Kadınların daha fazla ilişki kurması gereken gazete, DÜNYA


Tuba İLZE

tubailze@gmail.com

Bazıları için "yavru ağzı renkli gazete" dir Bazılarının "müdürümün masasında hep görürüm" dediği Bazılarının "güne başladığı" Bazılarının "A bayilerde satılıyor mu" diye sorduğu Bazıları için "okul" Bazıları için "kırgın olduğu eski dost" Bazıları için "yuva" Bazıları için "eski bir liman" Bazıları için "Kimler geldi kimler geçti" dir.

Kimsenin ilgilenmediği dönemde Anadolu'nun, KOBİ'lerin sesi olmuş bir gazetedir. Tam 17 yıldır başında bir kadının, yazı işlerinde büyük oranda kadın çalışanın (yazı işleri müdürü, dış haberler şefi, yurt haberleri şefi, borsa şefi, departman müdürleri vs) bulunduğu gazetedir. 1981 yılından beri bu ülkenin ayakta kalabilen tek ekonomi gazetesidir, DÜNYA.

İşi sadece yayıncılıktır Ve ben, son yıllarda girişimleri ile daha fazla harekete geçen kadınların DÜNYA Gazetesi'ni daha çok fark etmelerini, onu sahiplenmelerini, haberlerini paylaşmalarını, abone olmalarını, fark yaratan, ufuk açan ekonomi haberlerini okuyarak güne başlamalarını, eğer ekonomi ile aralarında bir mesafe varsa onu DÜNYA Gazetesi ile kapatmalarını hayal ediyorum.

Hürriyet Gazetesi'nden ayrılırken kıdem tazminatı olarak aldığı DÜNYA Gazetesi'ni bir ekonomi gazetesi olarak konumlandıran gazeteciliğin duayen isimlerinden rahmetli Nezih Demirkent liderliğinde 2 Mart 1981'de "DÜNYA Ekonomi- Politika" ismiyle yayın hayatına başlayan DÜNYA'dan çoğu gazetecinin yolu geçmiştir.

Benim yolum da 2000 yılının başında, çok karlı bir günde, Bağcılar'daki o mavi binada hayatım boyunca güzel izlerini taşıyacağım ve taşımaktan onur duyacağım Nezih Demirkent ile kesişti. Bir çok kişi gibi orayı okulum bildim, evim saydım, bir gün bile işe gidiyor gibi hissetmedim. Nezih bey vefat ettikten sonra kızı Didem Demirkent gazetenin başına geçti. Babasını kaybetmişti. Türkiye, 2001 krizini yaşıyordu. DÜNYA Gazetesi kurucusunu, başyazarını, basın sektörünün en saygı gören isimlerinden birisini ve belki de yönetim anlamında "tek adam"ını yitirmişti. Hemen yanıbaşında -başta Doğan Grubu olmak üzere- gazeteyi satın almak için bekleyenler vardı. DÜNYA Şirketler Grubu'nu satablir ve hayatını rahat rahat yaşayabilirdi. Ama o, elini taşın altına soktu. Yöneteceği sadece DÜNYA Gazetesi değildi, Türkiye'de gördüğünüz hemen hemen tüm yabancı gazeteleri, dergileri DÜNYA dağıtırdı. Cambridge Yayınları'nı Türkiye'ye getirirdi. Turizm, inşaat, gıda vb sektör dergilerini çıkarırdı. Haber ajansı vardı, dışarıya içerik hazırlanır, sektör ekleri yapılırdı.

Didem Demirkent, Türkiye'nin bir çok şehrinde yer alan büroları ile yüzlerce çalışanı olan bir şirketin, liderini kaybetmiş bir şirketin tepesine 2001 krizinde geçmeyi göze aldı ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevine başladı. Ben, Yönetim sayfaları hazırlıyor, işletme yönetimi ve insan kaynakları yazıyordum. Gazetede yazdıklarımla gazetemdeki uygulamalar arasında farklar gördüğümde içime sindiremediklerim oluyordu, zaman zaman çatışıyor, oturup uzun uzun mailler yazıyor, kendimce yanlış gördüklerimi söylemeye çalışıyordum. 20'li yaşlarımın heyecanı, tutkusu ve gazeteye duygusal bağımla -bugün düşündüğümde bazen sert ifadelerle- fikirlerimi ifade etmiş olsam da hiç olumsuz bir tepki vermeden okurdu yazdıklarımı. Oysa ben bugün küçücük bir işi yönetmeye çalışırken kendimi binbir çıkmaz içinde bulabiliyorum.

