Bugün dünyanın kullandığı Zoom, genç bir adamın Çin'den Silikon Vadisi'ne gitme hayali ile başladı


Tuba İLZE


Dünyanın dört bir yanındaki insanlar arkadaşlarıyla, aile bireyleriyle, meslektaşlarıyla, sınıf arkadaşlarıyla ve müşterilerle sohbet etmek için görüntülü görüşmelere yöneliyorlar. Bu uygulamalar arasında yer alan Zoom'un ismini son günlerde çok daha fazla duymaya başladık.

Analiz şirketi App Annie'nin verilerine göre Zoom, bir çok ülkede Apple'ın  en popüler ücretsiz uygulamalar sıralamasında ilk sıralarda bulunuyor.

Zoom kurucusu ve CEO'su Eric Yuan, şirketin kriz sırasında okullara ve diğer kuruluşlara yardım etme çabalarından ötürü övüldü. 13 Mart'ta Zoom, ABD ve diğer ülkelerdeki on binlerce okulun kullandığı ücretsiz hesaplar için 40 dakika olan görüşme sınırını kaldırmaya başladığını açıkladı.

Zoom uygulamasını uzun zamandır eğitimlerimde kullanıyordum ancak hikayesini ve kurucusunu bugüne kadar merak etmemiştim doğrusu.


Yuan'ın hikayesi Çin'de Silikon Vadisi hayaliyle başlamış


Zoom CEO'su ve kurucusu Eric Yuan, Çin'de yaşayan genç bir adamken  Microsoft un kurucu ortağı Bill Gates'in internetin vaat ettikleri ile ilgili bir konuşmasını dinlemiş ve Silikon Vadisi'ne gitmenin hayallerini kurmaya başlamış.

İki yıl boyunca vize almak için uğraşmış, sekiz kez reddedilmiş. Dokuzuncu denemesinde ABD vizesi alarak, 1997 yılında 27 yaşındayken ABD yolculuğu başlamış

Yuan, İngilizce konuşmayı bilmiyor, kod yazmayı biliyormuş. Ve video konferans yazılım şirketi WebEx’te mühendis olarak işe başlamış.

Uyandığımda kendimi mutlu hissetmiyordum


Yuan, işe başladıktan 10 yıl sonra WebEx Cisco'ya 3.2 milyar dolara satıldı. Yuan,  mühendislik başkan yardımcısı oldu ve “altı haneli” tazminata hak kazandı. CNBC'de yayınlanan söyleşisinde Yuan,“Ancak sabah uyandığımda kendimi hiç de mutlu hissetmiyor, ofise gitmek istemiyordum ”diyor.

Yapımına yardımcı olduğu video konferans ürünü hakkında Cisco Webex'in müşterileriyle görüşmelere başladığında  “ bir tek mutlu müşteri" görmediğini fark etmeye başladığını ifade ediyor. Yuan’ın görüşüne göre, ürün yeterince hızlı gelişme gösterememiş ve müşteriler açısından kullanım oldukça hantal kalmıştı.

Yazılım mühendisi olan Yuan’ın gerçek zamanlı işbirlikleri teknolojileri alanında çok sayıda patenti bulunuyordu. Akıllı telefonlar ve tabletlerdeki gelişmelerin mobil video konferansı alanında çok önemli fırsatlar yaratacağını hissediyordu.


İstediğim ürünü geliştirebilmem için konfor alanımın dışına çıkmam gerekiyordu

2011 yılına geldiğinde Yuan, istediği bir ürünü istediği şekilde geliştirmek istiyorsa kendisini "yüksek ücretli yönetici" konfor alanının dışına atmak zorunda olduğunu fark etti.  Cisco'dan ayrıldı ve bir yandan yeni bir şirket kurması için gereken fonu ararken bir yandan da kendi video konferans yazılım platformunu geliştirmeye başladı.

