81 ilde 81 topuk dünyaya açılıyor

23/11/2016

farkındayım

 

 

 

 

tubailze@gmail.com

 

İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi Başkanı Asuman Nardalı “Kadınsan Yaparsın” diyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor “Kadınsan yaparsın, kadınsan tek başına yaşarsın. Kaç tane erkek sabah çocuğu okula bıraktığı, işten eve koşturup yemek pişirdiği, tek başına çocuğunu yedirip içirdiği, bir hayatı 15 yıl sürdürebilir? Böyle bir yaşama örnek olarak bir tane bile erkeği göstermek oldukça zorken binlerce kadını örnek verebiliriz. Dolayısıyla KADINSAN YAPARSIN, kadınsan zaten yaparsın. “

 

Geçtiğimiz haftalarda İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi Başkanı Asuman Nardalı’yı ziyaret etme ve onunla sohbet etme fırsatım oldu. İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konseyi, çok güzel çalışmalara imza atıyor. Ekim ayında 6. İş Kadınları Platformu düzenlendi. Çok önemli bir diğer çalışmaları ise, 81 İlde 81 Topuk.

81 İlde 81 Topuk, temelde bir kadın projesi.  Ülke çapında tüm kadınlara açık, ticaret vasıtasıyla işbirliğini ve gelişimi hedefleyen bir avantajlar zemini. Asuman Nardalı “Birbirimizle ticaret yaparak güçleniyoruz ilkesi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz” diyor.

2010 yılında Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptığı İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda kendisine sorduğu bir soruyla başlamış süreç.

“Tüccar kadınlar nerede?”

Bu sorunun ardından İzmir Ticaret Odası’na kayıtlı kadınların listesine ulaşarak her birine mektup yazmış ve Ticaret Odası’na davet etmiş. İlk davete 70 kadın katılmış.

Asuman Nardalı kendilerine “Neredesiniz? Neden Ticaret Odası’na uğramıyor, görev almıyorsunuz?” sorusunu yöneltmiş. İş kadınlarından aldığı cevap “İşimiz var” olmuş.

Kadınlara öncelikle bunun bir kadın kolu ya da faaliyeti olmadığını anlattığını ifade eden Nardalı “Bizim düzeyimizdeki kadınlar da bir araya gelerek projeler yapmalıydı. Çaresiz değiliz, dayak yemiyoruz ama BİZ DE VARIZ düşüncesiyle yola çıktık” diyor.

 

Böylece başlangıçta 70 iş kadını “BİZ DE VARIZ” sloganı ile bir araya gelmişler.

Asuman Nardalı, sırasıyla misyon ve hedefi şöyle ifade ediyor:

-Kadınların birbiriyle alışveriş yaparak ticari güçlenmelerini sağlamak.

-Her tüccar kadının aldığı üç malın birini sadece kadın tüccardan almasını sağlamak.

Projeye öbür illerden de katılmak isteyenlerin olması ile birlikte proje, Türkiye projesine dönüşmüş ve 81 ilde 81 Topuk hayata geçmiş. Şimdi de sıra 81 Heels ile bir dünya projesine dönüştürmekte.

Nardalı ”Elbette nitelikli üretim önemli. Yalnızca kadından alışveriş yapmak gibi radikal bir düşünceye sahip değiliz. Ancak bir işkadını, bir kadın projesinde katkıda bulunacaksa iş kadınına yakışan ekonomik katkıda bulunmaktır. Bu da yardım anlamında değil ticari anlamda olmalı” diyor.

Bu süreçte kazanılan elbette sadece ekonomik güç olmamış. Çok önemli olan diğer kazanımlar ise insan gücü ve bilinirlik olmuş. Nardalı “Artık her ilde ticaret yapan en az bir tanıdık var. Bu da çok önemli bir güç” diyor.

 

Leyla Alaton: Kadından al’malı

 

Geçtiğimiz hafta TÜRKONFED tarafından düzenlenen Sürdürülebilir Ekonomide Kadının Rolü Zirvesinde Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Alvimedica Başkanı Leyla Alaton da katıldığı bir panelde “Kadınla ne yapmalı. Kadından al’malı”  diyerek alışverişte ve ticarette kadının kadından alımı bir öncelik olarak görmesinin öneminden bahsetmişti.

 

KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI başlıyor

 

Bu bakış açısıyla KADINSAN YAPARSIN olarak KADINSAN YAPARSIN BULUŞMALARI gerçekleştirmeye başlıyoruz. Organizasyonumuzun ilki, 1 Aralık Perşembe 19:00 itibariyle Kadıköy Tasarımparkı'nda olacak. Son derece keyifli bir ortamda iş yapan kadınlar, iş yapmayı düşünen ama nasıl başlayacağını bilemeyen kadınlar, bakış açısını genişletmek yeni fikirler edinmek isteyen  kadınlar bir araya geleceğiz . Amacımız; yaptığımız işleri öğrenmek, birbirimizin kartlarını, broşürlerini almak. Birbirimizle iş yapma imkanlarını artırmak.

 

 

 

Please reload

Who's Behind The Blog
Recommanded Reading
Search By Tags