Didem Karagenç: Kadınların neredeyse görünmez olduğu futbolda kendimi kanıtlamak için çok çalıştım


"Futbol oynayan bir kız çocuğu olarak ön yargılarla çok küçük yaşta karşılaşmaya ve kırmaya başladım. Bu süreç hayatım boyunca devam etti. Bugüne kadar hiç pes etmedim. Çünkü içimde çok büyük bir futbol tutkusu vardı"

TUBA İLZE

tubailze@gmail.com

23 Mayıs Perşembe günü Fransa 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası kapsamında Avrupa’da 12 ülkeden 14 kadın futbolcunun yer aldığı Team Visa programına dahil edilen milli futbolcumuz Didem Karagenç ile buluşmak üzere Beşiktaş JK Vodafone Park'taydık. Sporcu girişinden giriş yaptığımız, yedek kulübelerinde oturduğumuz, soyunma odasında toplantı yaptığımız keyifli bir gündü. Ama günün daha önemli ve keyifli kısmı Fransa 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın ana sponsoru olan Visa'nın bizleri Türk Kadın A Milli Futbol Takım kaptanımız Didem Karagenç ile tanıştıracak olmasıydı.

Fransa 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nın Resmi Ödeme Hizmetleri Ortağı Visa, kadın futbolunun güçlendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla Avrupa’da 14 kadın futbolcunun dahil olduğu Team Visa programı kapsamında Kadın A Milli Takım Kaptanı Didem Karagenç’in sponsorluğunu üstlendi.

Bizleri Didem Karagenç ile bir araya getirmek üzere davet eden Visa ekibinin ortaya koyduğu tablo ise ayrı güzeldi. Neden mi? Ekip, fotoğrafta da göreceğiniz Visa Güneydoğu Avrupa Pazarlama Başkanı Birim Gönülşen (soldan başta), Visa Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Berna Ülman (soldan üçüncü), Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel'den (sağ başta) oluşuyordu. O gün, Visa ofisindeki çalışanların yüzde 67'sinin kadın çalışanlardan oluştuğunu öğrendim. Bu da ayrı bir yazı konusu olsun.

Kariyer basamaklarında ilerleyen kadınları, mikro girişimci kadınları, teknoloji girişimci kadınları bir şekilde desteklemeye çalıştıklarını ifade eden Visa Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Berna Ülman "Futbol kadın temsiliyetinin son derece düşük olduğu bir alan. Dev bir ekosistemde kadının adı maalesef yok ve daha da kötüsü bunun hepimiz tarafından kanıksanmış olması. Toplam futbolcu sayısının sadece yüzde 1'i kadın. Futbol gibi milyonların tutkuyla takip ettiği bir spor dalında kadınlar akla en son geliyor. Kadın futbolu, toplumsal cinsiyet eşitliğinde ön yargılarımızı fark etmemiz için bir simge ve onları kırmamız için eşsiz bir alan. Kadın sporcularımızın başarılarını voleybol ve basketbol gibi spor branşlarında alkışlıyoruz. Şimdi sıra futbolda” dedi.

Kadın A Milli Takım Kaptanı Didem Karagenç ise: “Kadınların neredeyse görünmez olduğu bir alanda karşıma çıkan engelleri aşmak ve kendimi futbolda kanıtlamak için çok çalıştım. Hikayemin daha geniş kitlelere ulaşacağını ve pek çok kadına ilham ve cesaret vereceğini bilmek beni çok heyecanlandırıyor” dedi.

Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel, “Kadınların finansal bilgilerini artırmak, kadın girişimcileri desteklemek, kadın futboluna ışık tutmak. Bunlar, Türkiye’de kadınları her alanda güçlendirmek üzere çıktığımız yolun önemli durakları” derken Visa Güneydoğu Avrupa Pazarlama Başkanı Birim Gönülşen ise “Didem Karagenç’in kadınlara hayallerini gerçekleştirmeleri için ilham vermesini hedefliyoruz. Didem’in hikayesinde olduğu gibi bir an gelir ve oyunun tüm kuralları değişir. Didem Karagenç ile gerçekleştirdiğimiz kampanyamız ile kadınların her alanda zorlukları aşıp ne kadar başarılı olabileceklerini toplumun tüm kesimlerine göstermek istiyoruz” şeklinde konuştu.

#didemkaragenç #visa #2019fifa #kadın #futbol

40 görüntüleme