Kadınsan Yaparsın, Ödemiş'li kadınlarla buluştu


Ödemiş Ticaret Odası bünyesinde Kasım ayında Kadın Girişimciler Kurulu, onun ardından da Genç Girişimciler Kurulu kurulmuş. Ödemiş Ticaret Odası Başkanı Rıfat Eriş, tütün kırma, pamuk, patates toplama işlerinin kadın işi olarak görüldüğünü ancak yönetim tarafında etkin olan kadınların sayısının oldukça az olduğunu ifade ediyor ve "Biz, kadınları kendilerinin öne çıktıkları işlerde görmek istiyoruz" diyor. Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Başkanı Ziraat Mühendisi Gülşen Görken, Kurul ile birlikte kadınların Ticaret Odası ile ilişki kurmaya başladıklarını ve bu ilişkilerin gitgide gelişeceğini ifade ediyor.

Tuba İLZE

tubailze@gmail.com

22 Mart Perşembe akşamı Ödemiş Ticaret Odası daveti ile "Bir Sosyal Girişimcinin Öyküsü: KADINSAN YAPARSIN" başlıklı bir seminer gerçekleştirdik.

Seminerin içeriği benim eski bir gazeteci ve eğitmen olarak "KADINSAN YAPARSIN: Girişimciliğin Sancılı, Heyecanlı Yolları" isimli İş ve Yönetim kitabıma giden yolculuğum ve kitapla birlikte başlayan bir girişimciye dönüşme sürecimdi. Seminerin yanısıra tüm katılımcıların kendilerini ve işlerini tanıttıkları KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI da gerçekleştirdik.

İzmir'e ve çevresine sık sık gitmeme rağmen Ödemiş'i ilk ziyaretimdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Akreditasyon Sistemi çalışmaları kapsamında Akreditasyon Süreci’ni başarı İle tamamlayarak 5 yıldızlı oda olan Ödemiş Ticaret Odası'nın Başkanı Rıfat Eriş ile sohbet ederek Ödemiş ve çalışmaları hakkında biraz bilgi almak istedim. Ardından Kadın Girişimciler Kurulu üyeleri ile sohbet ettik.

Ödemiş: Tütün, pamuk, patates, süt ürünleri, Birgi, Gölcük, Bozdağ ....

Ödemiş'in dünyanın en verimli 3'üncü ovası olduğunu ifade eden Rıfat Eriş "Çok verimli topraklarda yaşadığımız için ekonomimizin temelini tarım oluşturuyor.

Tütün, pamuk, patates, hayvancılık ve son yıllarda yıldızı parlayan süs bitkisi ile fidancılık söz konusu. Endüstride birinci sırada mandıralar, daha sonra tarım ve zirai ilaç makineleri geliyor" diyor.

Türkiye'nin süt üretimin yaklaşık yüzde 10'u İzmir bölgesinden karşılanıyor ve bunun yüzde 80'ini de Küçük Menderes Ovası (Bayındır, Tire, Ödemiş, Beydağ ve Kiraz'ı kapsayan bölüm) sağlıyor. Rıfat Eriş, sadece Ödemiş'ten çıkan günlük süt miktarının 1 milyon litre olduğunu ifade ediyor. Eriş "Üretime baktığımızda küçük üreticilerin oldukça fazla olduğunu görüyoruz. Süt hayvancılığı önemli bir girdi sağlasa da üretim parçalanmış olduğu ve küçük üretici sayısı fazla olduğu için ekonomimize çok katkı sağlamıyor gibi gözüküyor. Ancak 1 milyon litre süt, Ödemiş'e her gün 1,5 milyon TL para girmesi anlamına geliyor" diyor.

Hayvancılığın et yönünden de katkısı var elbette. Eriş, bu katkının haftalık 2 milyon liralık bir parasal değeri ifade ettiğini ve. Ödemiş'te Damızlık Birliği'ne kayıtlı 4 bin 500 üye bulunduğunu ifade ediyor.

Tanıtım ve markalaşma sıkıntısı var

Ödemiş bir çok güçlü yöne sahip. Tarım, hayvancılık, doğal güzellikleriyle dikkat çeken Gölcük, tarihi ve kültürel geçmişiyle Birgi, kayak merkezi Bozdağ.

Ancak Rıfat Eriş'inde vurguladığı gibi tanıtım ve markalaşma sıkıntısı söz konusu.

Ödemiş'teki mandıraların tanıtım konusunda çok da geniş bir bakış açısına sahip olmadıklarını ifade eden Eriş "Standart satış kanalları var. Bunun üzerine çıkma konusunda direniyorlar. Gelecekle ilgili öngörümüz, Fransa gibi kendi bölgesini tanıtacak markalar oluşturmak. Hayvancılıkta modernizasyon çalışması olması gerekiyor. Geçmişte büyük yatırımlarla hayvancılığa girilmemiş, çiftlikler eklemeli sistemle gelişmiş. Modernizasyon konusunda sıkıntımız var. Küçük çiftliklerin bir araya gelerek, belki kooperatifleşerek daha güçlü kimlikleri ile piyasada söz sahibi olmaya çalışmaları lazım. Büyüklerin de daha modernize ve daha güçlü bir yapı altında birleşimlerle fiyatlamada ve satışta söz sahibi olmaları gerekiyor" diyor.

