

* Hem evi hem işi idare etmek zor geldi.

“Yeni bir işe girişmek, elbette herkes için belli oranda risk içeriyor. Ancak kadınlar erkeklerden farklı olarak ‘ihmal eden’ olarak ifade edilme riski ile de karşı karşıya kalıyorlar. Kadından ev işlerini, çocukları, sosyal ilişkileri aynı şekilde idare etmesi bekleniyor. Ve bunların herhangi birisinde ortaya çıkacak bir aksaklıkta “ihmal eden” olmakla suçlanma riski de söz konusu. Bu durum, kadınların kendilerini geri çekmesine neden oluyor” diyor.

KADINSAN YAPARSIN, kadın girişimciler arası iletişim platformunun ortaya çıkış süreci, eski gazeteci ve eğitmen Tuba İlze'nin "KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları" isimli Yönetim kitabı ve www.kadinsanyaparsin.com haber sitesi ile başladı. Ortaya çıkan ihtiyaçlar ile birlikte iş yapan ve yapmayı düşünen kadınların bir araya gelmesi, birbirlerinden öğrenmesi, iş birliği fırsatlarını sorgulaması amacıyla 1 Aralık 2016'da KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI organize edilmeye başlandı. Bir yıl içerisinde düzenlenen 32 organizasyonla iş yapan veya yapmayı düşünen 1.000 kadın ile yüz yüze temas kuruldu. Sosyal medya platformları, kitap, internet sitesi aracılığı ile binlerce kadına ulaşıldı. Organizasyon katılımcıları arasında etkileşim ve iletişimin sürmesi ve tüm etkinlik katılımcılarının birbirini tanıması için sosyal medyada etkinlik katılımcılarına özel iletişim platformu oluşturuldu. İhtiyaçlar doğrultusunda eğitim programları geliştirildi. Ürün ve hizmet tanıtım platformu olması amacıyla açılan KADINSAN YAPARSIN MAĞAZASI www.kadinsanyaparsin.com yayına girdi. Herhangi bir üyelik sistemine sahip değil olmayan KADINSAN YAPARSIN, bağımsız bir sosyal girişim, iletişim ve gelişim platformudur.


121 görüntüleme