DÜNYA'nın kadın yöneticileri

Velhasıl DÜNYA Gazetesi, tam 37 yıldır ekonomi gazetesi olarak varlığını sürdürüyor ve bunun 17 senesinde Didem Demirkent'in yönetimindeydi.

Bu ülkenin tek ekonomi gazetesinin bağlı olduğu DÜNYA Şirketler Grubu'nun Yönetim Kurulu Başkanı'nın bir kadın olduğunu kaç kişi biliyor bilmiyorum. DÜNYA, her ne kadar dışarıdan oldukça "erkeksi" bir gazete gibi gözükse de yazı işlerinde bölüm şeflerinin ve çalışanlarının büyük kısmı, şirket yöneticilerinin büyük bölümü kadınlardan oluşan bir gazetedir. Ve bu, son yıllarda "kadın istihdamını destekliyoruz" gibi ifadelerle gündeme gelen şirketlerden, kadın kotası belirleyen işletmelerden çok daha önce kendiliğinden gelişmiş bir süreçtir. DÜNYA Gazetesi'nde kadınlar için cam tavanlar yoktur. Maalesef basın sektörünün genelinde yaşanan maaş vb sıkıntılar elbette DÜNYA'da da vardır ama cinsiyet temelli bir sıkıntı -benim bildiğim kadarıyla- hiç olmamıştır. Ama DÜNYA Gazetesi, bu yönünü asla PR olarak kullanmamıştır. Bu, o kadar doğal karşılanan bir durumdur ki öne çıkarılmaya gerek duyulmaz. Ancak bana göre, bu yönüyle de daha fazla bilinmesi gereken bir gazetedir, DÜNYA Gazetesi.

Anadolu'nun ve KOBİ'lerin sesi

Yayın hayatı boyunca Anadolu'nun ve KOBİ'lerin sesi olmuştur. Anadolu iş dünyasının, küçük ve orta ölçekli işletmelerin sesini kimse duymazken Nezih Demirkent döneminde başlayan "Anadolu Sohbetleri" ile Türkiye'nin her yerinde düzenli ve sürekli bir şekilde iş dünyası ile DÜNYA yazarları buluşmuş, fikirler üretilmiştir. Bundan hiç vazgeçilmemiş, hiç ara verilmemiştir. Ben evin biraz asi çocuklarından birisi olarak 2009 yılının Şubat ayında bir takım yönetimsel konular nedeniyle büyük bir çatışma ile başlayan bir sürecin yaklaşık 10 ay sonrasında gözyaşları içerisinde bir parçamı orada bırakarak ayrıldım DÜNYA'dan. İki yıl sonra tekrar sadece köşe yazarak döndüm. Sonra herhangi bir çatışma olmadan aramıza yeniden zaman girdi. Ama DÜNYA benim için hep "Orada" olandır. Hep en sevdiklerimdendir. Bağımı koparamadığım, hep benim olandır. Bunu da beni tanıyan herkes bilir. Tüm dünyada yazılı basının zor günlerden geçtiği, ülkemizde medyanın yaşadığı değer erozyonu ve maliyet baskılarının aşırı derecede zorladığı bugünlerde iş dünyasının en fazla sahip çıkması gereken markanın DÜNYA Gazetesi olduğunu düşünüyorum.

Gün, bugün hayatta olan küçük, orta, büyük hemen hemen tüm şirketlerin yolunun kesişmiş olduğu DÜNYA Gazetesi'ne abone olma, aboneliklerini yenileme, ilan verme günüdür. DÜNYA, bu ülke basınının en önemli değerlerinden bir tanesidir.

İş dünyasının ve ekonomi gazetecilerinin DÜNYA'yı güçlendirme, büyütme zamanı tam da bugündür. Bu da benim eski ama ebedi bir DÜNYA'lı olarak bireysel bir dileğim olsun. Ve son yıllarda girişimleri ile daha fazla harekete geçen kadınların DÜNYA Gazetesi'ni daha çok fark etmelerini, onu sahiplenmelerini, haberlerini paylaşmalarını, abone olmalarını, fark yaratan, ufuk açan ekonomi haberlerini okuyarak güne başlamalarını, eğer ekonomi ile aralarında bir mesafe varsa onu DÜNYA Gazetesi ile kapatmaları da hayalim olarak yazıya dökülsün...

#dünya #dünyagazetesi #ekonomi #finans #kadın #kadınyönetici #işdünyası #kobi #basın #gazete #medya

230 görüntüleme