Videoyu izlemek için:

Kadınların tütün kırma, patates, pamuk toplama rollerinin ötesine geçerek yönetimde söz sahibi olacak pozisyonlara gelmelerini istiyoruz

Ödemiş Ticaret Odası bünyesinde Kasım ayında Kadın Girişimciler Kurulu, onun ardından da Genç Girişimciler Kurulu kurulmuş.

"Elbette kadının olmadığı bir ekonomin ayakta durmasının çok zor olduğuna inanıyoruz. Sadece erkek varlığı ile ticaret yapıldığında bir ayağı eksik bir ticari hayat oluyor. TOBB olarak kadının yerine çok önem veriyoruz" diyen Eriş tütün kırma, pamuk, patates toplama işlerinin kadın işi olarak görüldüğünü ancak yönetim tarafında etkin olan kadınların sayısının oldukça az olduğunu ifade ediyor ve "Biz, kadınları kendilerinin öne çıktıkları işlerde görmek istiyoruz" diyor.

Ödemiş Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulduğunu ifade eden Rıfat Eriş, Organize Sanayi Bölgesiyle 44 yeni firmanın geldiğini belirtiyor. Bu durum, en az 3 bin 500 yeni istihdam ve beyaz yakalı çalışanlar anlamına geliyor. Eriş "Beyaz yakalıların Ödemişte iyi yaşayabilecekleri bir sosyal hayata ihtiyaçları var ve mevcut durumda maalesef yeteri kadar iyi sosyal imkanlara sahip değiliz. Bu konudaki iyileşmeler, kadının ticaretin içinde olması ile birlikte artacak" diyor.

yer aldığına bağlı olacak.

Girişimcilik kültürünü sanat ile yerleştireceğiz

Ödemiş Ticaret Odası'nın bir çok çalışması ve yakın zamanda hayata geçirilmesi planlanan projeleri var. Bunlardan bir tanesi de 9 Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümü hocası ve pedagog Prof. Dr. Ümit Görgülü ile birlikte hazırladıkları bir tiyatro oyunu. Rıfat Eriş bu çalışma ile amaçlarını şöyle anlatıyor "Benim en önemsediğim konulardan bir tanesi de dürüst ve ahlaklı ticaret yapan bir nesil yetiştirmek. Bu bakış açısıyla dürüst, ahlaklı ticaret, Ahilik sistemi, ortak girişimcilik, kadın girişimciliği gibi başlıklar içeren 10 konuyu belirledik ve bunları içeren bir tiyatro oyunu yazdık. Her sene, Ödemiş'teki tüm okullarda ilkokul 4'üncü sınıf öğrencilerine oynatacağız. Girişimciliğin öneminin kavranması ve bir kültür haline gelmesi yolunda sanat ile çocuklarda bu algıyı oluşturmak çok önemli" diyor.

Kadın Girişimciler Kurulu öncesi, Ticaret Odası ile bir ilişkimiz yoktu

Kasım ayında kurulan Kadın Girişimciler Kurulu'nun henüz 17 üyesi var. Bu üyelerin yaklaşık, 10 tanesi aktif. Toplantı öncesi Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Ziraat Mühendisi Gülşen Görken; Mimar ve aynı zamanda Ödemiş'in ilk kadın müteahhiti Mualla Akgün; Restratör mimar Tülin Bozoğlu; Ziraat Mühendisi Sema Özkul ve Ödemiş Kadın Kooperatifi yöneticisi Ayşe Koldaş ile bir araya geldik.

Kadın Girişimciler Kurulu kurulmadan önce Ticaret Odası ile aidat ilişkisi dışında bir ilişkileri olmadığını ifade eden üyeler, her ay bir organizasyon yapmayı hedeflemişler. Hayata geçirilen ilk organizasyon Ümmiye Koçak Tiyatrosu, ikincisi Toplumsal Cinsiyet Semineri olmuş ve üçüncüsü de KADINSAN YAPARSIN semineri olmuş.

Daha fazla kadının Ticaret Odası ile ilişki kurmaya başlamasını önemsiyorlar.

Ödemiş'te kadınlar tarımda kayıtdışı ve aile işçisi olarak yoğun bir şekilde yer alıyor. Bunun yanısıra oya, ipek gibi el sanatları alanında üretim yapıyorlar.

Kooperatif, geleneksel ipekçiliği canlandırmaya çalışıyor

Ödemiş Kadın Kooperatifi yöneticisi Ayşe Koldaş, 1980'li yıllardan sonra yok olan geleneksel ipekçiliği yeniden canlandırmaya çalıştıklarını ifade ediyor. Cumartesi günleri kurulan meşhur Ödemiş pazarında el sanatlarını bulmak mümkün, Ödemiş Kadın Kooperatifi'nin Birgi'de yer alan mağazasını ziyaret ederek ve instagramda yer alan https://www.instagram.com/odemiskadinkooperatifi/ profilinden ürünleri inceyebilir ve satın alabilirsiniz.

Videoyu izlemek için:

Akşam düzenlediğimiz KADINSAN YAPARSIN organizasyonundan da biraz bahsetmek istiyorum.KADINSAN YAPARSIN kapsamındaki çalışmalarım doğrultusunda kendi yolculuğumdan bahsettiğim konuşmamın ardından her bir katılımcı kendisini tanıttı. Kısa kısa da olsa sohbet etme, fikir üretme fırsatımız oldu. Geçtiğimiz günlerde İzmir Ticaret Borsası tarafından verilen Toprağın Kadınları ödülünü alan Gülsüm Ergin ve Emine Ceylan da bizlerle ilham veren hikayelerini paylaştılar.


107 görüntüleme