Bir karar verelim. Artık karar verelim.


Yargıtay, Sayıştay, Anayasa Mahkemesi, Merkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu, Radyo Televizyon Üst Kurulu, Borsa İstanbul..... Yönetim kurulları ve üst yönetim ekiplerinde 0 ila 2 arasında değişen kadın sayısı.

Bu kurumları incelerken en çok Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne ve onun nezinde yine hemcinslerime bozuldum sanırım. 21 üyesi olan TOBB Yönetim Kurulu'nda bir tane bile kadın yok. Konseyler ve komiteler derseniz içler acısı. 0-1 arası değişen rakamları yazmak istemiyorum. Kadınlar nerede? Kadın Çalışmaları Kurulu'nda. "Alın bir alan, orada yapın yapacağınızı" denilen konseyler, komiteler klasik konfor alanını koruma yaklaşımının açık ve net örneği bana göre. Belki ilk adım için kabul edilebilirdi. Ama razı olmayalım. Daha fazlasını isteyelim. Karar mercilerinde yokuz. Karar vermezsek yokuz. Artık karar verelim.

Tuba İLZE

tubailze@gmail.com

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.

Ben de KADINSAN YAPARSIN olarak görsel, video benzeri bir çalışma yapmak istedim.

KADINSAN YAPARSIN, kadın girişimciliğine odaklı bir sosyal girişim. Ancak bu sefer kendi toplantılarımız ya da girişimcilikten daha farklı bir çalışma olsun diye düşündüm.

Ve ülkemizin en önemli kurumlarının yönetim kadrolarına göz atmaya başladım. Her birinin web sayfasına girerek yönetim ekiplerinin fotoğraflarına baktım, ekran görüntüsü aldım, kırptım biçtim.

Elbette her kurumda beklediğim görüntülerle karşılaştım.

Bu ülkenin iyi okullarında, iyi eğitim almış kadınlarının önemli kurumları yönetme idealine sahip olmaları, inisiyatif üstlenmekten kaçınmamaları gerektiğini düşünüyorum.

Videoda rakamlar yer alıyor ama bir de burada yazılı olarak aktarmak istiyorum :

👉Türkiye nüfusu: Kadın: % 49.8 👉TBMM Kadın: % 17.48 👉Belediye Başkanlığı Kadın: % 2.86 👉Hakimler ve Savcılar Kurulu Genel Kurul Kadın sayısı: 1 👉Yargıtay

Yönetim Kadın sayısı: 0 👉Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyeleri Kadın sayısı: 0 👉Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeleri Kadın sayısı: 2 👉Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) üyeleri Kadın sayısı: 0 👉Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Kadın sayısı: 2 👉Anayasa Mahkemesi Yönetim Kadın sayısı: 0 👉Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Kadın sayısı: 0 👉Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Yönetim Kadın sayısı: 0 👉Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu (BDDK) üyeleri Kadın sayısı: 0

Elbette bahsi geçen kurumların bir çoğunun üst düzeyinde yer almanın liyakat dışında bir sürü etkenle de ilişkili olduğunu biliyoruz. Ama mesela dönüp dönüp Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 21 Yönetim Kurulu üyesine baktım. Bir tane bile kadın üyesi olmayan Yönetim Kurulu'nun fotoğrafına. Sonra konseylerine ve komitelerine. 0 ila 1 arasında değişen rakamları yazmak istemiyorum. Buyurun linki, göz atın:

https://www.tobb.org.tr/Sayfalar/KonseylerKomisyonlarKurullar.php

Peki kadınlar nerede? Kadın Çalışmaları Kurulu'nda.

Zamanında bana da Ticaret Odaları kapsamında Kadın Girişimciler Kurulları oluşturulması son derece olumlu bir adım olarak gelmişti. Hatta "ben de üye olsam mı" diye düşündüğüm anlar oldu.

"Alın size bir alan, orada yapın yapacağınızı" denilen konseyler, komiteler klasik konfor alanını koruma yaklaşımının açık ve net örneği bana göre.

Kadınların yeri onlar için oluşturulan kurullar, kollar, konseyler falan filan değil, yönetim kurulu, mevzuat, ticaret ve diğer komiteler.

Razı olmayalım. Daha fazlasını isteyelim. Karar mekanizmalarında yokuz. Karar vermezsek sadece "isteyen" ve "bekleyen" olarak kalacağız. Bir karar verelim. Karar verelim.

Ayrıca;

Türkiye İstatistik Kurumu 2018 yılı verilerine göre, Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı yüzde 32.5 olurken, şirketlerde üst düzey ve orta kademe yönetici pozisyonundaki kadın oranı yüzde16.7 olarak gerçekleşti.

Yüksek Öğretim Kurumu istatistiklerine göre ise kadın öğretim elemanlarının oranı yüzde 44.

Kadın milletvekili oranı ise dünya ortalaması olan yüzde 24.1’in altında yüzde 17.48.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) 11 Şubat 2019 tarihinde yayınladığı araştırmaya göre ise bilim alanında cinsiyet eşitliği konusunda Türkiye, Avrupa Birliği ortalamasının üzerinde yer alıyor.

Türkiye’de kadın bilim insanı ve mühendislerin oranı yüzde 45.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları kapsamında, 2030 yılına kadar toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak, kadınların, erkeklerin, kız çocuklarının ve erkek çocuklarının her anlamda ve her alanda eşit oldukları bir dünyaya ulaşmak hedefiyle, “50-50 bir Gezegen” vizyonuyla Türkiye ve dünyada çalışmalar yürütüyor.

#kadın #kadınlargünü #8mart #türkiye

155 görüntüleme