Solu-Can: Aynı bedende yaşayan iki zıt türün savaşı


Herkes Solu-Can’a dokunamaz.

Toplumsal cinsiyet konusu da aynen Solu-Can gibi.

Siz dokunabilir misiniz?

Yumuşak Güç kitabıyla, gerçek gücün şiddet içermediğini günlük hayattan öyküler ve örneklerle anlatan Çağlar Çabuk, “Toplumsal Cinsiyet” gibi sert bir kavramı yine yumuşak bir dille masaya yatırıyor. Kadına yönelik şiddetin her gün biraz daha arttığı günümüzde, cinsiyeti oluşturan kodları, çift cinsiyetli bir canlı olan Solu-Can’ın perspektifinden okuyoruz.

Solu-Can, hem dişi hem erkek. Aynı bedende yaşamak zorunda olan birbirine zıt iki türün savaşı, hem dünyada hem de ülkemizde yaşanan cinsiyet ayrımcılığına da ışık tutuyor. Çağlar Çabuk, iki cinsin bir arada kalma mücadelesini kolay ve anlaşılır bir dille anlatırken, toplumsal cinsiyet konusunu geçmişten günümüze dek örnekler vererek anlatıyor.

Mobing konusunda yıllardır mücadele veren öğrenme tasarımcısı, danışman, mentor koç Çağlar Çabuk’un “Sıfıra Sıfır, Elde Var Mobing” “Koçluk ve 4. Boyut” ve “Yumuşak Güç” isimli üç kitabı var.

Solu-Can, derdimi anlatabilmem için güzel bir elçi oldu

“Solu- Can benim derdimi anlatmama yardımcı olacak çok güzel bir elçi oldu. Çok önemli bir özelliği var, hem dişi hem erkek özelliklerini bir arada bulunduruyor. Onlar aynı gövdede bir arada yaşayabiliyorlar fakat biz neden aynı dünyayı paylaşırken bu kadar zorluk yaşıyoruz?”diyen Çabuk sözlerine şöyle devam ediyor: “İnsan canlıları olarak, kadın ve erkek fark etmeden, aynı özelliklere sahip olmadan, fakat sonuna kadar haklarımızla kabul etmekten başka bir şansa sahip değiliz. Birinin diğerini ötelediği, baskılarla, yönlendirmelerle haddini bildirdiği bu ortamda birilerinin sesini yükseltmesi gerekiyor”

Çağlar Çabuk, insanların farkındalıklarının hikayelerle ve örneklerle artacağına olan inancıyla okuyucuya bir Solu-Can hikayesi sunuyor.


53 görüntüleme