TİM İhracat 2019 Raporu’nu Açıkladı


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) , ihracatçılar için ilk kez yeni vizyon ve yol haritası niteliğinde “İhracat 2019 Raporu” nu açıkladı. 

TİM’in bu yıl ilan ettiği “İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik” yılı kapsamında hazırladığı raporda, ihracatçıya geniş kapsamlı ve katma değer yaratmaya yönelik bir eylem planı ve ihracatçının yol haritası niteliğindeki ‘5G Yol Haritası’nı bir araya getirdi. TİM Başkanı İsmail Gülle,“Göreve geldiğimiz günden bu yana ihracatçıya katma değer yaratacak projeler konusunda yoğun bir şekilde çalışıyoruz. 2019 yılı için ilan ettiğimiz “İhracatta Sürdürülebilirlik ve Yenilikçilik”teması kapsamında; çok boyutlu ve geniş kapsamlı bir eylem planı hazırladık. İhracatta İlk Adım Seferberliği, TİM Kadın Konseyi’nin yürüteceği İhracatta Sıfır Atık Seferberliği, İhracat Oyun Yazılımı gibi projelerimizde bu kapsamda hayata geçirildi.Bu yıl ilkini açıkladığımız İhracat 2019 Raporu ise her yıl düzenli olarak açıklanacak ve ihracatçıya o yılın yol haritasını belirleyecek. Bu rapor tüm çalışmalarımızı tek bir kaynakta toplayan, hem dünyadaki trendlere ışık tutan, hem ihracatımızın durumunu analiz eden, hem de hedef ürün ve hedef pazarlarımızı tespit eden çok kıymetli bir çalışma.Eylem planımız da 5G yol haritamız rotasında ilerleyecek. 5G yol haritamızda; Güçlü Türkiye, Güçlü Ekonomi, Güçlü İhracat, Güçlü İnsan Kaynağı, Güçlü Altyapı ve İhracat Ekosistemi başlıkları yer alıyor. Raporun amacı, ihracatta kırmayı hedeflediğimiz rekorların da ötesinde, dış ticaret fazlası veren Türkiye’dir” dedi.

TİM’in 5G’sinde yer alan başlıklar ise şöyle: İkili ve Çok Taraflı Ticaret İlişkilerinin Güçlendirilmesi Türk İhraç Ürünlerinin Dünyadaki Algısını Güçlendirmeye Yönelik Çalışmalar Dış Ticaret Fazlası Veren Türkiye Büyüme, İstihdam ve Ekonomiye İhracatın Katkısının Artırılması Yüksek Katma Değerli Mal İhracatı Rekabetçi Hizmet İhracatı Mevcut Pazarlarda Pay Artışı ve Yeni Pazarlara Giriş İhracatta Finansman İmkanlarının Güçlendirilmesi İnovaTİM Liselerde Yapay Zeka Eğitimleri İhracatta Mentorluk Programı İhracatın Eksper Kurumu TİM ve Birliklerin Algısını Güçlendirmeye Yönelik Çalışmalar Güçlü Altyapı ve İhracat Ekosistemi Alo TİM (Alo İhracat) Serbest Bölgelerin İhracatı E-İhracat Platformu Dolaşım ve Menşe İspat Belgeleri Elektronik Onay İhracatta Dijitalleşme TİM ve İhracatçı Birlikleri Kurumsal Dijital Dönüşüm Projesi İhracatta Blokzincir Teknolojisi Uygulamaları TİM Mobil Uygulama ve Dijitalleşme

#Ihracat #tim #ticaret #yönetim #turkiye

11 görüntüleme