“Bu kadar iyi bir maaş aldığın işini bırakma riskini neden üstlendin? ”sorusuna  Yuan, “İşin özünde mutlu değildim.Dolayısıyla bu durum, benim için zihinsel olarak büyük bir risk değildi. Yaşamın amacı mutluluğu kovalamaktır ve ben mutlu değildim. O zaman risk nedir ki? ” şeklinde cevap veriyor.


2 bine yakın çalışan, 330 milyon doları aşan gelir

Zoom'un bugün 2 bine yakın çalışanı var ve 330 milyon dolardan fazla geliri söz konusu. Zoom, ilk halka arzını 2019 Nisan ayında gerçekleştirdi ve yılın en başarılı halka açılmalarından  birisi oldu.

Yuan, San Jose merkezli Zoom'u kurduğunda, video konferans pazarı oldukça kalabalıktı ve Cisco, Google ve Skype gibi teknoloji devlerinin  hakimiyeti söz konusu idi. Bu durum, Yuan'ın girişim sermayesi şirketlerini yeni girişimini desteklemeye ikna etmesini zorlaştırdı. Ancak Yuan projesine inanan melek yatırımcıların ve arkadaşlarının desteğini kazanabildi. Bu melek yatırımcılardan bir tanesi, 250 bin dolarlık çek kesen, eski bir Cisco yöneticisi Dan Scheinman idi. Dan Scheinman, şu anda Zoom yönetim kurulu üyesi.

Yuan, WebEx kurucusu Subrah Iyar'dan (şu anda Zoom danışmanlarından) ve risk sermayesi şirketi TSVC'den 3 milyon dolarlık  finansman sağladı. Yuan’ın video konferans yazılımının beta sürümü geliştirildikten ve Silikon Vadisi'ndeki teknoloji şirketi müşeterilerinde test edildikten sonra Zoom, 2013 yılında ilk resmi ürününü piyasaya sürdü. Lansmanından sonraki beş ay içinde üç bin 500'den fazla işletme Zoom kullanmaya başlamıştı.

2015'e kadar pazarlama ekibimiz bile yoktu

İki yıl sonra, kullanıcı işletme sayısı yaklaşık 65 bine ulaştı ve 40 milyondan fazla katılımcı Zoom’un video konferans yazılımını kullandı. Bu hızlı gelişmenin nedenlerinden bir tanesi: Zoomun kullanıcılara mobil cihazlarında video görüşmeleri yapmaları veya ofis ortamında geleneksel konferans ekipmanlarıyla  senkronizasyon için kullanabilecek ücretsiz bir ürün sunmasıydı. (Zoom hala "temel" hizmetlerini ücretsiz olarak sunuyor, ancak işletme müşterileri daha fazla özellik almak ve daha fazla katılımcının yazılımı kullanmasına izin vermek üzere aylık abonelikler için ödeme yapabiliyorlar.)

Yuan, Zoom’un başlangıçtaki bu hızlı büyümesinin  organik olduğunu ve tüm pazarlama stratejisinin  "kulaktan kulağa" tanıtıma dayandığını ifade ederek “2015 yılına kadar pazarlama ekibimiz bile yoktu” diyor.

Tam anlamıyla yeni başlıyoruz


Bu süreçte Yuan, ürünü kullanmaktan vazgeçmeyi düşünen müşterileri ile e-posta aracılığıyla doğrudan iletişime geçiyor ve bazı durumlarda müşteri hizmetleri ile kendisi ilgileniyordu. “Ne zaman bir kullanıcının üyeliğini iptal ettiğini görsem, neler olduğunu anlamaya çalışmak için e-posta ile iletişime geçerdim” diyen Yuan, bu uygulamadan “çok şey öğrendiğini” ve bu süreçte iletişim kurduğu kullanıcıların uzun vadeli müşterilere dönüştüğünü ifade ediyor.

Yuan, "Dünya çapında 1 milyardan fazla ofis çalışanı var. Hedefimiz tüm bu 1 milyar bilgi çalışanını Zoom platformuna bağlamak. Yani, şu anda bulunduğumuz yer göz önüne alındığında ... tam anlamıyla yeni başladığımızı düşünüyorum" diyor.

165 görüntüleme