Kadınların tasarımları, müze mağazaları ile buluşuyor


Tuba İLZE

tubailze@gmail.com

KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI'na katılanlar iyi bilirler, hemen her toplantıda müze mağazalarının ne kadar önemli bir perakende satış noktası olduğundan bahsederim. Gerek Türkiye'de gerekse yurtdışında müze mağazalarını gezmeye bayılırım. Bu nedenle toplantılarıma katılan kadınlara müze mağazaları ile bağlantı kurmanın yollarını araştırmalarını tavsiye ederim. Bana göre, müze mağazasında yer almak kişinin tasarımına itibar katacak ve ürün konumlandırmasına önemli bir katkıda bulunacak bir adımdır. 

Ancak bazen nasıl bağlantı kuracaklarını bilmedikerinden, bazen o satış noktalarına zaten giremeyeceklerini düşündüklerinden, bazen de henüz şirketleşmediklerinden bu adımı atmaya cesaret edemezler. 

Tasarım yarışmasına son başvuru tarihi 31 Ocak

Anadolu Kültürel Girişimcilik,kadın tasarımcıları müze mağazalarıyla buluşturmak için  önemli bir sosyal sorumluluk çalışmasına imza atıyor. 

Anadolu'nun Kadın Gücü başlıklı tasarım yarışması ile "Anadolu'nun İlham Perilerini Arıyoruz" diyorlar. Takı, ev ve dekorasyon, kahve seti, tekstil ve illustrasyon kategorilerinde düzenlenecek yarışmanın son başvuru tarihi, 31 Ocak.

Birincilik ödülü 4 kategoride 10.000 TL'lik ürün alımı, illüstrasyon tasarımında 10.000 TL ödül. Yarışmaya katılmak için şirketleşmiş olmak gerekmiyor. 

Yarışma ile ilgili tüm detaylara www.anadolununkadingucu.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

Kadınlara "Gelin bu alanı kullanın" çağrısı yapıyoruz

Anadolu Kültürel Girişimcilik  Ocak 2017'den itibaren Bakanlığın ihaleye çıkardığı boş mağazaları devralıp açılış sürecini başlatmış. Dünyanın en büyük müze perakende zincirini yeniden kurarak 90 adet aktif alanı, 150'nin üzerine çıkartmışlar.

Dün Topkapı Sarayı'nda düzenlenen basın toplantısında Anadolu Kültürel Girişimcilik İcra Kurulu Başkanı Halil Korkmaz, Genel Müdür Yardımcısı Barış Üstünkaya, Kategori Müdürü Rukiye Pak ile bir araya geldik. 

Projenin İletişim Danışmanı Seçil Şendağ "Halihazırda bu işi yapan, bireysel olarak üretim yapan, henüz bir yerlerde satmaya cesaret etmemiş olan, tasarım yapan, üreten tüm kadınları yarışmaya davet ediyoruz" diyor. 

Anadolu Kültürel Girişimcilik İcra Kurulu Başkanı Halil Korkmaz ise şöyle devam ediyor "Sosyal sorumluluk projemizin Türkiye'de daha fazla insana ulaşmasını arzuluyoruz. Topkapı Sarayı gibi yerlerde mevcut olan yaşanmışlığın değeri, ürüne bambaşka bir kıymet ekliyor. Biz kadınlara gelin bu alanı kullanın ve üzerine para verelim çağrısını yapıyoruz."  

Kadınların tedarikçi listesine girmesi için bir fırsat olacak

Anadolu'nun Kadın Gücü projesi ile satın alma yaklaşımlarını değiştirmeyi amaçladıklarını ifade eden Seçil Şendağ "Yarışma kapsamında kategorilerinde birinci olan kadınların ürünlerine 10.000 TL'lik alım garantisi vereceğiz. Birinci olanlar dışındaki tasarımcılar da Değerlendirme Komitesinden geçecekler. Müze mağazaları için kritik konulardan bir tanesi, yerellik. Bazen müze mağazaları talep ettiği özelliklerdeki ürünler için  sipariş vermek istiyor ve elinde bulunan tedarikçi listesine davet yolluyor. Bu süreç, kadınların tedarikçi listesine girmeleri için de bir fırsat olacak ve eşit koşullarda satın alma sürecine dahil olmuş olacaklar" diyor.

Anadolu Kültürel Girişimcilik Genel Müdür Yardımcısı Barış Üstünkaya'ya tasarımlarını müze mağazalarında satışa sunmak isteyenlerin izlemeleri gereken yolu sordum. Üstünkaya  "Müze ziyaretlerini bütünleyen ürünler sattığımız için bizim için ürünün ana özellikleri ile ilgili önemli olan üç unsur var" diyerek bu unsurları şöyle sıraladı:

- Hikaye

- Fonksiyon

- Ambalaj

Eğer ürünleriniz aşağıda paylaştığım yedi kategoriden bir tanesine uygunsa merkez ofisi arayarak tasarım ve satın alma ekipleri ile iletişime geçmeniz gerekiyor. 

1. Takı

2. Yayınlar ve multi medya

3. Çocuk ve hobi

4. Kırtasiye ve baskılı eşyalar

5. Tekstil, çanta ve aksesuar

6. Ev dekorasyonu

7. Özel koleksiyon


634 görüntüleme