Hepsiburada, Global Girişimcilik Konferansı’nda dijital dönüşümü anlattı


E-ticaret platformu Hepsiburada, 16-19 Nisan tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilen ve destekçisi olduğu Global Girişimcilik Konferansı’nda e-ticaretin dönüşümü ve gelecek potansiyeli hakkında görüş ve tecrübelerini aktardı.

Doğan Online Kurucusu ve Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner konferansın açılış gününde yaptığı konuşmada dijitalleşmenin sosyal etkisi üzerine görüşlerini aktardı.

“Global Bir Ekosistem İnşa Etmek” sloganıyla düzenlenen bu yılki zirvenin destekçisi Hepsiburada 17 Nisan günü gerçekleştirilen 6 seanstan biri olan “Dijital Ekonomi” seansını üstlenerek 4 farklı oturum gerçekleştirdi.

Doğan Online Kurucusu ve Hepsiburada Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner konuşmasında dijital dönüşümün sosyal etkilerine değindi. İnternet çağının ve teknolojik gelişmelerin tetiklediği dijital dönüşümün iş yapış şekillerini ve yaşamsal alışkanlıkları derinden etkilendiğinden bahseden Boyner, “Aralarında Hepsiburada'nın da bulunduğu, Türkiye'nin en büyük internet şirketinin /holdinginin kurucusu olarak bir teknoloji tutkunuyum. Son 20 yıl içerisinde sahip olduğumuz her şeyi bir düşünün: daha fazla ağa bağlıyız; milyarlarca insan, dijital devrim sayesinde biyoteknoloji alanındaki gelişmelerden yapay zekaya kadar değerli bilgilere erişebiliyor; teknoloji hayatları kurtarıyor, verimliliği arttırıyor, bilgiye ulaşmayı kolaylaştırıyor, istediğimiz ürünü saniyeler içerisinde en ucuz fiyatla bulmamızı sağlıyor ve tüm dünyanın birbiriyle bağlantı içerisinde olmasını mümkün kılıyor. Hiçbirimiz geriye dönüp dijitalleşmenin sağladığı faydalardan vazgeçmek istemeyiz. Diğer yandan, dijitalleşme ve yaşam bilimleri birbiriyle ilişkili, ama bağımsız dönüşümler, eşi benzeri görülmemiş sosyal ve kişisel ikilemleri ortaya çıkartıyor” dedi.

Teknoloji ve insan toplumu birlikte gelişiyor ve yolları kesişiyor

Boyner sözlerini, “Bu nedenle dijitalleşmenin sosyal etkisini düşündüğümüzde, insani ve sosyal yapılarımızın gelecekteki dönüşüme nasıl uyum sağlayabileceğini, uyum sağlaması gerektiğini düşünmemiz ve tasarlamamız gerekiyor. Buna karşı çıkmamız ve robotların işlerimizi elimizden alacağına dair korku senaryoları yazmamıza ya da gelişmekte olan teknolojilerin her şeye çözüm sağlayacağına dair doldurulamaz hayaller kurmamıza gerek yok. Teknoloji ve insan toplumu birlikte gelişiyor ve yolları kesişiyor. Hiç şüphe yok ki dijital devrim sosyal değerlerimizi etkiledi ve etkilemeye de devam edecek. Önümüzdeki zorluk, inovasyonu yavaşlatmadan veya hızını kesmeden, topluma olan faydaları en üst seviyeye çıkartmak için doğru yasal, düzenleyici ve ahlaki yapılara sahip olabilmek. Şu anda sahip olduğumuz tüm normları ve kuralları sorgulayacak cesarete sahip olmalı, farklı bir açıdan düşünmeliyiz. Siyasi liderliği, tüm sivil toplumu, ticareti ve ekosistemi bir bütün olarak düşünüp sosyal sözleşmemizi yeniden tanımlamak için birlikte çalışmalıyız.” diyerek tamamladı.

#dijital #hepsiburada #teknoloji #dönüşüm #internet #hanzadedoğanboyner #globalgirişimcilikkongresi #girişimcilik

25 görüntüleme