Borusan, Cinsiyet Gözlüğünü taktı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kapsamında Borusan Müzik Evi’nde Cinsiyet Gözlüğü programını tanıtan Borusan’ın üst yönetimi Borusan Eşittir Taahhütnamesini imzaladı.


Cinsiyet Gözlüğü Borusan’da toplumsal cinsiyet eşitliğinin yol haritasını sunuyor Borusan Holding İnsan Kaynakları ve Kurumsal İletişim Grup Başkanı Nursel Ölmez Ateş “Bu programda iş yaşamında toplumsal cinsiyet eşitsizliğine yol açan görünmez bariyerleri mercek altına alıyor ve bu konuya çözüm getirmek adına bir reçete sunuyoruz. Cinsiyet Gözlüğü programı ile farkındalık yaratmanın ötesine geçerek Borusan’da toplumsal cinsiyet eşitliğini nasıl gerçekleştireceğimiz konusunda somut adımlar ve hedefler belirledik. Kadın çalışanlarımızın ve bünyemizdeki kadın liderlerin sayısını artırmak yönünde ciddi hedefler koyduk. Tüm çalışanlar için daha iyi çalışma koşulları sağlamak için doğum izni, esnek çalışma koşulları ve kreş yardımlarının yaygınlaştırılması gibi birçok uygulama dâhil olmak üzere somut adımlar atıyoruz. Cinsiyet Gözlüğü programı kültürel ve zihinsel bir dönüşümün açık göstergesidir” dedi.

Nursel Ölmez Ateş, Cinsiyet Gözlüğü'nde İK Politikaları yaklaşımlarını ise şöyle sıraladı:

1. Üst yönetim kararlılığı

2. Kadın lider yetiştirme

3. Önyargıların önüne geçme

4. Çalışma hayatına yönelik kapsayıcı çözümler

5. Şirket kültürü ve iletişim dilinin dönüştürülmesi

6. Borusan Eşittir yönetişimi


"Grup Şirketlerimizin Genel Müdürleri ile kararlılığımızı bir kez daha ortaya koyduk"

Borusan Holding CEO’su Erkan Kafadar ise Borusan’ın temel sorumluluk alanlarından birinin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması olduğunu hatırlatarak şöyle konuştu: “Türkiye’nin sürdürülebilir bir şekilde kalkınması, refaha kavuşması ve bütün yaşam standartlarıyla gelişmiş ülkelerin safına katılmasının yolu toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaktan geçiyor. Bugün yolculuğumuzda yeni bir sayfa açtık ve tüm Grup Şirketlerimizin Genel Müdürleri ile kararlılığımızı bir kez daha ortaya koyduk.”

Cinsiyet Gözlüğü ile hangi hedefler belirlendi?

Uygulamaya giren Cinsiyet Gözlüğü programı ile;

- Üç yıl içerisinde tüm şirketlerde üst yönetim kademesinde yüzde 30, orta yönetim kademesinde yüzde 40 kadın oranına ulaşma, üst ve orta yönetim işe alım ve terfi sürecinde en az bir kadın adayın kısa listede olması ve Liderlik Fakültesi’nde yüzde 50 kadın oranının teşvik edilmesi hedefleri konuluyor.

- 2020 – 2023 arasında ofis çalışanları için yüzde 40, fabrika, saha ve atölye çalışanları için ise yüzde 20 kadın alım oranı hedef olarak belirlendi.

- Kadın ve erkek çalışanlara doğum teminatlı özel sağlık sigortası, kadınlara doğum ve annelik izinlerini kesintisiz 5,5 ay kullanma olanağı, doğum ve doğum sonrası destek programı, kreş yardımı uygulamasının yaygınlaştırılması, okulun ilk günü ve karne günü izinleri, esnek çalışma uygulamaları, kadın çalışanlar ile yüz yüze paylaşım toplantıları gibi uygulamalar da yer alıyor. Cinsiyet Gözlüğü rehber ve kontrol listesine ulaşmak için:

https://www.borusan.com/tr/kurumsal-sorumluluk/borusan-esittir/cinsiyet-gozlugu

21 görüntüleme